Икономиката расте, но по-бавно от Европа
Брутният вътрешен продукт се покачва с 1.1% годишно в началото на 2014 г., а рисковете отново са основно отвън


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Леко раздвижване на потреблението, инвестиции, идващи основно от държавата, и очаквано слаб износ. Това показват първите експресни данни на Националния статистически институт (НСИ) за представянето на икономиката през първите три месеца на тази година. Брутният вътрешен продукт (БВП) надминава прага от 1% на годишна база за второ поредно тримесечие, но България се възстановява с по-бавни темпове от средното в Европа (1.4% за 28-те държави).
Международните институции обаче вече ревизираха нагоре прогнозите си за страната и те са за ръст между 1.6% и 2.1% в края на годината. Причината е всеобщият оптимизъм, залял Европа, който се предава и тук. Повечето местни анализатори също очакват през тази година икономиката да се представи малко по-добре в сравнение с миналата. Но посочват и познатите рискове - кризата в Украйна и все още колебливото възстановяване на ЕС, както и вътрешното потребление. Добрата новина е, че то се раздвижи в началото на годината, след като през цялата 2013 г. беше на отрицателна територия.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
18 коментара
А така ,сменяме началника на НСИ и икономиката тръгва да расте.
Ей тая Ренета Инджова дърпала цялата страна надолу.
С толкоз матриал, в тази "икономика на знанието", и толкоз стига.
икономиката расте-расте на Орешарски носа...Пинокио
Икономиката расте благодарение на това че сме закачени с ЕС, а не на това че ни управляват комунисти-родоотстъпници.
същият случай, като по времето на Тройната Коалиция... прогресираме и се развиваме 2 пъти по-бавно, въпреки големия си потенциал (все пак сме най-бедната и най-простата държава в ЕС, има накъде да се развиваме).
и знаете защо, нали?
защото ни управляват некадърни и крадливи комунисти шибаняци. които се интересуват, не да оставят бизнеса и да насърчават инвеститори да инвестират. а се интересуват отново да ни поробят и ни окрадат.
ОСТАВКА !
[quote#5:"Rage Against"](все пак сме най-бедната и най-простата държава в ЕС, има накъде да се развиваме). [/quote]
УцелИл си ваксата ;)
Най-ниско Ентелегентното население сме ,
за това сме бедни ;)
на такива субекти Пари не им трябват - те ги губят
Бравос!
Нов двигател? Двигателят е ясен - НЕК, БЕХ, болниците и не знам кое държавно дружество задлъжнява яко. И с тия пари малко се съживява потреблението. Да ама тия пари всеки момент ще свършат и ще оставят след себе си дългове и неподдържани активи.
Тъй като парите свършват в държавата , искат да приберат и от ЕРПтата.. т.е. ЕРПтата да финансират това харчене.. пък после потоп...
Нещо да знаете за евопейските фондове? има ли плащания?
Сегашният "ръст" ми прилича на засилването при падане от 10тия етаж да речем...
[quote#8:"mickmick"]Нещо да знаете за евопейските фондове? има ли плащания?[/quote]
Като се върне тиквата, ще има плащания, ама ще отиват за асфалт,че нещо в последно време ми липсва вкуса му!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.