Европейската комисия порица здравната политика на правителството
Необходима е спешна реформа на сектора, а такава все още не се случва


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Краткосрочните мерки на правителството в сектора "Здравеопазване" бяха осъдени от Европейската комисия (ЕК). През февруари, двете най-големи националнопредставителни пациентски организации сезираха Комисията с молба за реални действия, които да предотвратят дискриминацията при отпускането на лекарства. В отговор до организациите, Натали Шаз, началник отдел в Главна дирекция "Здравеопазване и политика за потребителите" в ЕК казва, че "в епицентъра на загрижеността на ЕС" в България са били достъпът до качествено здравеопазване, включително до лекарства, по-специално за групите в неравностойно положение и в отдалечени райони, както и организацията и финансирането на болничния сектор.
С други думи, мерките на кабинета, сред които достъп на пациентите до нови лекарства само веднъж годишно и то ако производителят даде допълнителна отстъпка от цената, както и въвеждането на допълнителни ограничения за получаване на лечение (виж линка), не отговарят на исканото от Брюксел в сектора.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
20 коментара
Никой не се престрашава да направи истинска здравна реформа.Защото е непопулярна и поне в началото ще има голямо недоволство и от медиците и от пациентите.Само се кърпи положението,колкото да не се разпадне системата.Вярно е,че парите които отделяме за здравеопазване са недостатъчно,но още по вярно е,че тези с които разполагаме се изразходват прекалено нерационално.Неработеща спешна помощ и повече болници в столицата,отколкото в цяла Австрия е прекрасна илюстрация за неефективния начин по който изразходваме парите за здравеопазване.
До коментар [#1] от "simeonov_":
за сметка на това сме били 6-то място по смъртност...
"Спешната помощ не работи, а броят на болниците само в София надхвърля тези в цяла Австрия"
То и университетите ни са в пъти повече 55 към 21 но не сме по образовани от тях.. И причината е защото тук си играят на "има едни пари"......
"Европейската комисия определи други рискове и проблеми, като например високият дял на частните разходи в здравеопазването, лошите здравни показатели, високият процент на български граждани, изложени на риск от бедност или социално изключване, както и тежестта от застаряването на населението", коментира Шаз. Тя уверява, че Европейската комисия следи положението в България по отношението на финансирането на болниците и организацията и достъпа до здравни услуги.
За кументата това са общи приказки. Те са откъремни с мантрата "ше си праа, квото си искам и ше го праа нагло" !
Нямаме шансове.
Не стреляйте по експертите. Те толкова могат.
ОСТАВКАБЕ!!!
Ако не умираха хора щеше да е смешно.
Здравната политика е част от икономическата и националната политики!
Икономическата политика на нео-либерализма е-бедните да мрат! Националната политика е-повече братя роми и турци, и по-малко българи между живите! Корупцията в здравеопазването, недофинансирнето, и лошото разпределение на парите за здраве са средства за постигане на 2-те цели:
1)по-малко българи и повече турци и "братя роми"
2)бедните да мрат
Крайно време е да признаем, че имаме един милион събратя, които са в друга ценностна система и дори епоха. Просто трябва най-послед да се намерят политици, които ясно да обяснят, че правилата ще важат за всички, оттам да намерят подкрепа на всички българи (което означава поне 80% гласуващи на избори) и оттам да имат възможността да започнат да премахват привилегиите на тези хора една по една - най-вече, раждаемост за пари. Другият избор е терминал 2 - след 30 години няма просто кой да работи, за да плаща каквото и да е тук...
В спукано гърне колкото и вода да се налива, то все ще остава празно. В нереформирани сектори колкото и публични средства да се наливат, те все ще си останат неефективни. Трябват смели, дълбоки и решителни реформи в сектора, правени без да се мисли за избори.
До коментар [#7] от "Диверсификация на корупцията и излишните проекти":
Само не разбрах, къде видя нео-либерална политика в здравеопазването в България?!! Та ние сме мръднали съвсем малко от пълния държавен контрол и планово-командната икономика в здравеопазването? Кое е нео-либералното - здравната каса, която определя кое колко може да струва и измисля простотии като клинични пътеки? Здравните "осигуровки" при които внесената сума няма нищо общо с услугите, които може да получиш? (аз внасям около 1 000 лева на година и не мога да отида на очен лекар, защото няма направления?! ) Стотината държавни болници в които никой не се лекува и половината лекари се водят само по документи, за да съществува някое отделение? Ебати либерализма е настанал..
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход