Европа обединява националните търговски регистри в обща система
Проектът за законови промени в България вече е отворен за обсъждане,


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Българската Агенция по вписванията (АВ) ще трябва взаимно да обвърже системата си с фирмените регистри на всички държави от Европейския съюз. Това ще стане след промяна в Закона за Търговския регистър, предложена от министъра на правосъдието Зинаида Златанова, с която той трябва да се приведе към европейските директиви. Те предвиждат създаването на европейска централна платформа и трябва да бъдат приети от националните парламенти до 7 юли тази година.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
И как го изчислиха 610 000 лева, и за какво точно? За някаква настройка в софтуера?
Точно се надявах, че най-накрая на българската администрация ще й резнат монопола да тормози гражданите с разни регистри, ама не.
От статията аз поне разбирам, че става въпрос за някакъв проект за 610 хил, с който евентуално ще се дава информация в електронен вид на други държави от ЕС и нищо повече.
Мда, да ръкопляскаме пак на електронното правителство.....
"...спокойно някой желаещ да злоупотребява с данни може да ползва чужда регистрация в АВ, например на името на социално слаб..."
Лека по лека стигнахме до ситуацията в която се смята за напълно нормално желаещите да вършат незаконни или неморални неща да го правят от името на безграмотен циганин с два зъба и десетки висящи дела, на чието име има десетина фирми с милионни ДДС задължения и стотици карти за мобилни оператори, заобикалящи глупостта на Цецовия закон за премахване на анонимните мобилни номера. Което поставя три простички въпроса:
1. Защо въпросните двузъби и впиянчени граждани се оневиняват от съда по причина инфантилност и дебилност? Откога глупостта и простотията станаха индулгенция в БГ?
2. Какъв е смисъла от всички разпоредби, изискващи някаква публичност (от офшорки до достъп в АВ), при положение че на практика в БГ има хиляди човекоподобни, търгуващи с идентичността си? И дали ненаказуемостта им не е чест от проблема? Дали социалните спират поне помощите на цигани, дължащи хиляди и милиони за ДДС?
3. Кога ще започнем да отменяме неработещи закони? Отново давам за пример Цецовия закон, прмахнал анонимните мобилни номера, чрез който милиционера твърдеше щял да намали телефонните измами и други престъпления. Ефект - 0. Само дето лиши редица хора от известна анонимност - от изневеряващи съпрузи до дребни мошеници. Или им затрудни живота. Мисълта ми е че в БГ лиспва както предварителен, така и последващ анализ за ефекта от приемането на даден закон или правило. И законовата уредба е брадясала с купища излишни закони. Което не помага да бъдем модерна и проста за гражданите си държава.
аха. значи най-накрая аналитичния софтуер на западните служби ще имат достъп до нашия търговски регистър. да предположа ли, че при удобен случай ще получаваме от службите анализи за свързани лица, свързани компании и съзвездията на Делян Беевски и Цецката Василевич?
Аз не разбирам възраженията, свързани с това, че информацията от АВ може да се и се използва за злоупотреби от страна на "заинтересованите". Независимо кой каква информация има за фирми или физически лица, освен ако не фалшифицираш директно документи, включително лични карти и други подобни, би трябвало това да е обект на проверка и защита на органите, които изповядват различните сделки, включително и "независимия" съд.
Защо трябва да се въвежда секретност, след като лицата натоварени да контролират процеса, не вършат и може би и не смятат да вършат това за което ние и особено юридическите лица внасят в бюджета или заплащат на тях като услуга.
Спомняте си, че "продадоха" личния автомобил на Първанов, ами дайте да няма и регистър за автомобилите, да не би някой да ни открадне данните, които между другото, се крадат и разпространяват от маса хора.
Спомняте ли си как клон на една банка бяха изхвърлили на улицата 'стари" или ненужни за тях документи с личните данни на хиляди хора и фирми.
Така че, ако няма ред и контрол при извършването на всички родове финансови и разпоредителни операции, както върху тяхната правомерност, така и потвърждаването със съответните документи/кодове и прочие защити на правото на лицата които ги извършват, всичко друго, включителн и пълна секретност на АВ, няма да даде резултат и само може да "канализира" изтичането на информацията към предпочитаните от разните чиновници оператори на престъпния свят.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.