Внесената изненадващо ключова промяна в закона за собствеността на земеделските земи, която разширява драстично видовете компенсаторни инструменти, с които може да се участва в търгове за покупка на държавни ниви, бе приета в петък окончателно в парламента. Промяната мина без дебати, обосновка и с огромно одобрение от народните представители от всички партии. Така десет дни след появата на депутатската идея, записите имат ново приложение, а цената им се беше изстреляла нагоре седмици по-рано.
Смяна на правилата
Преди седмица между двете четения на закона за собствеността на земеделските земи пловдивският депутат от ДПС Тунджай Наимов и негови колеги внесоха поправка, според която се разширяват инструментите за покупка на държавни земи. Досега беше възможно това да се случва само с поименни компенсационни бонове (обезщетение за одържавени земеделски земи), а според предложението вече е възможно да се ползват компенсаторни записи (реституционни книжа за индустриална и градска собственост) и жилищни компенсаторни записи. Предложението включва още победителите в търговете да заплащат в пари 20% от цената на закупените парцели.
Макар че промяната е важна, защото засяга както управлението на държавния поземлен фонд, така и търгуваните на фондовата борса компенсаторни инструменти и пазара на земеделска земя въобще, тя бе приета без никакви обсъждания на заседанието на комисията по земеделието. В петък, когато бе разглеждана и окончателно приета в зала, също нямаше дебат. Единствено Георги Кадиев от БСП покани Тунджай Наимов да обясни предложението си, но той не излезе на парламентарната трибуна. От ГЕРБ пък кратко заявиха, че подкрепят разширяването на кръга от платежни инструменти.
При гласуването от всички присъстващи в зала само седем бяха "въздържали се", а против - нямаше. На този етап не е ясно кога най-рано ще могат да се възползват собствениците на тези книжа, тъй като земеделското министерство не е съобщавало дали планира търг за продажба на земи през годинaта, не отговори и на поставените въпроси по темата. Обикновено, когато ги е имало, търговете досега са се провеждали през лятото или есента.
Преди гласуването - ръст на борсата
Окончателното приемане на текстовете в закона идва след няколко месеца активна търговия с компенсаторни инструменти на фондовата борса. В петък бяха сключени сделки за над 150 хил. броя книжа при цени между 0.57 и 0.60 лв за брой. През последните няколко месеца обаче на борсата се сключват все повече сделки с този тип книжа, включително и прехвърлянето на по-големи пакети от над 1 млн. броя, а цените се увеличиха над два пъти. Това стана повод Българската стопанска камара да заподозре през миналата седмица евентуално предварително изтичане на информация за готвените законодателни промени. От организацията разпространиха писмо до институциите, в което се казва, че по-малко от три месеци внасянето на предложението цените на компенсаторките са се повишили двойно, което ги превръща в "най-атрактивните финансови инструменти в света".
От камарата изразиха безпокойството си, че държавните институции, включително и Комисията за финансов надзор, не обръщат внимание на подобни аномалии. "Това означава, че или липсва ефективен контрол по изпълнение на разпоредбите на Закона за пазарните злоупотреби с финансовите инструменти, или са налице корупция и търговия с влияние", се казва още в сигнала. Към днешна дата няма официална реакция на институциите по писмото, нито е ясно дали са започнали някакви проверки по проблемите, за които съобщава камарата. Депутатите обаче не изглежда да са се притеснили.
Активните на пазара поименни компенсационни бонове, компенсаторни и жилищно компенсаторни инструменти са за над 420 млн. Малка част от тях обаче се търгуват на борсата (в случая с компенсаторните записи около 1/3 от активните). По неофициална информация на "Капитал Daily" основни държатели на компенсаторни записи на борсата са компании около основателите на "Винпром Пещера" - Антон Щерев и Атанас Петров. Свързани с тях дружества активно участваха на последния търг за държавна земя през есента на 2012 г.
Внесената изненадващо ключова промяна в закона за собствеността на земеделските земи, която разширява драстично видовете компенсаторни инструменти, с които може да се участва в търгове за покупка на държавни ниви, бе приета в петък окончателно в парламента. Промяната мина без дебати, обосновка и с огромно одобрение от народните представители от всички партии. Така десет дни след появата на депутатската идея, записите имат ново приложение, а цената им се беше изстреляла нагоре седмици по-рано.
3 коментара
тук има какво да се "копае", но къде регулатори и журналисти? иначе борбата с корупцията и "олигархията" е всеобща грижа на "моралното" гражданство :-)
Е как да няма, изкупила са ги на ниските цени, сега кеф им да ги заменят за земи, кеф им да ги продадат на висока цена. Сладка работа.
Къде Комисията за финансов надзор? Къде е Прокуратурата? Къде е...кой ли не ?
За такава безогледна корупция и търговия с влияние и служебно положение във всяка цивилизована държава се влиза в затвор!
А иначе комунистите от БСП и ДПС не спряха да грачат, че Европа несправедливо искала санкции за липса на напредък...
ОСТАВКА!