Дълбоко в чекмеджето
Държавата продължава да не обръща внимание на развитието на гражданския сектор


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Над десет милиона лева - толкова са средствата от държавния бюджет, отделени тази година за гражданския сектор. Те обаче се раздават директно, без конкурс или ясни критерии, а контролът върху изразходването им е непрозрачен и неефективен. Бенефициенти всяка година са едни и същи организации - национално представителните (предимно на и за хора с увреждания, както и на съюзите на трудовопроизводителните кооперации и на ветераните от войните, центъра за психологически изследвания и други) и тези, определени със закон като Българският червен кръст, Национален дарителски фонд "13 века България", Съюзът на народните читалища, Рилската света обител, Регионалният център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа и Българският институт за стандартизация. Последният например прилича много повече на държавен орган отколкото на неправителствена организация - създаден е по закон, уставът му се обнародва в Държавен вестник, а в управителния му съвет влизат представители на държавната администрация. И е само един от примерите за хаотичната политика на държавата по този въпрос.
От няколко години финансирането на конкурсен принцип за проекти на граждански организации е спряно, няма и ясна държавна политика за неправителствения сектор. Идеята гражданските организации да са партньор на държавата в изпълнението на нейните политики, да я подпомагат в ключови области, в които тя не се справя сама, на практика не функционира.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
за гражданския сектор трябва и активна PR акция.
Нищо добро не я чака страна,в която всяко правителство само плюе по предишното и не поема и не доразвива положителното наследство от него! Този често проявяван нихилизъм към всичко сторено от пре дишната власт,ни направи най бавно и слабо-развиваща се страна в ЕС! Във всеки сектор и със почти всички реформи е така!
Бенефициенти ка организации, които не могат да си осигурят средства, ако трябва да участват в конкурс. Защото самото участие изисква разходи и време, с които тези организации не разполагат. Конкурсите у нас са с печална слава - освен, че са предизвестени, отнемат време, не са с ясни правила и раждат възможности за оспорване, съдилища и корупция, т.е. парите никога може и да не стигнат до бенефициента. Това че куца гражданския сектор не е новина. Не е и новина, че няма прозрачност и контрол щом стане дума за пари. Остава въпросът защо се появи тази статия? Жалба по бащицата? Щото за управляващите знаем почти всичко вече.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.