Омбудсманът поиска Конституционния съд да отмени текстовете за следенето в интернет
Действията на Пенчев са резултат от решение на Съда на ЕС, с което директивата за съхранение на трафичните данни бе обявена за невалидна


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Омбудсманът Константин Пенчев сезира Конституционния съд (КС) с искане да се обявяват за противоконституционни разпоредбите от Закона за електронните съобщения, които регламентират съхранението на трафични данни на интернет потребителите. Текстовете бяха разписани в закона през 2010 г. и по този начин в българското законодателство бе транспонирана европейската директива за трафичните данни, по-популярна като директивата за следене в интернет.
Тя задължава интернет-доставчиците да пазят историята на активността на клиентите си в интернет за период до 2 години и да я предоставят на службите, когато се разследват тежки престъпления. В българския случай провайдърите са длъжни да съхраняват тези данни в продължение на 1 година, а МВР, ДАНС и прокуратурата имат право да ги изискват при разследване на престъпления, за които се полага затвор над 5 години.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Е, сървърите не подбират, хората са тези които пишат инструкциите.
М/у другото, доста неудачна снимка...
Браво!
Постфакум. Но все пак, стъпка в правилна посока.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.