Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
22 коментара
пак едни и същи коментатори и коментари...Капитал диверсифицирайте си малко коментаторите...нещо ново умно..тези са винилови плочи...
Икономиката ни страда от свръх задлъжнялост и свръх капацитети в непроизводствени сектори, наптрупани по време на кредитния бум. Това я обрича да се мъчи дълго при ниски инвестиции и много слаб растеж на заетостта... липсата на предприемачество и масовото паразитиране на определени икономически сектори (телекомуникации, енергетика и банки) е друг фактор за статуквото, който дърпа надолу....нужни са смели, бързи и ефективни реформи...ако това не се случи..ще се гърчим още дълго...
В кое правителство е бил зам. министър на финансите Дацов, че така плонжира с "изгорената земя" и ""оставеното не следващите"? Щото аз си спомням един Николай Василев от предишната тройна коалиция, който казваше че оставят следващото правителство на хляб и вода.
Цитат от Л. Дацов:
"...обръщението на премиера Орешарски ..от миналия вторник показва, че той се е изморил от политически натиск и поставя условията си, при които ще приеме да остане министър-председател – запазване на ниските данъци... и други много правилни искания. Има потенциал за растеж, но ще трябва и държавата да направи малко повече, и то не чрез директна намеса, а с реформи, стабилност и усещането за посока, в която се върви."
>>> Напълно точно казано. Извинението, че "се чака взетите мерки да дадат плод" е неописуемо погрешна. Посоката може да бъде зададена веднага с 3-4 знакови реформи. Фирмите вече 5-та година трупат планове за развитие в чекмеджето и не се престрашават да тръгнат на инвестиции. Ако обаче личности като Румен Гечев, Спас Панчев, Волен Сидеров, Янаки Стоилов, Николай Бареков вкл. неговия главен икономически съветник Величка Рангелова (ако сте забравили, това е Вили Печатарката от КТ "Подкрепа", която лекуваше всички икономически сътресения с рецепта за хиперинфлация), Корнелия Нинова, Боян Дуранкев и пр. се скрият за малко, то поне 1 от 10 ще си рече, че има надежда, и ще викне строителя да вдига халето.
ПС. каквото условие е поставил Орешарски на управляващата коалиция, същото трябва да постави Георги Ганев на Реформаторския блок. Общото впечатление е за несъразмерно присъствие на леви радикали и изправячи на пазара в икономическия им екип.
На мен поне, от анализите на експертите ми става ясно, че сегашната ни икономика /не знам как се нарича/, но много ми напомня на онази от 1997 год., която доведе до фалит на държавата.
Помня и още как, макар и да не разбирам от икономика!
Ей, настанаха времената дето ората на пречат на икономиката мааму стара.
Били били структурно неподходящи. (Щото бизнес елита пък много ни е структурно подходящ. За партийния такъв предлагам въопще да не отваряме приказка, че сега се черпи след поредната си театрална сценка - дето си мисли, че виртуозно я е "отиграл".)
Ми да вземем да ги изтребим ората по сталински тогиз, наедно с бездомните кучета, че да рахатясат "икономистите" най-после, и да могат да отидат най-после на заслужена почивка, щото няма да има нужда от излишни разходи и даже от държава.
Общото м/у тримата е, че ще има ръст, въпреки намалелите инвестиции и благодарение на държавните разходи.
До коментар [#1] от "therainmaker":
ти навярно искаш да се върнат Гошо Ангелов и Светла Костадинова, които са едно семейство, но претендират да са различни трибуни. Не си ли спомняш какъв беше изборът през 2004-2008 и че Дацов, Калоян Ганев, Петър и Димитър Чобанови и още няколко са нови лица. Чобанов стана министър, може би за това не виждаме и брат му да коментира, който също е добър икономист. Какво да се прави, като в България умните хора са кът и на позиции, където не им се позволява да говорят.
Ти кого би предложил?
До коментар [#5] от "cinik":
Отзад напред, Защо въобще поставяш Георги Ганев на висотата на орешарски като икономист. Ганев е чел и знае много, умен е, но никога не е имал кураж да поеме отговорност за действие.
Иначе, това правителство дойде с обещанията да премахне гежестта от кризат върху гражданите, включително с отказ от реформи. Просто това им беше платформата и с нея бяха избрани. Когато се намери някой десен, който да ми руши уравнението:
ниски данъци + голям публичен сектор + голяма сива икономика + нереформирани структури = обществен просперитет
или да каже, че няма решение и защо, тогава ще съм склонен да го подкрепя.
Иначе, дали са сергей с доган, или боко, все е тая май.
До коментар [#6] от "b.manchev":
Какво ти става ясно бе мен, виж какво е равнището на държавния дълг през 90-те, какво е на бюджетния дефицит, виж какво е състоянието на частния сектор и на домакинствата. По кое точно правиш извода, че сме като тогава?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.