Само малките ВЕИ проекти да имат гарантирани цени
Депутати от БСП предлагат промени в закона за соларните инсталации до 200 киловата


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Проектите за нови малки централи на възобновяеми източници (ВЕИ) да могат да получат преференциални условия за продажба на електроенергията си. Това предвижда предложение за поправки в Закона за енергията от възобновяеми източници, внесено миналата седмица в парламента от депутатите от БСП Явор Куюмджиев и Таско Ерменков. Става дума за облекчения за инсталации до 200 киловата (най-вече фотоволтаици), които ще бъдат монтирани на покриви и фасади на стопански сгради, за водни централи и такива на биомаса с мощност до 1.5 мегавата.
"Това са централи, чиято експлоатация не оказва неблагоприятно въздействие върху електроенергийната система на страната и тяхното изграждане ще допринесе за разпределено производство на електрическа енергия", агументират се в мотивите към законопроекта народните представители от БСП. Не е ясно обаче как на практика това ще се отрази на електроразпределителните дружества, които вече трудно изпълняват ангажиментите си по изграждане на инфраструктура за нови проекти.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
малко конкуренция за тези, които сме над 1.5 Мв ще създаде здрава среда в индустрията. да видим кой как си е направил сметките, а запазването на предимството за 4домашните" фотоволтаици и микро ВЕЦовете е добре за всички.
Цялата енергийна политика е сбъркана, и водещо в нея е корупцията. Трябваше да има облекчен режим за изграждане на ФЕЦ за собствени нужди, вече фотоволтаиците са достатъчно евтини за да се възвърне бързо инвестицията, и разни цехчета и малки заводи спокойно могат да си покриват потреблението сами. Така няма да поскъпва тока, няма да има и такива загуби по мрежата.
Отделно трябваше да провеждат търгове, да обявят нужната инсталирана мощност и който предложи най-ниска цена той да спечели, а не да ги присъединяват кой каквото е заявил. А тия фотоволтаици по покривите са най-скъпите, в смисъл тока от тях се изкупува най-скъпо, защо ли тия двамата защитават точно тях? Някакъв личен интерес може би?
До коментар [#2] от "today":
Най-смислени са.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.