Бизнес между война и мир
Българските компании засега не чувстват ефекти от кризата в Крим, но бъдещето може да се влоши рязко


Екип на Капитал

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Това, което става в Крим, не е война. За да е война, трябва да има две сражаващи се страни, а засега има предимно една (необозначена) страна, която превзема територията на друга, докато тя се чуди как да отговори. Но също толкова трудно е да се определи ситуацията на полуострова като мир, защото мирът не включва въоръжени части на две държави, изправени едни пред други на изстрел разстояние всеки ден.
Тази неяснота, която тегне над Крим, кара анализаторите в Европа и България да се колебаят между по-лош и по-малко лош вариант в своите прогнози за икономическите ефекти от кризата. От една страна, ЕС вече обяви замразяване на преговорите за ново споразумение с Русия, а с това и цяла серия търговски въпроси, както и на преговорите за визова либерализация. Краткосрочните изгледи не са добри, но не са и толкова лоши, ако всичко се размине без изстрели и без да се стигне до истинска война. Ако обаче ситуацията се влоши драстично, практическите бизнес последици - за Русия, за Европа и за България, могат да бъдат много тежки.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
За времето между "между война и мир" има изписани милиони страници. Тези от Изток - пишат за избор и морал, и се раждат титани като Толстой. Тези на - Запад филмират робството, в което трябва да живееш, не просто да оцелееш, и получават Оскар-и. Ние, тук - в безвремието на Балканите - си имаме други номера. Разказвам:
Един успешен мениджър решил да смени начина си на живот. Купил си ферма в българско село, купил си и овце, но тъй като тази материя му била непозната, го излъгали и му продали некачествени животни, с нисък млеконадой. Местните злорадствали и чакали провала му, но за тяхно учудване, от ден на ден, продаденото от него мляко нараствало, съответно и печалбите, и скоро станал един от най-елитните фермери.
Започнали да го ухажват, за да разберат тайната му. А той, нали не е българин, с радост я споделил:
- Въпросът е в мотивацията. Всяка сутрин правя оперативка със стадото и им задавам един и същ въпрос: "Какво ще продаваме днес - месо или мляко?" Останалото е инициатива на персонала...
Това ни липсва - качествен мениджър - останалото е инициатива на персонала....
Едно време се обясняваше как икономиката ни трябва да се обърне на изток, за да произвеждаме стоки за необятния и всепоглъщащ руски пазар (и на бившите съветски републики)..
До коментар [#1] от "inadilov":
Е нали почти 100% от икономиката вече е приватизирана ... къде е мотивацията като една френска крава получава повече субсидии от колкото една българска ферма?
[quote#2:"rainbou1"]Едно време се обясняваше как икономиката ни трябва да се обърне на изток, за да произвеждаме стоки за необятния и всепоглъщащ руски пазар (и на бившите съветски републики).. [/quote]
До момента 2/3 от украинската икономика беше с износ за Руската Федерация. Като се обърнат на запад няма да могат да си плащат и тока.
Малко пресилено ми се вижда. Доколкото знам само 7% от оборота с ЕС е с Русия и това не е фатално. За България реален проблем биха били спирането на доставките от газ, а за липсата на алтернативи ние сме си виновни. Може обаче да погледнем нещата от друг ъгъл. 1. Втора газова криза може би ще отпуши падането на забраната за търсене на шистов газ и стимулира другите източници, което от където и да го погледнеш е добре. 3. Хич не ми пука за имотния пазар по курортите. Презастрояването отдавна е проблем за черноморието и ако в леенето на бетон няма далавера това е на хубаво. Инвестициите в плътно застрояване на 200-тате ни километра брегова ивица спокойно може да се нарекат "пари от дявола", простете силния израз.
3. Един икономически шамар от кризата ще разкрие, че на Москва хич не и пука за нас, което ще отслаби позициите на тукашните ссср-овски фанатици. Това в дългосрочен план си е истинска печалба.
Изобщо всяко зло за добро, казват хората.
До коментар [#5] от "www":
Подкрепям. Освен това втора газова криза би могла да е повод за преразглеждане на договорите с Газпром (при нормално правителство, а не марионетно) и поне да се изключи клаузата take or pay, заради която и да си намерим по-евтин газ от друг доставчик, пак ще трябва да плащаме на руснаците 80% от заявените количества, нищо, че не ги ползваме.
""Руски и украински туристи, които са почивали на кримското крайбрежие, по-скоро биха се пренасочили към България, отколкото към други дестинации, включително и по икономически причини", смята той."
Я, що така бе, по икономически причини??? Оня ден някакъв умник по телевизията - не го помня вече кой ,че те все умници наизпълзяха, ааааа май Божидар Димитров беше - та той рече, че било добре, дето руските туристи ще дойдат у нас, понеже били по-платежоспособни от пикливите англичанчета. А сега де, кому вяра да хванеш?
Ако се съгласим, че целта на всяка политика, освен власт е и бизнес (тези цели почти се припокриват), сиреч пари, то би трябвало в така създалата се криза в Украйна, да надделеят ... парите, които всъщност държат и движат власта и в Русия и в САЩ и в ЕС.
Но....знае ли човек, какво има в пълната с амбиции за велика Русия( па макар и изолирана и обедняваща) глава на Путин.
Кой ви бие по главата, да търгувате с Империята на злото?
И гледайте, там където масово руснаци са си купили ваканционни жилища, да не дойде Товарищ Путин да ги "освобождава"!
Вслушайте се в Захари Стоянов.
Тази каша с Украйна е заварена в САЩ.Военния им бюджет им е намален ,нужен е им враг за да го увеличат,там е заровено кучето.Драма в две действия,намиране на враг,Русия ,и вземане на контра мерки.Разбирайте увеличаване на средствата за военните.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.