България постигна целта за зелена енергия 8 години по-рано
Само още две държави в ЕС – Швеция и Естония, са постигнали предсрочно изискванията за възобновяемите източници


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
от крайното потребление на енергия в България е било от ВЕИ през 2012 г.
Осем години. С толкова България е избързала в постигането на целите за зелена енергия, които са част от екологичните ангажименти на страната в Европейския съюз. Преизпълнението беше очаквано, а в понеделник беше официално потвърдено от Евростат. Според данните на европейската статистическа служба през 2012 г. делът на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) е достигнал 16.3% от крайното потребление на енергия в България. Съгласно европейското законодателство междинната цел за страната за 2011-2012 г. беше 10.72%, а до края на 2020 г. делът задължително трябва да бъде 16%. За сравнение - през 2005 г. нивото е било 9.4%. Само още две държави в общността – Швеция и Естония, са постигнали предсрочно изискванията за ВЕИ.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
20 коментара
Има ли лапачка с големия черпак и 20 години напред ще изпълниме нормите :) Може би така трябва да ни стимулира ЕС... ;)
...а в същото време в топ 5 на най-замърсените градове в Европа, 4 са български: ness/international/europe-air-quality.html?_r=0
http://www.nytimes.com/interactive/2013/10/15/busi
Та нали това е целта на ВЕИ - намаляване на въглеродните (и серните) емисии? Това е доказателство, че на нашите управляващи не има пука за околната среда. Не се водят политики за намаляването на тези емисии; важното е да се подават някакви пари под масата.
До коментар [#1] от "casinoto": правят го :-) и в земеделието, и в инфраструктурата :-)
само да пресметнем инсталираните мощностти ВЕИ от 2004 година, когато се заговори за БЕЛЕНЕ и ще констатираме, че една вече сме изградили :-)
Шопската поговорка "Ти въри, ач' доам!" никога не е звучала повече на мястото си.
ПС. Можеше съвсем спокойно да изчакаме още 2-3 години, цените на слънчевите играчки да рухнат съвсем и тогава със същата жертва за джоба да инсталираме още повече възобновяеми мощности, за да подгоним челните места и в абсолютни стойности, не само като планове.
Но, както обичам да казвам, тогава ВЕИ лобито сред фирми, депутати и правителствени чиновници се показа като градската курва, която е успяла с луд късмет от съдбата да завърти главата на невинен момък от добро семейство. Естествено беше, да драпа със зъби и нокти, за да му изстръгне брачното подписче, съотв. в случая - да нацвъка колкото се може повече централки, преди цените да се сгромолясат.
Едно решение което ще тежи на българската икономика поне 15-20 години, може би единствено разкъсването на земята на парченца по няколко декара има същия дългосрочен и негативен ефект върху живота на хората. Гледам Газдов сега се преквалифицирал към ядрената енергетика, да видим там какво ще снесат.
До коментар [#4] от "cinik":
" Шопската поговорка "Ти въри, ач' доам!" никога не е звучала повече на мястото си"
По-скоро хасковската "Кат' минеш моста, че отсам моста" ;)
Като да стават далавери, условия винаги ще се намерят..... за бой са държавните органи че не следят изкъсо кой с какво се занимава за сметка на крайните потребители......
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.