Държавният бюджет е покрил плащания за 362 млн. лева по Оперативна програма "Околна среда" след като Брюксел спря еврофинасирането заради нарушения при възлагането на обществени поръчки. Това става ясно от справка за изпълнението на програмата, цитирана от ръководителя на програмата Спиридон Александров пред "Капитал".
Към 31 декември 2013 г. плащанията по програмата са в размер на 1.5 млрд. лева, а към края на март 2014 г. - 1.862 млрд. лева, поясни Александров. По-рано във вторник, екоминистърът Искра Михайлова каза пред БНР, че след спирането на плащанията от ЕК, хазната е платила 1.2 млрд. лева по ОПОС, но данните й противоречат на справката за изпълнението на програмата. От кабинета на Михайлова не отговориха на въпроса на "Капитал" за разминаването.
Нереалистични срокове
През ноември 2013 г. ЕК поиска от властите проверка и анализ на проекти по ОПОС за няколко години назад, идентифициране на нарушенията и предложение за адекватна санкция – финансова глоба за общините нарушители или намаляване на средствата за цялата програма с определен процент. Преди две седмици зам.-министър Атанас Костадинов обясни, че глобата ще е малко над 100 млн., като информацията беше потвърдена във вторник от министър Михайлова.
Тя призна, че изисканият от ЕК анализ все още не е изпратен и срокът за възстановяване на плащанията – края на март (обявен по-рано от самата Михайлова), е неизпълним. "На финала сме на тази дейност, отне ни малко повече време, отколкото очаквахме, защото се наложи да направим проверки на 246 обществени поръчки за периода 2010-2013-а година", каза министърът. Тя обясни, че Брюксел е определил през февруари окончателен срок за отговор – 13 април. "Всеизвестен факт е, че ако не отговорим, Брюксел няма да плати средствата", каза Михайлова, помолена да коментира твърденията на ГЕРБ, че парите от ЕК въобще няма да бъдат възстановени.
В неделя на специална пресконференция ГЕРБ обвиниха правителството, че не прави достатъчно за възстановяване на плащанията и сме изправени пред възможността за замразяване на цялата програма. Опозицията също така твърди, че десетки експерти са били освободени от МОСВ в последните месеци, точно когато вървят най-тежките и времеемки проверки.
5 месеца чудене
От думите на Михайлова стана ясно, че властите пети месец не могат да решат дали ще платят глобата от хазната или ще накажат общините – нарушители. Сто милиона са допълнителен натиск за бюджета, обсъждат се всякакви варианти с финансовото министерство, каза Михайлова. Тя обясни, че ако се върви към глоба за всяка община нарушител, ще се помисли за механизъм, чрез който да се подкрепят общините – чрез безлихвени заеми например.
"Нашите аргументи в защита на бенефициентите са в няколко групи. Първо, че 2010-2013-а обхваща период, в който са правени промени в Закона за обществените поръчки (т.е. нарушенията са били законосъобразни преди промените в закона – бел.ред.). Този аргумент обаче не е много стабилен, защото всяка страна трябва да има законодателство, отговарящо на европейското и липсата му е проблем на страната-член", каза Михайлова. Вторият аргумент е, че общата стойност на тези 246 договора е 1.5 млрд. лева, но сертифицираните от тях разходи са 559 млн. лева. Това де факто значи, че дори да върнат пари, бенефициентите ще върнат по-малко, тъй като програмата е забавена и те са получили по-малко средства до момента. Останалите ще бъдат прихванати от бъдещи плащания.
По повод освободените около 50 души от Министерството на околната среда Михайлова обясни, че по препоръка на Брюксел са се слели междинното звено и Управляващия орган на програма "Околна среда". Така се е оптимизирал щата на двете дирекции. ЕК много пъти твърди, че това разделение е излишно, размива се отговорността и се подават разнопосочни сигнали на общините, мотивира решението си Михайлова. Източници на "Капитал" потвърдиха, че това решение е в съответствие с препоръките на ЕК, но броят на освободените експерти е озадачаващ.
Държавният бюджет е покрил плащания за 362 млн. лева по Оперативна програма "Околна среда" след като Брюксел спря еврофинасирането заради нарушения при възлагането на обществени поръчки. Това става ясно от справка за изпълнението на програмата, цитирана от ръководителя на програмата Спиридон Александров пред "Капитал".
9 коментара
Дреме им, да не ги плащат чиновниците от джоба си? Дори можете да сте сигурни, че са си раздали бонуси.
Плитическата отговорност за въпросните загуби е размита между БСП/ДПС и ГЕРБ! Но чиновниците са същите, и са по местата си! Редно е да се потърси отговорност и от политицитеи и от чиновниците, които са си слагали подписите! Без значение от партия!
/утопично Първоаприлско пожелание
"Държавният бюджет е покрил плащания за 362 млн. лева по Оперативна програма "Околна среда" след като Брюксел спря еврофинасирането заради нарушения при възлагането на обществени поръчки.
...
По-рано във вторник, екоминистърът Искра Михайлова каза пред БНР, че след спирането на плащанията от ЕК, хазната е платила 1.2 млрд. лева по ОПОС, но данните й противоречат на справката за изпълнението на програмата."
Какво са за комунагите няколко стотин милиона лева държавна пара?
Чудно колко ли от гласуващите за управляващите партии ще прочетат тази новина? А колко ли ще я разберат? Има ли поне едно нещо, с което техните избраници да са се справили що годе адекватно и в полза на обществото?
Иначе снимката е върхът: министърката прилича на дърт травестит от страна, където рядко има слънце и хората не се отличават с вродена красота.
Значи и да са нарушени обществените поръчки,ние плащаме,защото са наши хора.
До коментар [#3] от "Филанкишията":
"Народа" най-много да се възмУти, че лелята слиза от S-класа, въпреки че поразиите, които е сътворила струват около 2260 бр. S-класи и това само сметнато към този момент.
"...От думите на Михайлова стана ясно, че властите пети месец не могат да решат дали ще платят глобата от хазната или ще накажат общините – нарушители. Сто милиона са допълнителен натиск за бюджета, обсъждат се всякакви варианти с финансовото министерство, каза Михайлова. Тя обясни, че ако се върви към глоба за всяка община нарушител, ще се помисли за механизъм, чрез който да се подкрепят общините – чрез безлихвени заеми например..."
Мда! По всичко личи, че общините нарушители са основно червени... Иначе щеше да е голям вой! ГЕРБ обаче, също имат огромна вина за това положение! Нона Караджова, Ивелина Василева и Малина Крумова са забъркали голям батак! Щом обаче се мисли за безлихвени заеми, за общините нарушители, ще се забъркат още по-големи батаци! Гарантирано!
До коментар [#6] от "tww09306483":
Имат голяма вина че веднага щом взеха властта промениха порочните закони и практики на тройната ламя може би ?!?. Абсурдно е партии които са им СПИРАНИ еврофондове да критикуват други за тяхните кражби.
До коментар 7.
Имате в предвид, че ГЕРБ е променил нещо след като са взели властта? Порочните закони и практики? Позволете ми да не се съглася с вас!
По принцип съм дясно ориентиран и съм гласувал за ГЕРБ, т.е. за по-малкото зло... Имах възможност да видя отблизо, как работи администрацията по времето на ГЕРБ! ГЕРБ сгреши като, заложи на същата червена администрация, останала от Тройната коалиция! Бойко Борисов допусна огромната грешка, да поставя на ръководни постове червени подводници, които спокойно и подмолно действаха и подкопаваха всичко, което могат! ГЕРБ беше и все още е пълен с троянски червени коне! Резултатите се видяха миналата година по това време! Опасявам се, че ако пак влязат във властта под формата на някаква коалиция естествено - пак ще допуснат същите грешки!
Да да .... изобщо основни когато БСП са на власт се спират пати за България... ( http://computersbgn.blogspot.com ) ( http://iconomicabg.blogspot.com )