Над 30 медикамента излизат от производство заради твърде ниска цена
Фирмите производители настояват правителството да провежда прогенерична политика
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
До края на годината в България ще престанат да се произвеждат или внасят над 30 генерични (копия на оргиналните, след изтичането на патента) продукта и причината за това са ниските цени, които те не могат да продължат да поддържат, предупреди д-р Евгени Тасовски от "БГФарма", асоциацията на генеричните фирми, които работят в България. Става въпрос за лекарства в областта на психиатрията, лечението на "Паркинсон" и бъбречните заболявания.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Уж лекарствата тука били най-евтини от целия ЕС, пък хората си поръчват лекарства от Испания и къде ли още не именно защото са по-евтини. Как става тая работа?
До коментар [#1] от "today":
тая работа става по няколко начина, един от които е описан и в статията: поради свирепото външно и вътрешно ценово рефериране: цените се равняват по най-ниските в ЕС; цената, която се заплаща от здравната каса, се равнява по най-ниската такава в ЕС; процентът на заплащане варира; и др., достатъчно е един заявител да регистрира някаква ниска цена, и всички останали се равняват по него, а дали този заявител внася достатъчно количества на регистрираната от него цена, за да поеме търсенето, като отпаднат всички останали продукти, никой не гледа. и така, редовно внасяните продукти се изтеглят, а продукта с регистрирана ниска цена никой не внася (най-често щото е нереална), и на пазара остават само скъпите оригинални продукти ....
Тази работа става с ДДС (данък добавена стойност).
Цената е най-ниска на ниво производител. След това идват надценки, фиксирани със закон и ДДС. ДДС в България за медикаменти - 20%. ДДС в Испания за медикаменти - 4%. А в къде ли още не, има и страни с 0% ДДС за лекарства.
Приватизацията на фармацефтичната индустрия и аптеките се оказа изключителна глупост..... Цените на лекарствата "подскочиха"4-10 пъти!!
На капиталетата явно им е малко.....
Редно е държавата да се намеси и да вкара нещата в ред...
ДРАВЕТО на народонаселението е първи приоритет, от където и да го гледаш......
До коментар [#2] от "stoner_boner":
Нали като го реферират тука трябва да стане по-ниска цената, а пак казвам, хората си поръчват лекарства отвън, защото им е по-евтино.
Ми да дигнат на края всичко с 500% отведнъж и който оцелял - оцелял. Айде стига де, като няма конкуренция и съответно си се разбират - всичко ок. Като ги натиснат малко - мъка.
Така ги виждам нещата аз - който може да внася по ниска цена. Който не може - внася други лекарства. На края или ще има наистина недостиг и ще стане ясно, че системата не е много ок, или ще се разбере, че можело и на по - ниски цени да се внася.
До коментар [#5] от "today":
еми не знам. ако го купуват по-евтино от държави извън ЕС - ясно. ако го купуват по-евтино от държави от ЕС - или някой в България е излъгал, или някой в България не си върши работата да следи закона да се спазва, или става въпрос за различни продукти, или друго нещо.
Напишете и една статия за паралелния износ на лекарства от България към ЕС - едва ли е, защото тук е скъпо.....
До коментар [#4] от "boby1945":
Качествените лекарства струват пари. Фармацевтичната индустрия е една от най-бързоразвиващите се и изискващи най-много изследвания и развойна дейност. Изследванията струват скъпо, защото изискват най-нови, модерни технологии и системи. Ето защо цените на лекарствата се променят. Не заради "лошите капиталета". Но естествено, нормалните обяснения за теб не са възможни, ти все трябва да дрънкаш ли дрънкаш глупости. Обясни сега с тъпата си логика следното: 40% от вносните и местно производство лекарства са намалили цената си с над 40% за последните 4-7 години. Други 20% са с цена намалена с около 25% за последните 3 години. Къде в ограничените ти познания ще намериш обяснение за това.
[quote#4:"boby1945"]ДРАВЕТО на народонаселението е първи приоритет[/quote]
Точно затова здравеопазването трябва да е качествено, а това означава да разчита на най-модерните технологии и най-новите научни изследвания. В противен случай, колкото и общодостъпно да е, ако то повече вреди или убива, отколкото да помага - не е никакво здравеопазване.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.