Търгът за третия лъч на метрото заседна в КЗК
Неизвестна компания обжалва избрания метод за строителство
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Създадената преди около година българска компания "Викс груп" ЕООД обжалва в Комисията за защита на конкуренцията избрания метод за строежа на третия лъч от метрото. Поръчката за 7-километровата отсечка между бул. "Владимир Вазов" и ул. "Житница" в кв. "Красно село" беше обявена от "Метрополитен" АД в края на март, но жалбата на неизвестната фирма може да отложи сроковете. Сега крайният срок за подаване на оферти е 29 май. Жалбата на "Викс груп" е постъпила на 22 април, а по закон КЗК има един месец за произнасяне.
"Викс груп" ЕООД е с едноличен собственик Ангелина Златарска и капитал от 1000 лева. Регистрирана е през февруари 2013 г. с предмет широк спектър от дейности. Златарска има участие в компаниите "Примастрой 21 пропъртис" и "Викс 2005".
Компанията не е съгласна с избрания метод за строителство, а именно щитовия, който се използва за строежа на метрото в центъра на София. При него тунелите се изкопават с машина – огромен стоманен цилиндър. "Викс груп" е на мнение, че за обявения участък трябва да се използва австрийският метод, при който метрото се изработва на малки участъци. Австрийският метод обаче може да се прилага само на сух терен или места, където подпочвените води са много дълбоко. Проектантите на първия участък на третия лъч са избрали щитовия метод именно защото тунелът минава под река.
По проект целият трети метродиаметър е от "Горна баня" до жк "Васил Левски". Отсечката, за която вече се търси изпълнител, ще струва около 400 млн. лева. По 7-километровия участък ще има 7 метростанции – пазарът на "Красно село", кв. "Белите брези" при ул. "Кюстендил", кръстовището на бул. "Гешов" и бул. "България", Медицинска академия, НДК, бул. "Васил Левски" и Орлов мост.
11 коментара
Крайно време е да се въведе санкция при неуспешно жалване. За да се прекрати този странен национален спорт.
Като как въпросната фирма смята да убеди някого, че и е по силите да направи метро по какъвто и да е начин?
[quote#1:"Цецо"]Крайно време е да се въведе санкция при неуспешно жалване.[/quote]Примерно, при неуспешно обжалване да плащат 3% от стойността на сделката, която обжалват. Тогава много ще се замислят дали си струва да обжалват.
[quote#1:"Цецо"]Крайно време е да се въведе санкция при неуспешно жалване. [/quote]
Нещо, като плащане на разноските? Дори то може да се приеме като преимущество за икономически по-силните субекти. По-добре било да се ускори правораздаването, но без да страда от това качеството и достъпността, а това хич няма да е лесно.
Често сме склонни крещим като близки на жертва на тежко престъпление които искат възмездие вместо правосъдие. Или докато обсъждаме проблемите на здравеопазването да припомним, че наш роднина се е излекувал щото целунал някоя икона.
България за пореден път доказа, че не е държава а територия!
Как е възможно един евентуален ИЗПЪЛНИТЕЛ, да ДИКТУВА на ИНВЕСТИТОРА условия по договор, който той трябва да ИЗПЪЛНИ?
На какво основание изпълнител ще налага чрез СЪД мнението си, за технологията която ще се използва, когато не той ПЛАЩА!
Баси и тъпотията , това е като аз да търся автобояджия да ми пръсне колата с някакъв лак .......но идва друг бояджия и почва да ме съди да му дам на него поръчката понеже той смята че е по добре да се боядиса с четка !
Това само в България може да се случи. Някаква фирмичка, да забавя най-важния инфраструктурен обект в държавата. Сега 1 млн. ще чакаме мързеливите и дърти съдии, един месец да мислят по задачката на някаква женица...да ви п*кам на демокрацията, честно ви казвам!
[quote#3:"Ну что мне делать?"]Нещо, като плащане на разноските? Дори то може да се приеме като преимущество за икономически по-силните субекти.[/quote]Разноските не са адекватен измерител, а и в случая наскоро основана фирма с капитал от хиляда лева дори и тях не е в състояние да плати, но въпреки това и се позволява да обжалва. Просто се оформя една категория "съдебни тролове", които злоупотребяват с неадекватните разпоредби и задръстват системата с несъдържателни искове. Съдебната такса в случая трябва да се измерва като процент от стойността на обжаваната сделка - по подобие на съдебните такси при имуществените искове.
До коментар [#7] от "Николай Николов":
"а и в случая наскоро основана фирма с капитал от хиляда лева дори и тях не е в състояние да плати, но въпреки това и се позволява да обжалва. "
Ами тя най-вероятно, точно за това е и основана тази фирма и не случайно с такъв капитал. Споделям позицията на колежката от #3.
От Горна Баня до центъра са 7км. и от центъра до Левски са 7, заедно ли ще се строи или на два пъти?
До коментар [#1] от "Цецо":
Отдавна трябва.....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.