Министерство на отбраната и социалната политика
Военното ведомство поетапно се превръща в машина за печелене на политическа подкрепа


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако не сте военен или служител в министерство на отбраната, едва ли може да познаете кой е най-популярният военен министър за последните 25 години. Неговото име е... Николай Цонев. Да, същият онзи Цонев, който бе зрелищно арестуван във фарсова акция на прокуратурата и бе провъзгласен пред камерите за "абсолютен престъпник", а впоследствие бе напълно оправдан.
Обяснението за неговата парадоксална популярност е по-скоро тривиално – той е последният министър на отбраната отпреди началото на икономическата криза, който имаше привилегията да управлява годишен бюджет от около 1.5 млрд. лв. Това е с около 500 млн. лв. повече, отколкото са парите за армията сега. В рамките на едногодишния си престой във военното ведомство Цонев целенасочено обгрижваше войниците и офицерите, а те впоследствие му отвърнаха със същото. Така на последните парламентарни избори създадената от него партия "Нова алтернатива" отвя с 59% всички останали политически формации в секцията в Кандахар, където е базиран най-големият ни мироопазващ контингент зад граница.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
28 коментара
Явно властта е голям опиат и не можем да разчитаме на неща като морал и достойнство у управляващите. Бог да пази България!
До коментар [#2] от "armata":
Не може да давате такива препоръки. Те са от едно друго време.
Да не би да не е вярно, че днешната войска е нищонеправеща структура с предимно социален привкус - зсигурни заплати, "вещево доволство", гарнизонни столове,бонуси, дълги отпуски (платени!), военни почивни станции, преференции при пенсиониране, 20 брутни заплати, високи пенсии, осигуряване на жилища, работа на съпругите? И срещу какво?
Коментарът насочва вниманието и върху котканите от БСП-политиците организации на запасните военни, които са реални центрове на соцреваншизъм, мракобесие и смрад на партенки.
Явно освен валутния борд трябва да се въведе политически такъв. Да се забрани със закон популизма, както и обслужването на чужди интереси. Пък били те и руски!
журналисти и политици, които не уважават собствената си армия служат на чужди интереси!
Заслужава ли такова сегашната армия в този си вид ???
Това е най-голямата концептуална грешка на всяко българско правителство - мешането на функциите на държавните системи. Когато пенсионната система, транспортът, отбраната, здравеопазването, образованието, данъчната система, общественият ред, чистотата се разглеждат като "елементи на социалната система", накрая няма ни отбрана, ни железници, ни здравеопазване, ни образование, ни чистота ни ред, ни ред, ни данъчни приходи колкото може да има, ни социална система. Защото последната иска големи харчове, но нужните средства се оказват плячкосани или прахосани дале-е-е-е-ч преди да стигнат до нея.
До коментар [#5] от "plamenhristov5":
[quote#5:"plamenhristov5"]журналисти и политици, които не уважават собствената си армия служат на чужди интереси![/quote]
И за какво да ви уважаваме - я ми напомни за едно нещо през последните 70 години ( социалистическата армия ) за което заслужавате уважение !
Някои съвременни примери от българската икономика могат да се съревновават с най-разсипническите предприятия от времето на соца. Ето един доклад на Евростат за тютюневия сектор. На стр. 12 се съобщава, че България е произвела през 2011 г. тютюни с продажна стойност € 76,8 млн. Toва са 150 млн. лева. За 2014 г. субсидията за сектора е 100 млн. лв, тоест 67% върху пазарната му стойност. При това сумата е осигурена от националния бюджет, тъй като ЕС се изтегли от този сектор. На всичкото отгоре не съм чул земеделски министър, който поне да си трае за тази разсипия. Напротив, всеки е много горд от "осигурения значителен финансов ангажимент за подсигуряване на възхода на отрасъла"
За доклада, изпишете в гугъл и ще ви се появи линк с пдф файл: The european Tobacco sector an analysis of the socio-economic footprint
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.