След като държавата няма пари, трябва да търси частни партньори
Бъдещето на много недоразвити сектори у нас е в ПЧП, смятат дискутиращите в клуб "Капитал"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Дуранкулак е вероятно мястото с най-много проблеми с водата в България. Водоснабдяването е ужасно, 99% от водата се губи по старите тръби, а повечето хора са толкова разочаровани от услугата, че се отказват от нея - било с минерална вода, било с кладенци. Това, разбира се, значи, че цената, която няколкостотин души в това село накрая на България плащат, е една от най-високите в страната - 3 лв. на куб.м. С две думи, това е най-лошата възможна обществена услуга, която можете да си представите.
И въпреки това, когато попитате хората там дали предпочитат частен оператор да поеме ВиК и да доставя водата им, отговорът е изцяло отрицателен. Това накратко е отношението в България към частните инициативи, които са насочени към обществени услуги. Примерът беше даден от Радослав Русев - бивш директор на ВиК - Добрич, и понастоящем съветник в консултантската компания ЕПИК, но добре обобщава резултата от дискусията, проведена като част от клуб "Капитал", посветена на публично-частните партньорства (ПЧП) и бъдещето им в България.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
16 коментара
Цитат: „Това, разбира се, значи, че цената, която няколкостотин души в това село на края на България плащат, е една от най-високите в страната - 3 лв. на литър.“
Да пият вино ще е по-евтино... :) Сигурно имат предвид 3 лв. за 1 куб. м. вода.
ПЧП следва замисъла и щеше да има последиците на Закона за ВЕИ, но пренесен върху цялото стопанство. Аз правя нещо, ти ми гарантираш печалбата. По тази причина няма значение какво правя и има ли смисъл от него, важното е някой да ми кацне на джелезото, за да го зачеша със сметките. По-долу може да се види и обхватът на обектите за ПЧП: зелени системи, културни центрове, спорт и отдих, старчески домове...Все обекти, които генерират доста разходи и нула приходи. Някой зъл гений е решил и от това да печели.
***
Чл. 8.
(3) Частният партньор участва в ПЧП при определена норма на възвръщаемост на собствения му капитал (норма на възвръщаемост за частния партньор), която се осигурява чрез финансова подкрепа от публичния партньор.
***
А от какво ще се връща вложеният капитал:
Чл. 4. (1) Дейност от обществен интерес по смисъла на този закон е предоставянето или осигуряване на предоставянето на една или повече услуги от обществен интерес чрез финансиране, както и строителство, и/или управление, и/или поддържане на:
1. обекти на техническата инфраструктура и на зелената система:
а) в урбанизирани територии: паркинги, гаражи, обекти на градския транспорт, системи за наблюдение и сигурност, системи за улично осветление, зелени площи, паркове и градини;
б) паркинги, гаражи, паркове и градини в отделни поземлени имоти извън урбанизирани територии;
2. обекти на социалната инфраструктура, предназначени за:
а) здравеопазване;
б) образование;
в) култура;
г) спорт, отдих и туризъм;
д) социално подпомагане, социални жилища и общежития;
е) изтърпяване на наказанието лишаване от свобода;
ж) осъществяване на административни дейности на публичните партньори.
(2) Услуга от обществен интерес е всяка услуга в полза на обществото, отговорността за предоставянето на която се носи обичайно или по силата на нормативен акт от публичния партньор.
Се ми се струва, че след като държавата няма пари може да се напъне да изкара пари. Най-малкото може да се напъне да има по-висок процент събираемост на данъците, по-малко корупция, а в краен случай - дори да вдигне данъците.
"Един управленски договор с ВиК например, което е държавно, може да позволи качествено управление"
И аз винаги съм се чудел защо договорите за управление са толкова неглижирани в България. В областта на естествените монополи те са интересен компромис между приватизация и управление чрез държавата.
До коментар [#2] от "cinik":
"Някой зъл гений..."
Че са злИ спор няма,за гении...Ами то ТОВА е Същността на "свободния" "пазар" и "глобализацията" бе другари...Централизиране И Максимизация на "извличането" И "Обхващането" на всички маймуни в...Маймуномелачката-ще ме извинявате за откровеността."Проблема" "Им" е че масово маймуните отказват да прегърнат този "Новаторски,Качествено нов етап" в "цивилизоването" си...
"често има разминаване в капацитетите на двете страни. "Много е важно публичният партньор да има капацитет да наблюдава, да подготви такъв процес. Невинаги имаме този капацитет, частният сектор има по-добри съветници и договарят по-добри условия. Тогава след няколко години започват скандалите, губи се доверието."
Тук е ключът от палатката - ниския административен капацитет. На Запад има традиция да се държи изпит за прием в държавната администрация. Сега подобно изискване има EPSO - агенцията за подбор на персонал на ЕС. Изпитите са тестове и включват широк спектър от теми - икономика, статистика, право. В администрацията се приемат само хора, които се представят добре - и на тях им се осигурява добро възнаграждение. У нас, за съжаление, подобна система за подбор липсва и резултатите са налице.
Хо, хо хо, чудесен пример дадохте с частните затвори. Хайде да станем като страната на свободата, САЩ, абсолютният нетен и брутен шампион по вкарване на хора в затвора. Там затворническите ПЧП са сладка индустрийка лежаща на тлъстата кълка на полуробския труд. Партньорството между бизнес, съдии и законодатели гарантира постоянния приток на (предимно мургави) здрави млади работници.
Освен това с хилядите бивши и настоящи ченгета може да се каже, че имаме сравнително преимущество пред другите европейски страни. Защо не станем аутсорсинг дестинацията "за всички ваши пенитенциарни нужди" и направо да заградим там Видин, Враца и Монтана за икономия от мащаба.
До коментар [#7] от "ipsumlorem":
като споменаха за УК и частните затвори веднага се сетих и аз за хоума на фрийто - Най-голямото затворническо население в света, повече дори и от Китай и Русия. Огромна индустрия, и частниците лобират за по-строги закони и минимални присъди за най-дребни прегрешения.
Шменти капели е това ПЧП печалбика за "частника", загубите за "публиката"....
Ако в Дуранкулак нямат вода да са направят умен проект и да търсят пари от ЕБВР, ама с умен, полезен проект....
[quote#5:"blue79"]Ами то ТОВА е Същността на "свободния" "пазар" и "глобализацията" бе другари...[/quote]
Сред страните със "свободен пазар", както и изобщо сред работещите демокрации има 2 и 200. Причината за едните да е 2, за другите 102 и за третите 200 е точно в това: че обществата различно добре успяват да парират опитите на малобройните, но добре организирани групи да паразитират върху цялото общество посредством механизма на държавата.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.