Инфлацията отбеляза първи месечен ръст за 2014 г. (обновена)
Очакванията са през втората половина на годината цените да започнат да растат, а рисковете са свързани с цените на петрола и на храните


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Общото ниво на цените отбелязва лек ръст за пръв път тази година през април. Спрямо март инфлацията е 0.3%, колкото беше и през последния месец на миналата година. Основната причина за покачването на ценовите равнища са хранителните стоки заради големия си дял в потребителската кошница. Най-много са нараснали цените на плодовете (5.9%) и зеленчуците (1.7%). С принос за инфлацията са и обувките (ръст от 9.3%) и дрехите, както и въздушният транспорт (ръст от 18.5%). Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за инфлацията през април.
На годишна база обаче цените продължават да спадат вече девет поредни месеца. Основният фактор е административното понижение на цените на електроенергията, които бяха свалени на три пъти миналата година (март, август и декември). Така годишната дефлация през април е 1.6%. За трети пореден месец от 1996 г. насам националната статистика отчита и средногодишна дефлация, като през март тя е била -0.9% - най-ниската стойност, откакто НСИ поддържа исторически данни.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Съвсем нормално е подобно повишение в тези области спрямо март. И не бих тръгнала да плаша хората с дефлация, едва ли скоро ще се свие потреблението на стоки и услуги, особено в идващите летни месеци.
До авторката - домакинствата нямат инфлационни очаквания. Никой не чака да се повишат цените и тогава да купуват. Домакинствата не искат инфлация, а ниски цени. Ако съм в грешка моля покажете ми една домакиня, която иска увеличаване на цените на тока, храната, услугите и т.н.
Дефлацията е най-големият мор за икономиката!
Домакинствата искат ниски цени, но дефлацията означава съкратени работни места поради липса на приходи от ниските цени за бизнеса.
До коментар [#2] от "therealmoi":
Прав сте в смисъла че елементарната логика на индивида е "по-високи заплати, по-ниски цени". Логиката на капиталистическата икономика е обратното. При балансирана икономика и активна роля на пазара (при криза активна роля на държавата) тези противоречиви интереси се срещат и решават, обикновено с превес за бизнеса.
Всичко е лъжа! Комунистите знаят как да фалшифицират отчети. Още от бебешката люлка ги учат на тука има, тука няма... Задава се нова уникална финансово-икономическа криза в България.
Инфлацията и дефлацията са макроизмерители на пазара и всеки коментар на ниво отделен потребител е погрешен.Потребителите са тези,който регулират цените чрез пазара.
До коментар [#6] от "peter1946":
Идеалистичния принцип на капиталовия пазар съпоставен с принципа на работа на нашата икономика е като да съпоставиш елитна порода с „улична превъзходна".
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.