Изпълнението на приходната част на бюджета за тази година може да се окаже по-трудно от очакваното. Според източници на "Капитал Daily" след актуализацията миналата година планът за акцизите е бил намален с 200 млн. лв. Въпреки това митниците отчетоха 59 млн. лв. неизпълнение. На годишна база има ръст, но той е едва 0.2%. В същото време за тази година правителството очаква по това перо да бъдат събрани с 280 млн. лв. повече, което е ръст от почти 8%.
Криви сметки
Официална информация за това как са били ревизирани индивидуалните планове на двете приходни агенции при актуализацията на бюджета миналата година няма. От Министерството на финансите не успяват да отговорят на въпросите на "Капитал" повече от две седмици, въпреки че тази информация би трябвало да е публична.
Данните, предоставени на вестника от негови източници, показват, че неизпълнението на плана на митниците е най-голямо през последните няколко месеца, т.е. след като започнаха честите смени на върха на ведомството. И въпреки предозборните обещания на БСП да събере милиард в повече чрез мерки срещу контрабандата и източването на ДДС. Планът на митниците за миналата година обаче е така изготвен, че очакванията за събираемостта през есента са най-високи. Това може да се дължи на сезонни фактори – например в този период постъпленията от ДДС от внос и акцизи да се увеличават. Другото обяснение е чисто политическо - тъй като се знаеше, че предстоят избори, предишното ръководство на митниците може да е улеснило сметките за първата половина на годината.
Недоумение обаче буди и ревизията на плана за ДДС от внос, който събира агенцията. След актуализацията на бюджета той е увеличен с 25 млн. лв., въпреки че още при дебатите в парламента миналата година управляващите изтъкваха като аргумент за прекрояването на финансовия план на държавата и понижението на цените на горивата на международните пазари и обезценка на щатския долар. В крайна сметка се оказа, че митниците са събрали почти 290 млн. лв. по-малко от ДДС спрямо планираните миналата година.
Още въпроси
Допълнителен дестимулиращ ефект върху резултатите на агенцията имат и честите смени на ръководството й. От началото на управлението на кабинета "Орешарски" рокадите на върха са през месец.
В същото време държавата започна и промяна в законодателството в посока разхлабване на режима. Финансовото ведомство вече предложи нова наредба с правила къде, колко и какви измервателни уреди трябва да монтират компаниите, които търгуват или произвеждат акцизни стоки, в своите данъчни складове. И под предлог че досега действащата наредба е затруднявала митническите органи, отмени част от изискванията към производителите на цигари, алкохол и горива.
В момента се променя и устройственият правилник на митниците. Според хора от системата с проектодокумента се премахва независимостта между отдела, който е изготвял перофил на рисковите товари, преминаващи границата, и проверяващите на терен. Целта да бъдат разделени е била да се избегнат част от корупционните практики, които възникват, ако митничарите на границата еднолично определят кое превозно средство да се разтовари и кое не.
С устройствения правилник се създава вътрешен за Агенция "Митници" отдел за борба с корупцията и се изземват функциите на инспектората на Министерството на финансите. Идеята на досега съществуващия режим беше, че по този начин контролът е по-независим.

Изпълнението на приходната част на бюджета за тази година може да се окаже по-трудно от очакваното. Според източници на "Капитал Daily" след актуализацията миналата година планът за акцизите е бил намален с 200 млн. лв. Въпреки това митниците отчетоха 59 млн. лв. неизпълнение. На годишна база има ръст, но той е едва 0.2%. В същото време за тази година правителството очаква по това перо да бъдат събрани с 280 млн. лв. повече, което е ръст от почти 8%.
2 коментара
Спомняте ли си тази статия: http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgari a/2013/07/01/2094330_pravitelstvoto_shte_aktualizi ra_bjudjeta/?ref=id#comment-12
Бих си цитирал и коментара под нея (от преди 8 месеца)
[quote#12:"was.inc"]За неосведомените като мен все пак някакво обяснение за липсващите (надценените) 1.5млрд., може ли да се даде? Не може просто да се изтърси в обществото липсват ми тука некви 1.5млрд., айде стягайте коланите. Да не се окаже, че липсващите 1.5млрд. всъщност се планират да станат "несъбрани", примерно от митниците?[/quote]
Повече от ясно е къде са пробойните. Куманезите и фесовете направиха и съответни рокади в митниците, за да подсигурят приходите в черните партийни каси. В този ред на нещата приходите от мита, акцизи и ДДС така и няма да бъдат близки до потенциалните.