Енергийна неефективност
Санирането на жилищни сгради става повече на приказки, отколкото на действия
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Подобряване на градската среда, намаляване на вредните емисии, повишаване на комфорта на хората и стойността на имотите им - темата за енергийната ефективност при жилищните сгради в България от любима се превърна в тъжна статистика, която се изразява в числото нула. Толкова са санираните сгради за две години от реалното откриването на програмата за енергийна ефективност на жилищните блокове, финансирана от оперативна програма "Регионално развитие".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
Интересно защо този проект е насочен само към жилищата,находящи се в блокове.Известно е,че един апартамент се отоплява много по-лесно от една къща.Дори имам познат,който изобщо не ползва отопление през зимата,защото апартаментите под,над и около неговият ползват парно и достатъчно го отопляват.Аз живея в къща с едно обособено жилище на етаж и не мога да се възползвам от тази програма.Дал съм десетки хиляди лева за външна и вътрешна изолация,но държавата не ми е възстановила и 1 лев.
Решението на проблема е даден от ЕС.Ново специализирано ведомство неподвластно на комунистическите и агентурни престъпници ,управлявано директно от спезиалисти на ЕС.Става дума за повече от 5 милиарда евро,които могат да бъдат откраднати за нула време от тези негодяй -некадърници и крадци.Опита на Германия е най-приемлив и категоричен в организацията и контрола.
Смотана бюрокрация. Майка му стара как може за толкова време нищо да не се прави. Вместо синчета на депутати от всички партии да им бъде изкупуван тока от ВЕИ централи, да бяха увеличили процента на грантовете. Друг е въпросът и, че повече от двама българи на едно място не могат да се разберат за нищо.
Що да санираме , когато можем да си построим още една АЕЦ. Пък нека децата и внуците да плащат високите сметки :(
ips-2014-03052014.html
Поздрави от Варна:
http://touchesofvarna.blogspot.com/2014/05/tall-sh
До коментар [#1] от "kermit":
Ти осъзнаваш ли какви глупости си написал, държавата да ти възстанови разходите за топлоизолация на къщата? Ако искаш държавата да ти плати и ремонта на джипа...
В Румъния вече санираха половината си сгради на 100% безплатно (70% Европа + 30% общината) ние тука издигаме барикади пред кандидатстващите... защо никой не пише как са го направили Румънците, нали и те са на нашия хал?
Освен това санирането ще подобри градската среда неимоверно - много по-чисти и приветливи сгради и междублокови пространства - с един удар два заека. все пак и да не живея там всеки ден минавам нали?
И какъв е ефекта от санирането при непрекъснатото увеличение на тока и новите ВЕУ-та и зелена енергия,които се скачват като маймуни на клон и продават цените си,на всичко друго,но не и на пазарна цена.
Бюрокрацията е пречката да се санират жилищата и ние няма да е лошо да почерпим челен опит от ромънците!
А защо са нужни толкова сложни процедури? Могат просто да дават грантове по 20 лв/кв.м. за 5 см изолация и по 50 лв./кв.м. за дограма и да важи за да речем 70% от фасадата.
Вместо това: проектиране, задължително 100% участие, набиране на оферти и оценяване, назначаване на мениджъри и т.н.
"Никой не ни обяснява защо парите ни седят в КТБ, а нищо не се случва" - аз мога да обясня. И това се случва и по други програми.
В България идеята не е да се санират жилищата, а "едни пари от ЕС" да отидат към фирмите - оценители на енергийна ефективност. И то при определени фирми, свързани с депутати, кметове, общински съветници. Това го знам от първа ръка ... Европейската идея е да се подпомогнат хората в санирането, с цел намаляване разходите за отопление, охлаждане, подгряване на топла вода, като стимулът е намаляването на данък сгради за определен период от време. Е, тук силно побългарихме работата ... Въобще не може да се говори за каквато и да е енергийна ефективност ...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход