Държавата е загубила 12 млрд. лв. данъчни приходи заради сивата икономика
Една трета от производството на стоки и услуги остава необложена, показва проучване на Българската стопанска камара


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Държавният бюджет е загубил 12.4 млрд. лв. приходи заради сивата икономика. Това твърди експертен доклад на Българската стопанска камара (БСК), изследващ периода между 2007 и 2012 г. В него се показват и водещите международни оценки за неформалната икономика, като повечето от тях приемат, че близо една трета от произведените у нас продукти не се плащат данъци. Единствената по-голяма оценка за сивия сектор е на "Асоциацията на индустриалния капитал в България" - за 36.8%.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Парадоксалното е, че без т.н. "сива икономика" безработните в страната ще са в пъти повече от сегашните 12% .
Ако дадете на ръка на работник 300 лв. на месец, спестявате плащания към републиканския бюджет, НОИ и НЗОК в размер на 54 лв и удръжки от работника - 65 лв.
Шумотевицата, която вдига администрацията е заради намаляването на милионите, които преразпределя. Е, всички имаме впечатления как се харчат държавните пари...
Сивата икономика се дължи на факта, че предлаганите от държавата услуги са отвратителни.
Така или иначе пак трябва да плащаш допълнително-за здраве, образование, пенсия. Малко са будалите.
Боже, нещо критично срещу великото гуру Дянков.
Най-голям ръст през 2009-2012. Ако не беше Шулева едно време още толкова надолу щяха да са осигурителните вноски, но за всичко се иска системен подход. Няма смисъл да гониш леля Пенка за 10 лв., а да изпускаш петрола, цигарите или алкохола, но нали Боко беше любимец, а Дянков експерт медиите разиграваха "снишаване по Живковски''. Сега ще е супер трудно, каналите са разработени само са сменени получателите на куфарчетата.
Лошото е, че в продължение на 24 години ни управляват да ги наречем условно - червени комунисти, сини комунисти и комунисти от етнически произход. Така че резултатите няма как да са различни.
За това е редно да грабнем лопатите и да ги разчистим, тях и наследниците им.
Голяма част от тази сивота е сътворена от самите управляващи. Цигари, бандероли, митница, петрол…това са все неща на "нашите" хора които ги пазят политиците.
Другата е сътворена от самите данъкоплатци които изпитват безкрайно и оправдано подозрение към политиците. Виждаме ли обективно правосъдие? Работеща полиция? Обраование? Здравеопазване? Не! Тогава какво ми дава държавата в обмен на данъците ми. Главоболия и срам, че "ръководят" парите ни такива нещастници.
Но да се върнем към темата: напълно съм съгласен с коментар 3. Преди да гонят рибките да си оправят собствените питомци които реално не плащат огромни суми. Нагло и пред всички ни!
Прочетох въпросния доклад и виждам доста едностранчив анализ на данните:
Основния данъчен приход, ДДС, е намаляло от 11% от 2007 БВП до 9.2% от 2012 БВП. Авторите го отдават изцяло на сивата икономика, без да се замислят че може да има и други причина, а тя според мен е една основна - ръста на БВП през въпросния период се дължи в голяма степен на изпреварващия ръст на износа пред вноса. Докато през 2007 търговския дефицит е бил 19.7% от БВП, то през 2012 той е само 3.7%. И както знаем на износа не се плаща ДДС. Тоест за въпросния период приходите от ДДС трябва да спадат с около 3.2% от БВП 20%*(19.7%-3.7%), а те спадат с около 1.8% от БВП (11%-9.2%). Излиза че събираемостта се е увеличила. Разбира се тук трябва да се отчете че може да има и фиктивен износ, и това вече е сива икономика.
Другото, което се споменава е че приходите от ДДФЛ се задържат на ниво 3% от БВП, въпреки ръста на средната заплата, което според авторите е признак за сива икономика. И тук има голям пропуск - не е отчетен факта че през 2007 работещите са повече отколкото през 2012. Същото важи и за коментара на приходите от осигурителни вноски.
Освен това приходите от ДП спаднали от 3% от БВП на 1.9%, което е напълно нормално да се случва в период на криза - печалбите са по-ниски.
Препоръчвам на авторите на този доклад да помислят малко върху тези фактори!!
винаги съм се чудела как мерят дела на сивата икономика, при това толкова "точно"
Питам се, а как би изглеждал един анализ като този, но на една "виртуална"- фасадна икономика!
Не виждам начин да няма "сива икономика". Такова е положението, че всеки гледа как да се скатае.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.