Законът срещу търговските вериги е готов
Депутати от БСП опитват да регулират отношенията в сектора със спорни текстове
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Очакваните промени в Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), които регулират отношенията между търговци, производители и доставчици, вече са в парламента. Противно на първоначалната заявка, текстовете са внесени не от кабинета, а от група депутати. Имената са основно на представители на БСП, сред които Румен Гечев и Корнелия Нинова, но сред вносителите е и Йордан Цонев от ДПС.
Според мотивите към проекта целта е да се осигури равнопоставеност при търговските сделки и да се предотвратят нелоялните практики, като в обхвата му попадат не само отношенията между търговските вериги и техните доставчици, а всеки пазарно силен. Предлаганите законови промени се приемат именно като опит да се намали тлеещото от няколко години напрежение между тях. В основата му са обвинения от малки и средни производители и доставчици за некоректни търговски практики от страна на големи вериги магазини като различни такси или необосновано високи маркетингови разходи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
53 коментара
Carrefour е прекрасен пример за голяма верига, която буквално изнудва бг производителите.
Публикувано през m.capital.bg
Само искам да обърна внимание, че наскоро веригата 'Пикадили' беше закупена неясно от кого, а сега се променя закона... тука нещо ми намирисва на лобизъм и ще се радвам Капитал да направят една проверка как и кой е купил 'Пикадили'?
До коментар [#2] от "rembrandt":
[quote#2:"rembrandt"]Пикадили' беше закупена неясно?! от кого[/quote] беше написано ТОЧНО от кого-собственикът на пилета Градус + някой друг.
До коментар [#3] от "Диверсификация на корупцията и излишните проекти":
Прав си.
Аз пък се питам каква причина има социално-популистка партия като БСП да се намесва срещу големите вериги, които осигуряват по-ниски цени за крайния потребител от индивидуалните магазини.
Логини причини са, че търговските вериги или не се отчитат в партийните каси, или подкрепят политическата конкуренция. И в двата случая е необходим инструмент за влияние, който те сега си изработиха чрез това законодателство.
В такъв случай всичко си идва на мястото. Терминологията в законопроекта не случайно е обща и неясна - нали ще трябва да се прилага различно срещо техни и чужди. А за БСП да приказва за опасността от монополи е все едно Мечо Пух да изнася лекция за вредата от меда.
До коментар [#5] от "Димов":
[quote#5:"Димов"]Аз пък се питам каква причина има социално-популистка партия като БСП да се намесва срещу големите вериги*, които осигуряват по-ниски цени за крайния потребител от индивидуалните магазини. [/quote]
формалният повод е, че цените на стоките от първа необходимост в България са с 50% по-високи от тези в Унгария, при положение че там заплатите са по-високи
А за настоящият закон мога да се обзаложа, че той нито ще изпише вежеди, нито ще извади очи! Ще бъде общ и почти неприложим-прах в очите на хората!
*Повечето западни компании работещи у нас, са дали малък % на местно физическо лице, което има грижа за "спокойствието"
Е вие какво очаквате от Гумен Речев и Данчо Ментата? Хубав, работещ закон? Няма как да стане.
До коментар [#7] от "today":
Когато държавата се намеси в свободния пазар с някакво "добро" намерение, резултатът накрая е точно обратен на търсения. Ако тези договори донесат на веригите някакъв правен риск, най-вероятно няма да се стигне до подписването им. Който производител се съгласи да си подпише договора някъде в неутрална юрисдикция, с него работата ще продължи. На когото не излиза сметката, след като разхвърля самолетните билети, виенските или мюнхенски адвокатски хонорари в цената на вафла от 19 стотинки, той просто ще каже сбогом на масовото производство и ще мине на вариант борса или баничарка.
Нов закон всред хилядите такива,неприложими.
Надявам се яденето няма да поскъпне ;)
Кому бе необходимо това.
Просто държавата не си прилага законите действуващи и сега.
НАП не глобява веригите за измами с ДДС
КЗК също не налага глоби с краен срок в който да осигурят пълен достъп на родни произвдители до щандовете си
Заглавието звучи доста плашещо.
"Според дефиницията такава притежава предприятие, което няма господстващо положение, но има ресурс да попречи на конкуренцията на даден пазар, тъй като доставчиците и купувачите са зависими от него." - значи първо предприятието няма господстващо положение, но в следващия момент доставчиците и купувачите са зависими от него. Поредният неясен закон, пълен с противоречия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход