Монополът на нотариусите може да бъде разчупен
Законови промени предвиждат прехвърляне на част от правомощията на адвокати


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Премахване на монопола на нотариусите върху издаването на удостоверения и заверки на копия от оригинални документи, които не подлежат на вписване. Това се предлага в проект за промени на Закона за адвокатурата, изготвен от експерти на Висшия адвокатски съвет. В него се предвижда тези дейности да могат да се извършват и от адвокати. По този начин гражданите ще могат да избират в чия кантора да влязат, за да получат необходимия им документ. Ако промяната бъде приета, очакванията са адвокатите да повишат приходите от дейността си, но за сметка на нотариусите. Според нотариуси подобни удостоверявания и заверки представляват 10-15% от дейността им. За клиентите на услугата промяната ще донесе улеснение заради повечето точки, в които могат да получат услугата.
Професионалната камара на нотариусите вече излезе с позиция, според която готвените промени "представляват заплаха за градения с десетилетия стабилитет". От Висшия адвокатски съвет изразиха категорично несъгласие със становището. Така законопроектът продължава напред по установените процедури. До дни се очаква да излязат мотивите към него, след което той ще може да бъде предложен на вниманието на Народното събрание.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
Добра промяна на закона, ако искам да си удостоверя документ защо да нямам право да го направя при адвоката си, а трябва непременно да търся нотариус...
Да вземат да помислят в насока да въведат максимална държавна поръчка за специалността Право на държавно равнище, за да може да не си изяждат хляба юристите и да има достатъчно работа и клиенти за всички. При сегашното състояние на нещата всеки втори, завършващ висше образование е юрист или икономист. А всеки университет, включително и измислени филиали на филиалите произвежда редовно и задочно хиляди "специалисти". Би следвало да се забрани да се изучава задочно правото като специалност по същия начин ,както няма задочно обучение медицина. Качеството на обучение и изискванията към един обучаващ се задочно не са същите както при този, който се обучава редовно. Почти всеки полицай е завършил право задочно, а в същото време постоянно има проблеми в наказателните производства с качеството на материалите, подготвени от дознанието и следствието. Обикновено не достигат до стадия, че да издържат пред съда. Затова и постоянно ни критикуват, че нямаме завършили с осъдителни присъди ключови наказателни дела. Като събрания материал е калпав- не е виновен съдията, че не постановява осъдителна присъда!
Нотариусите трябва да осъзнаят и да се примирят, че професията им е отмираща. С навлизането на електронните технологии, електронните подписи, електронната търговия и пр., те просто стават излишни. Напълно и нацяло излишни! Така както една фирма може да бъде купена и продадена на борсата без участието на нотариус, така може и ще бъде и за леки коли и за имоти. Накратко - да се готвят да останат изобщо без работа!
...Все пак, за тяхно щастие, в държавната администрация има нужда от качествени юристи, така че там ще имат известно поле за изява.
До кога ще продължи и нотариалния рекет при продажбата на автомобили? За една и съща стойност в Смолян нотариалната такса + оценка+ 2.5% данък - 94 лв., а в Бургас - 135 лв.. В Смолян се подписах пред нотариуса а в Бургас ... не го видяхме :)
Във Великобритания и Франция също е така - дори за недвижими имоти. Заверка от адвокатите на двете страни на сделката и вписване. Толкова. И не се 'ходи' никъде. Само че има дела за професионална отговорност и се отнемат права при неспазване... Така че не се знае как ще сработи това в родния правен хаос.
... явно парчето наденица е доста... апетитно. То не бяха продажбите на автомобили, пълномощни, проекти на договори... и сега удостоверявания. Явно гладните в България са се увеличили, а кльопачката става все по-малко. Съвсем друг е въпроса , че на адвокатите, които познавам не бих поверил и тоалетната хартия, с която си бърша д-то...
Едва ли ще бъде разчупен. По-скоро ще бъде отнет от някоя друга такава клика. ( http://iconomicabg.blogspot.com/p/blog-page_2.html )
България - страната на нотариусите!! Живял съм почти 25 г. в Скандинавия и за тези години съм ходил при нотариус само веднъж..дори не си спомням по какъв повод. Продавал съм и съм купувал коли и апартамент два пъти, правил съм пълномощно десетки пъти.
В България не мога и да се изкашлям без намесата на нотариус.
Принципно добра законодателна идея, но се опасявам че на практика ще доведе до плачевни резултати. Опасенията ми са породени от факта, че държавата не успява да контролира 613 нотариуса, а какво мислите ще се случи при над 12 хил. адвоката? Не са един и два случаите с фалщивите пълномощни и до момента. А с 12 хил. адвоката можете да си представите какво би могло да се случи.
в америка могат да подписват всички ,които не са съдени ,таксата е 10 долара и се вписва в специален регистър ,такива изпълнения както тук ,да ми вземат такса от хиляди лева ,щото съм си купил апартамент и щото някой си бил свидетел на покупко продажбата ,егати ,да не е учил за космонавт тоя нотариус ,за какво се дават такива огромни пари за нищо ,за изготвяне на 5 листа документи ,вписване в един регистър и 20 минути работа ,да си свидетел на 2 подписа след проверка на самоличност ,време е да спре този рекет ,направихме ги милиардери нотариусите
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.