Да разлаем Брюксел
Правителството се опитва да забърза "Южен поток" в най-неподходящия момент
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Ако някой противник на проекта "Южен поток" трябваше да избере стратегия за неговия провал, тя би била да подтикне яростните привърженици на газопровода в БСП да говорят. Дори и при най-малкия намек от страна на Брюксел, че може да има някакво преосмисляне на проекта, те се развихриха.
Повишената активност, разбира се, е свързана с кризата в Украйна и възможността Брюксел да реши да бави стратегическия за Москва газопровод, за да оказва натиск в Русия. Това вече се случва, макар и все още като отдалечена заплаха. Комисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер каза тази седмица, че се спират политическите контакти (каквито така или иначе няма) с Русия за "Южен поток". В проекта на заключенията на срещата на държавните и правителствените ръководители на Европейския съюз, която ще се проведе на 21 март в Брюксел, лидерите на страните членки пък изрично ще призоват за повече усилия, за намаляване на зависимостта от вносен газ. В документа, който е цитиран от Reuters, се обръща специално внимание на България, която е почти изцяло зависима от руски газ. Reuters подчертава, че преди инвазията на руските сили в Крим точно този език за енергийна независимост не е присъствал в проекта на заключенията на Европейския съвет, който иначе ще се занимава с климатичния пакет на ЕС до 2030 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Е да, но ще получим одобрително потупване по самара от Москва, което за правителството , очевидно , е по -важно....
Има една групичка в БСП, която много упорито се опитва да вкара България в тотална, 100%-ова зависимост от Русия. И това по всякакви линии - ток, газ, нефт. Но това е разбираемо, другарите са евтини, а печалбите са големи, разходите се възвръщат много бързо.
На вас все БСП са ви виновни за всичко . Ти какво точно губиш от цялата работа, че си толкова загрижен ?
До коментар [#3] от "savasamuilov":
Не е ли видно, че се губи независимост, а на виж Украйна за пример, колко е лошо това.
"В момент, когато цяла Европа наблюдава бруталните действия на Русия в Крим и се очаква налагането на икономически санкции, да застанеш зад който и да било руски проект (смислен или безсмислен) е, меко казано, въпрос на лош вкус"
По-абсурдно твърдение за днес не съм срещала. Да застанеш зад руски проект, когато е изгоден за страната ти, е повече от правилно. В случая, този проект е бедствие за държавата, защото на нея й трябва диверсификация. Но да се правят такива обобщения е повече от непрофесионално. За бруталните действия си има начини на поведение, в случая общата политика на страните-членки на НАТО и ЕС. Когато обаче, объркаш парите и политиката се получава ситуацията "Украйна". Както и "икономическата ситуация" България.
"Миналата седмица от Европейската комисия коментираха за "Капитал" лаконично, че поправките в ЗЕ не са консултирани с тях."
В случая, по-големият абсурд е, че се пише това. Законодателството на България не е "анекс" към законите на Брюксел, че да се консултира с чиновници. То е продукт на законно избран парламент на същата тази държава. С тях може да се консултира само известна част от договора ни за Южен поток, който, както знаем, управляващите се опитват да прецакат под различни предлози.
Мълчанието е злато!
До коментар [#3] от "savasamuilov":
Губи цялата държава, защото заради извиването на ръцете с цените на газта се пречи на икономиката. От проекти от типа "Белене" и нови блокове в Козлодуй пак губи цялата държава, защото тока ще поскъпне, и то драстично. Новите мощности трябва да се изплащат, като няма пазар за тока от тях плащането ще се прехвърли в българските сметки. Не били виновни БСП ли? По време на предишната тройна коалиция дълговете на НЕК стигнаха до 2 млрд лева, сега добавиха още един. Кой да е виновен? Сега ако ни осъдят на арбитража в Париж и ни шибнат още 1 млрд или 2 млрд, кой ще е виновен? Ми пак БСП, защото те подписаха за един напълно излишен и скъп проект. Кой изкара фалшивите прогнози за ръст на потреблението? БСП! Кой лъжеше за недостиг и режим на тока? БСП! Кой подписа "прекрасния" договор, от който цената на газта скочи от 83$ на повече от 400$? Ми пак БСП.
Кой ли е виновен? За ЮП също имаше редица предупреждения, ама не, пак БСП са на власт и пак подписват набързо и безотговорно, и не само, че договора не защитава българския интерес, ами и е в противоречие със законодателството на ЕС. За това кой е виновен?
До коментар [#7] от "today":
+ от мен. Вече години живея извън Родината и всеки път когато съм в БГ форум направо ми идва да си скубя косите от яд на разни чукундури. Тия не чугунени глави имат ( досега щяха да раждясат ) ами нещо друго което е все още научно неописано.
От проведена анкета в няколко европейски страни се оказва,че само 3% от анкетираните могат да цитират името на "избран" евродепутат.Нямам какво повече да добавя.Това е виртуален парламент.
Южен Поток сам по себе си е добър за страната, ако успоредно с него се прави диверсификация. В изоставането на диверсификацията е проблема, не в забързването на Южен Поток.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход