България е опряла "стената" и доходите ще растат само с по-добри институции
Илиян Михов, професор по макроикономика и декан на INSEAD пред "Капитал"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Профил
Проф. Илиян Михов е първият източноевропеец - декан на едно от най-добрите бизнес училища в света, INSEAD. Той истински вярва, че "бизнесът е добра сила и единствения път, по който хората могат да излязат от бедността, е икономическият растеж."Живее от 23 години в чужбина, а от 13 в Сингапур, като напуска Франция, за да създаде със свои колеги първия азиатски кампус на западно бизнес училище. Илиян е преподавал на всякакви хора – на най-младите (27-30-годишни), които правят MBA в ранните години на кариерата си; на опитни мениджъри и предприемачи от executive MBA програмата; на бъдещи професори; както и в многобройни, специално изготвени програми за лидерите в някои от най-големите компании на света (Google, IBM, Deutsche Bank, Alstom…).
Има солиден изследователски опит в областта на макроикономиката, паричната и фискалната политика, търговията и развитието, институциите и публичните политики. По времето, когато прави PhD в "Принстън", САЩ, получава предложение да работи като асистент на Бен Бернанке, който по-късно оглавява Федералния резерв на САЩ. Имат четири съвместни изследвания, едно от коитовърху Голямата депресия през 30-те години в САЩ.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
56 коментара
Според мен важното което казва е,че сме на такъв етап в който инвестиции в производства които търсят основно неособено квалифицирана работна ръка и ниски разходи няма да ни помагат вече да растем по-сериозно и да догонваме по-богатите европейски страни.Трябват иновации и производства с висока добавена стойност.
[quote#1:"simeonov_"]Трябват иновации и производства с висока добавена стойност.[/quote]Така е. Но то пак опира до качеството на институциите за което говори Михов. У нас институциите призвани да произвеждат наука и нови технологии (университетите) не го правят. Причините са както в ниското финансиране, така и в липсата на подходящи стимули (системата не подкрепя истинските учени и напрактика им прави живота труден) и в непрозрачния подбор на кадрите. Тези три причини - ниското заплащане (съчетано с раздут щат), липсата на адекватни стимули (които могат да бъдат както позитивни, така и негативни) и непрозрачния подбор на кадрите в различна степен са причините за батака във всяка една българска институция - като се почне от образователната система, мине се през централната администрация и се стигне до МВР, МО, съда и прокуратурата.
Толкова смислено и премерено четиво не бях срещала отдавна. Необходимостта от производство и конкуренция, за които държавата трябва да създаде условия, а не да се намесва в тях + финансова дисциплина като борд.
С неадекватните си и в повечето избори грешни решения, българите подариха икономиката си в ръцете на бившата номенклатура, тяхната клиентела и обслужващите ги милиционери. За зла участ, всички тези ''нови капиталисти'' са програмирани не да работят по правилата на пазарната икономика, а откровенно да грабят, лъжат и изнасят в чужбина, каквото могат. Резултатите са видими. България, най- бедната, най- болната , най- нещастната държава в ЕС.
И тук вече опираме до въпроса, има ли управленски мат'рял, който да надрасне категорията "гледа, ама не вижда". Ако един кмет сам е паркирал по тротоарите 20 години и е надувал клаксон на пешеходците да "вазират" по-бързо от заплютите плочки, какво очаквате да направи, когато вземе властта? Да му стане жал за майките с бебешки колички, старците с бастуни, бабите с дете за ръка и хората на инвалиден стол ли? Глупости, всяка ваша жалба ще завърши с едно промърморване под носа "Е*** съм ги в маймуните грозни, къде ме занимаат со глуусти! Ония русите пе***си от Брюксел ги научИха, ъ крескат за секо нещо, е**л съм ги по ЕГН всичките!"
Дано повече политици го прочетат!
Много добро четиво ... може би най-доброто от месеци.
Михов е изключителен специалист. Само може да съжаляваме, че не определя икономическата политика на страната, а работи в чужбина. Дано поне някой се вслуша в това, което казва.
До коментар [#7] от "Красен":
До коментар [#8] от "todorov_g":
[quote#7:"Красен"]Дано повече политици го прочетат![/quote]
[quote#8:"todorov_g"]Дано поне някой се вслуша в това[/quote]
Момчета, не се обиждайте, ама сте наивни. Вярно че има и истински глупаци от типа на Стойньо Пръдлето, но на повечето БГ политици проблема им е в това, че нормални институции означава те да са в затвора или поне завинаги далеч от властта (плюскането по техните разбирания). Което съвсем очевидно не ги устройва. За да не мислите че се ядосвам само на БКП/ДПС ще посоча че не само че Ткивичко не покани Михов, но и изгони Дянков, при първия екшън.
Много е прав Михов, мисля, че за пръв път някой експерт от такова ниво дава публично превес на развитието на институциите, а не се опитва да обясни всичко с налагане на икономически мерки. Какво значи развитие на институциите? Това значи развитие и подобряване на първо място на работата на съдебната система, а след това и на държавната администрация, здравеопазването и образованието. Това са основните институции, които трябва да се променят и развият. А предпоставки за това могат да дадат законови промени. На първо място промяна на някои текстове в конституцията, като и промени на някои от законите, свързани с работата на държавната администрация, здравеопазването, средното образование, висшето образование, акредитацията на академичния състав.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.