Икономиката расте с 1.1% годишно през първото тримесечие на 2014 г.
Резултатът се дължи и на дефлационните процеси през последните девет месеца и номинално БВП спада


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Българската икономика е пораснала с 1.1% през първото тримесечие на годината спрямо същия период на 2013 г. Според експресните оценки на НСИ за брутния вътрешен продукт през януари-март 2014 г. най-много са се увеличили крайното потребление – общо с 3.1%, и инвестициите – с 3.2%.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Смях !
Само за сравнение : Румъния - 3,8 , Чехия - 2,0 , Словакия 2,0 , Полша - 3,5 , Унгария 3,2 !
Ясно се вижда как другите растат а ние пълзим.Не само че не ги догонваме ами и се отдалечаваме !
До коментар [#1] от "RG":
Прави ли ти впечатление че "другите" не са вързани с ЕЦБ.
Докато продължава определянето на паричната ни политика от ЕЦБ (посредством валутния борд) е нормално да страдаме от номинални проблеми, които имат съвсем реално отражение върху БВП в краткосрочен план.
ЕЦБ през последните 5 години показа че е напълно некомпетентна централна банка. Това в съчетание с изначално глупавата идея за общ паричен съюз между толкова различни икономики е причина за цялата криза от 2008 насам.
До коментар [#2] от "sheldoncooper":
Личи си, че не си изгорял 96-7.
ЕЦБ може да е доказала, че не е най-доброто, ама е доказала че е по-добро от алтернативата ; – )
Проблема е че БВП-то пада в номинално отношение, което е минус за изпълнението на бюджета, а пенсиите и заплатите в държавния сектор и плащанията по дълга са фиксирани.
Ако данните от първия коментар са верни и пак изоставаме толкова значително от съседите значи имаме специфични проблеми и не ни е проблем международното положение..
До коментар [#1] от "RG":
След 3.5 години управление на Флик и Бат Бам и на този растеж берекет вересин...... добре че поне Орешарски е в час в "практическата" икономика на страната.....
"Макар на пръв поглед данните да изглеждат добре, дяволът е в детайлите. За разлика от реалния растеж, номинално БВП за първото тримесечие на годината всъщност спада с 3%, което се дължи на продължаващите дефлационни "
Авторът е хванал маловажното, а изпуснал важното. Дефлацията е проблем основно на длъжниците. За другите е или неутрално, или радостно обстоятелство.
Голямата беля е, и с това трябваше да се започне, е че за първи път от много време насам (може би 5 години) икономическият растеж в Е28 е по-висок от ръста в България. Тоест, ние започваме вече да се отдалечаваме от ЕС, което изисква особен управленски факирлък, при положение че живеем в една къща и те са над 2 пъти по-богати от нас. Поне да кажеш, че те харчат, а ние пестим, а то няма такова нещо - хем развързахме кесията както рядко е било, хем нещата отиват още по на зле. Или пък може би точно затова отиват на зле, защото много се харчи, ефект видим няма, а кой би се хванал с прахосник и пройдоха? Не случайно официозите направиха новина от 3 млн. лева инвестиция в полевъдството и това днес стои на първите страници на икономическите рубрики. Сами не се усещаме, колко свалихме гарда. Не беше отдавна времето, когато новините за Либхер, АББ, Монтюпе, Монди и т.н. валяха през ден.
[quote#5:"boby1945"]добре че поне Орешарски е в час в "практическата" икономика на страната[/quote]
Орешарски си разбира и сигурно вече се досеща, накъде пуши коминът.
До коментар [#3] от "realismisthename":
На света има повече от 2 парични системи. Това че ЕЦБ е по-добе от безумната политика на БНБ през 96-97г. не означава че трябва да се примеряваме с очевидно крайно неадекватната за българската икономика парична политика на ЕЦБ през последните 2 години.
Най-добре се вижда некадърността на ЕЦБ като се сравни с работата на федералния резерв. И двете централни банки направиха едни и същи грешки през 2008 но на ФЕД от есента на 2012 им просветна най-накрая какво трябва да направят и резултатите са несравними в полза на ФЕД.
През 2011 САЩ и еврозоната имаха преблизително еднакви нива на безработица и ръст. От тогава на сам в САЩ вече почти забравиха за кризата, докато тук благодарение на ЕЦБ продължаваме да се мъчим напълно ненужно.
До коментар [#6] от "cinik":
[quote#6:"cinik"]Дефлацията е проблем основно на длъжниците. За другите е или неутрално, или радостно обстоятелство. [/quote]
Освен заемите има и едни други изключително важни за икономиката контракти които са също в номинално изражение и дефлацията им пречи много - работните заплати!
Дори и само за заемите да важеше проблема с дефлация защо трябва да приемем автоматично че един длъжник който си е направил сметката да сключи заем при определени очаквания за номиналния ръст на икономиката има някаква вина и заслужава да бъде "наказан" за това че изведнъж централната банка напълно безпричинно затяга рязко паричната политика и променя напълно пътя на номиналната икономика. Съответно прави невъзможно погасяването на заем взет при предишните очаквания за номинален ръст на икономиката.
Всички приказки през последните 5 години които се изпреказваха за дългова криза или нямаше въобще да ги има или щяха да са в неизмеримо по-малки пропорции ако ЕЦБ беше компетентна централна банка и не беше допуснала този колосален срив в номиналната икономика на еврозоната.
[quote#9:"sheldoncooper"]Освен заемите има и едни други изключително важни за икономиката контракти които са също в номинално изражение и дефлацията им пречи много - работните заплати! [/quote]
Дали ще ми вдигнат заплатата с 3% или дефлацията ще купува същия процент повече стоки заради дефлацията, за служителя е все едно....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.