// К1: Средата / Политика
Дилемата на Генерала
Бойко Борисов трябва спешно да реформира партията си, въпросът е колко далече е готов да стигне
В навечерието на Националната конференция на ГЕРБ Бойко Борисов се оказа пред сложна дилема. Кръгът около депутата от ДПС Делян Пеевски предприе мощна атака срещу дясната ръка на бившия премиер, с което заложи на карта политическото му оцеляване. В същото време партията се нуждае от генерална промяна и от това кои фигури ще влязат в ръководството й зависи бъдещето на формацията изобщо. Каква ще е развръзката на форума в неделя никой не се наема да каже. Отстраняването на Цветанов изглежда повече от наложително, защото атаките срещу него със сигурност ще продължат, а заедно с това и осветляването на нелицеприятни факти от управлението на ГЕРБ. Махането му обаче ще е и признание за всички отправени обвинения към него досега. От друга страна, влизането пък на нови лица в ръководството на формацията ще е ясен е знак, че партията прави опит да се реформира.
Депутати твърдят, че от около месеца Борисов привиква на разговори депутати и бивши министри. Разговаря с тях, но никой не знае кой от сценариите за кадровите промени в ГЕРБ ще предложи Борисов в неделя. Промяната може да е радикална - без Цветанов, с трима нови зам.-председатели и с почти изцяло променен състав на 11-членната изпълнителна комисия. Рокадите може обаче и да не са чак толкова драстични - все пак Цветанов да запази поста си, но със значително намалени правомощия. Не е изключено в ръководството да останат и част от кметовете, които и сега заемат тези постове - градоначалниците на Стара Загора - Живко Тодоров, на Бургас - Димитър Николов, и на Пловдив - Иван Тотев. А защо не към тях да се присъедини и Йорданка Фандъкова на София. Останалите места е вероятно да бъдат попълнени от бивши министри.
Скандалът
Когато вторият човек в ГЕРБ Цветан Цветанов направи в понеделник онова изявление за срещи на несъстоялия се председател на ДАНС Делян Пеевски, главния прокурор Сотир Цацаров и заместникът му Борислав Сарафов и обвини депутатата от ДПС, че контролира чрез свои хора Висшия съдебен съвет, едва ли е предполагал, че залага на карта политическото си бъдеще. Не е изключено бившият вицепремиер да е предусещал задаващата се атака откъм кръга около Делян Пеевски срещу него преди националната партийна конференция в неделя и да си е правил сметка да предприеме изпреварващия ход, с който да се опита да парира в аванс евентуален натиск за отстраняването му от позицията на втори в ГЕРБ. Според други обаче с атаката срещу Пеевски Цветанов сам е влязъл в капана и с това е дал коз в ръцете на депутата от ДПС да продължи натиска върху Бойко Борисов за отстраняването на Цветанов.
Резултатът
Каквато и да е истината, позицията на Цветанов вече изглежда коренно променена. И ако доскоро залозите за отстраняването му от високия партиен пост бяха в полза на запазването на зам.-председателското място, то след излезлите наяве опасни връзки с депутата от ДПС превес взеха тези, които смятат, че дните на Цветанов като дясната ръка на Борисов в ГЕРБ са преброени. По няколко причини.
Първо, защото справките за регулярни срещи с Пеевски в министерския кабинет на Цветанов осветлиха задкулисните връзки от времето на управлението на ГЕРБ. Тогава медиите на Пеевски обслужваха ГЕРБ.
Освен това разкритията от тази седмица обясняват и някои сегашни действия на ГЕРБ като опозиция. Като например подкрепата на депутатите от групата на предложените от Стоян Мавродиев кандидати за членове на Комисията за финансов надзор (КФН). Единият – Ралица Агайн, напусна поста си в комисията малко след като Мавродиев беше избран за председател през 2010 г., а за втория – Владимир Савов, депутатите от ГЕРБ твърдяха, че изобщо не го познават. Въпреки това кандидатурите им бяха одобрени в парламента основно с гласовете на ДПС и ГЕРБ. Заедно с това кметове на ГЕРБ продължават масово да прокарват чрез властовите си позиции по места икономическите интереси на кръга около банкера Цветан Василев и Делян Пеевски, свързани с инвазията в страната на дружеството на "Булгартабак" - "Табак маркет" за павилионите "Lafka", което едва ли става без политическата санкция от най-високо партийно ниво. Най-пресният пример е отпреди седмица, когато се оказа, че зад гърба на част от общинските съветници в столичния общински съвет ГЕРБ и БСП подготвиха документацията за отдаването на спирките на софийския градски транспорт на концесия в полза на същото дружество.
Още по темата
Томислав Дончев ще води листата на ГЕРБ на европейските избори
Мотивите за избора му са били, че е дясно-центристки кандидат и експерт
6 мар 2014Ако партиите се реформират, ще се промени политическият живот
Членът на изпълнителната комисия на ГЕРБ Румяна Бъчварова пред "Капитал"
22 фев 2014Бойко Борисов: Повече да не се говори за лидерство
Цветан Цветанов запази зам.-предсeдателския си пост, но вече не е единственият втори в партията
16 фев 2014Сагата "Цветанов-Пеевски-Цацаров", или как точно се управлява България
14 фев 2014Задуха ли вятърът на промяната в ГЕРБ
Бойко Борисов направи промени в парламентарната група и обяви нов стил на управление на партията
13 дек 2013
И още: Миграционен натиск на границата между Турция и Гърция, VW - или Турция, или никъде
15 дек 2019, 840 прочитания

Според "Спаси София" управляващите са изтрили проекторешението от вътрешната система
15 дек 2019, 1875 прочитания
15 дек 2019, 2978 прочитания
15 дек 2019, 1866 прочитания
15 дек 2019, 1494 прочитания
15 дек 2019, 1133 прочитания
15 дек 2019, 1063 прочитания