ДКЕВР иска да се нарушат още договори в енергетиката
Релаторът инструктира НЕК да започне процедура за промяна на споразуменията с американските ТЕЦ и законодателна промяна с обратна сила на договорите на ВЕИ
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) измисли поредния магически трик за задържане на цените на тока - едностранно орязване на цените по дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия. ДКЕВР изисква НЕК да предоговори дългосрочните си договори с американските ТЕЦ "Контур глобал Марица-изток 3" и "Ей И Ес 3С Марица-изток 1", както и промяна на Закона за възобновяемите енергийни източници, с което драстично би се намалила преференциалната цена на зелените централи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
59 коментара
Целта е точно фалит на НЕК, и да последва замяна на дълг срещу собственост. Това се започна още по царско време, после комунистите подхванаха идеята с огромно въодушевление, и сега довършват.
Затова се подписа и Белене, не че на някой му трябва тоя ток, целта беше да се докарат огромни дългове на НЕК. Или трябва да поскъпне тока с около 40% за да се изплащат дълговете, или НЕК фалира и някой прибира активите - това са ВЕЦ и ПАВЕЦ, които са жизнено важни за енергийната сигурност и покриването на пиковете.
Просто БСП съвсем целенасочено и преднамерено провеждат политика в посока фалит и прехвърляне към правилните фирми и банки.
Пропускате да споменете,че Европейската комисия определя договорите с американските централи като противоречащи на третия енергиен пак,нарушаващи конкуренцията и могат да се разглеждат като непозволена държавна помощ.Така,че ще трябва да си предоговорят условията.Подобна е ситуацията и с ВЕИ,някой решил на тъмно да нагласи баснословни цени и то с дългосрочни договори.Да е имало обществено обсъждане? Защо и трябваше на България да е постигнала квотата си за ВЕИ повече от пет години предсрочно,ако не за да уредим едни сладки печалби за наши хора?
До коментар [#1] от "today":
По скоро БСП целенасочено и преднамерено се опитват да се харесат на невежият електорат, оставяйки проблемите / финасово огромни при това/ за решаване в бъдещето, което за БСП винаги е далечно и винаги са изненадани, когато то , бъдещето , рязко се появи иззад ъгъла, основно като предсрочни избори, предшествани задължително от дежурната агония и гърч на непускащи кокала некадърни управленци.
До коментар [#1] от "today":
Ами нямаме смъртно наказание, нямаме прокуратура, нямаме и съд.. що да не фалират НЕК? или да го подарят на когото си поискат?
[quote#2:"moloko_"]Така,че ще трябва да си предоговорят условията. Подобна е ситуацията и с ВЕИ[/quote]
И в същия момент правят какви ли не гимнастики за да подпишат за Южен поток, и после България да плаща глоби и неустойки!
Единия договор не отговарял, да се преразгледа, другия съшо не отговарял - за него ще промени закона и народа ще плаща глоби!
Браво, капитал! "Оня ден" публикивате интервю с Р>ОВЧ, подписал въпросните договори за БЕЗДЕЙСТВАЩИТЕ централи, на които плащаме 17% доходност! Р.ОВЧ подписа тези договори по настояване на СБ!
Подобни договори са предоговорени в Полша!
"Ако НЕК се опита да плаща едностранно по-ниски суми на "Контур Глобал Марица изток 3" АД и "Ей И Ес 3С Марица изток 1" ЕООД, то автоматично ще се задейства гаранцията по техните договори."
Какво да коментирам изобщо. Плащаме скъпо електричество на фона на това че потреблението е 3 пъти по-ниско от произвежданата електроенергия в страната.
А после се чудим защо чуждите инвестиции в България намаляват... (да не се приема като защита на ТЕЦ-овете)...
До коментар [#2] от "moloko_":
А кой каза, че сме постигнали тази квота?
Този път движение в някаква посока. То беше ясно - за да се балансира системата, ще трябва да се намалят разходите или да се вдигнат приходите - т.е. цената на тока. Не съм сигурен, но някъде четох, че на Мариците дългосрочните договори им изтичат скоро. След като изтичат, нормално е да се търси нова договорка и съвсем нормално - на по ниска цена от доста завишената им към момента.
ВЕИ - все си мисля, че много от инвеститорите не вложиха в много скъпи фотоволтаични панели, т.е. цената на ВЕИ е била оправдана преди 7 - 8 години, но не и преди 3 и по - малко. А повечето от тях бяха направени наскоро. Тогава цените на фотоволтаиците паднаха драстично, в пъти. Нали това се цели със субсидията - да се осигури първоначален тласък на технологията. Е, осигурихме го. Дори и Германия намаля размера на субсидиите. Фотоволтаиците струват няколко пъти по - евтино от преди 6 години да кажем. Вятърните генератори започват да достигат цена на инсталирана мощност, сравнима с цената на атомните централи. Май вече цена 8 - 10 пъти по висока не им трябва. Пак ще кажа, тя беше оправдана преди 10 години. Мариците - като ги обновяваха, бяха върха доста добри. Сега всички трябвя да са на тяхното ниво, защо те да получават повече?
Остава да се захванат с когенерациите - тези, които произвеждат ток и парно уж, но по - скоро ток, т.е. са с твърде ниска ефективност и работата им като когенерация реално няма никакъв смисъл.
Като премахнат кърлежите, нещата ще започнат да изглеждат много по - добре.
В това им начинание ги подкрепям, ако не мислят да правят пак вятър и мъгла де.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.