Арх. Георги Кътов е част от организацията "Група град", която обединява архитекти с активна позиция при проектирането и строителството на обществени сгради и градска среда в София, свързано с изразходване на публични средства. През 1999 г. получава магистърска степен по архитектура от УАСГ, София. Работи в Noble Associates и ателие "Радина Гешева" до 2002 г., когато получава стипендия на японското правителство за специализация в Токийския технологичен институт в ателието на Йошихару Цукамото (Atelier Bow-Wow). През 2004 г. заедно с арх. Вяра Желязкова стартират "I/O архитекти". Преподава в архитектурния факултет на УАСГ и е инициатор и участник в журито на международния архитектурен конкурс за метростанция 20.
Четете неограничено с абонамент за Капитал!
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Можете да следвате нашите автори или важните за вас теми, само ако сте регистриран потребител.
Влезте в профила си или създайте нов.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата
политика за бисквитките
и
декларацията за поверителност.
8 коментара
Заглавието и цялата статия обясняват прекрасно защо София не изглежда добре в по- голямата си част.
Не съм архитект, но ми е мъчно, че обликът на градът, в който съм родена и живея, столица на държава от ЕС, с годините не става по- красив. С изненада чета статия от архитект, която изразява почти точно моето виждане за това явление.
Очаквах също развитие по програми за реновиране на старите сгради /включително панелни/, но това така и не се случва. Всеки санира и ремонтира на парче.
Освен красив, градът трябва и да е удобен за жителите- достъпни зони, организирани транспортни връзки, зони за паркиране, осветен и т.н. и т. н. Има много, много пропуснато, което не се постига за един ден.
То в проектите за развитие на България се преплитат всякакви интереси без обществния, какво остава за София. Веднъж седнал на държавната софра, българският чиновник се юрва да реализира проект "Пълнене на гушата". Тука е така: Бай Ганьо прави държава.
Браво на този архитект и особено за лъвов мост
Прекрасен анализ на една трагична ситуация!
Защо хора като Арх. Кътов не са по-слушани а се оставяме на чиновниците да унищожават хубавата ни столица???
И/О Архитекти са ВЕЛИКИ!!!
[quote#5:"d.shumkov"]Защо хора като Арх. Кътов не са по-слушани а се оставяме на чиновниците да унищожават хубавата ни столица??? [/quote]
Защото хора кото този архитект рядко стават администратори/чиновници или близки до висши такива...., ако не влизат в приятелския кръг на някого нямат думата.
Много точно обобщение на ситуацията от доказал се, уважаван професионалист!
Трябват повече хора с подобна гледна точка, за да се натрупа критична маса и да се инициира промяна.
Определено на София и трябват повече пешеходни зони в центъра. Не е толкова голям град, че да няма такива. Витошка, макар и зле направена е първа стъпка. Изцяло пешеходна. Но 500м. не са достатъчни. Трябва да са поне още няколко красиви улици в центъра, да са комплекс, по който да се разхождаш цял ден, да гледаш красиви фасади, магазини, заведения и музеи. Да има дух в града. За кръстовището на Лъвов мост може и да е прав. Там май трябваше да не се прави на две нива а да се инвестира в Данаил Николаев, което да изтика транзита по-далеч от центъра. Но не би.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.