Държавата все още няма решение за дълговата криза в енергетиката
Депутати изслушаха ЕРП-тата за спора с НЕК и не предложиха нищо


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
С взаимни обвинения, но без ясни сигнали как ще се реши дълговата криза в енергетиката. Така накратко може да се обобщи спорът за задълженията между доставчиците на ток и Националната електрическа компания (НЕК), който в сряда се пренесе в парламентарната енергийната комисия. Депутатите разпитаха подробно представители на трите регионални електроснабдителни компании, които се оплакаха, че заради регулациите работят на ръба на фалита. В края на заседанието министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев заяви, че като принципал на НЕК трябва да изисква компанията да получава дължимите суми, но пропусна факта, че самата НЕК също е длъжник на електроразпределителните предприятия (ЕРП) и централите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
33 коментара
Стажант-министърът Стойнев се възприе сериозно и забърка такава каша, че трябва да се радваме, ако не останем на тъмно.
Дано това не е димната завеса, която прикрива рязкото поскъпване на тока.
До коментар [#1] от "D-r D":
Димна завеса.. че навсякъде липсват пари. Всяка една държавна компания е яко в дългове.. И пари отникъде не се задават. Освен от готвения заем..
Безпомощни и некомпетнетни нещастници.
Всеки знаеше, че ситемата работи на минус, сметката ще дойде и все някой трябва да я плати...
Как ще има, като на комунистите, които съсипаха енергетиката, единствения им възможен отговор на този проблем е национализация и нищо друго. Сякаш това би решило какъвто и да е РЕАЛЕН СТРУКТУРЕН проблем в енергетиката...
Стойнев , Стойнев ! Ти си машина ,човече ! Машина за глупости !
От текста -
...ЧЕЗ ще подава жалба в ЕС срещу България...
...ЕVN са завели арбитражно дело срещу България в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове (ICSID) във Вашингтон.
...
Както се очертава, сметката тепърва ще трябва да се плаща. И то не от някой друг, а от всички нас.
Предвиждам че, НЕК и държавата ще бъдат осъдени и всички глоби и неустойки ще се поемат от данъкоплатците
Германците (от Е.ОН) добре си направиха сметките и излязоха от тази кочина навреме.
Решението е съвършено просто, а именно - ръст на цената на тока за крайните потребители, който ръст да компенсира популистките действия на БСП, ДПС и Атака. Липсата на такава стъпка говори за намерението на управляващите да банкрутират и електроенергетиката ни (подобно на куп други икономически сектори след началото на прехода през 1990-та), след което да я разпродадат на безценица на себе си (кръговете около ДПС като Пеевски, Цветан Василев и прочие подобни, контролиращи безчет офшорки). Тази мафиотска управленска практика е прилагана толкова много пъти от началото на прехода-насам, че отдавна трябваше да е видима и за бавно-развиващите се, ако не беше сложното медийно затъмнение и богатите лобистки изяви на псевдо-неолиберали, дето са и псевдо-пазарници (а всъщност - пропагандатори на феодализма под стара същност с нови и нови имена). Затвор трябва за българските управленци (разбира се - след съвсем законни присъди). Това е!
[quote#7:"Станислав Янков"]Решението е съвършено просто, а именно - ръст на цената на тока за крайните потребители[/quote]
Няма никаква логика да се вдигат цените при наличие на свръхпроизводство. Както миналата година пролетта ударихме дъно на потреблението 2800 МВт, т.е. АЕЦ и пролетното пълноводие по ВЕЦ покриваха всичките вътрешни нужди и износа. Да не видим в един момент дъно 1900 - достатъчно е 2-3 енергоемки производства да си съберат багажа, минат на газ, почнат внос от чужбина или почнат сами да си правят тока за по-евтино. Имай предвид, че на унгарската и дрезденската борса нерядко в почивните летни дни нерядко се стига и до отрицателни цени (плащат ти, за да си изпълнят борсовата квота)
До коментар [#8] от "cinik":
За съжаление евтиният ток на борсите само би увеличил загубата на НЕК.
НЕК е гарантирал за години напред изкупуването на скъпа електроенергия от ВЕИ и други (например *ТЕЦ „Марица изток 3“).
Ако пазарът беше отворен, БЕХ щеше бързо да фалира, понеже купува на гарантирани високи цени, а продава на ниски- наложени от държавата.
От сайта на Каролев, статията за минималната работна заплата. Копирамо го, защото същото важи за минималните изкупни цени, минималните продажни цени и пр. форми на държавно вмешателство в доброволната размяна на стоки и услуги
"Ако правителството определи, че цената на стоката Х не може да бъде по-ниска от 20 лв., а вие имате само 10 лв. в джоба си, ще си я купите ли? Ще проявите интерес, ще я пожелаете, но само толкова. Ясно е, че няма да си я купите, защото нямате с какво. Вие може би ще страдате, но този който няма да си продаде стоката, също ще страда. Дори ще страда повече, ако за него парите са по-ценни отколкото стоката е за вас....Относно стоката Х, нито купувачите и ще могат да си я купуват, защото нямат повече пари, нито продавачите ще могат да я продават, защото няма кой да я купи.
И какво се получва: държавата вместо да помогне на продавачите на Х да получат повече пари, всъщност прави така, че да не могат да получат и това. Това не е само теория. Практиката го доказва и то по най-лошия начин за най-бедните и най-нискоквалифицираните хора, които работят за минимална работна заплата (МРЗ)."
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.