Ключът от е-палатката
Пилотният проект за изработка на карти за електронна идентичност е ярък пример за хаоса при въвеждането на електронното управление


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
"Да започнеш изграждането на електронното управление от системата за е-идентичност е като да започнеш да строиш една къща от ключалката на вратата й", обича да се шегува доц. Радослав Йошинов, директор на лабораторията по телематика към БАН. Той е един от хората, които съветват последните няколко правителства по въпросите на електронното управление. За жалост неговият черен хумор като че ли има шанс да се превърне в реалност.
Когато в края на август 2012 г. тогавашният министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски подписва договор за създаване на регистър за електронна идентичност на потребителите с консорциума "БОРИКА – Банксервиз", той едва ли е предполагал, че 18 месеца по-късно картите за е-идентификация, създадени по силата на този проект, все още ще са само безполезно парче пластмаса в портфейлите на своите притежатели. Историята на пилотния проект за българска електронна идентичност (еИД) е по-скоро трагикомичен разказ и нагледно демонстрира как едно съвсем нормално работещо технологично решение може да стане безсмислено и да бъде изпразнено от съдържание със задружните усилия на чиновници и политици. А също така показва и как някои от най-сериозните пречки пред въвеждането на електронни услуги и електронно управление въобще не са свързани с технологиите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове