Новият брой:
Правителство с ГЕРБ?

Политическата криза ще оскъпи новия външен дълг

Оставката на правителството държи висока рисковата премия на България

По изчисления на банков дилър оскъпяването може да е близо 4 млн. евро, което ще е за сметка на данъкоплатците
По изчисления на банков дилър оскъпяването може да е близо 4 млн. евро, което ще е за сметка на данъкоплатците
По изчисления на банков дилър оскъпяването може да е близо 4 млн. евро, което ще е за сметка на данъкоплатците    ©  НАДЕЖДА ЧИПЕВА
По изчисления на банков дилър оскъпяването може да е близо 4 млн. евро, което ще е за сметка на данъкоплатците    ©  НАДЕЖДА ЧИПЕВА
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Политическата криза ще постави нови трудности пред тегленето на 1.5 млрд. евро външен заем. Първо правителството отложи емисията за след евроизборите, за да не се шуми и пада рейтинга му, а вчера стана ясно, че до няколко дни то ще подаде оставка. Така заради тясно партийни интереси има риск външният дълг да се оскъпи, а оттам - да се натовари бюджета. 

Допреди няколко дни от пазара очакваха, че въпреки евентуалното намаление на рейтинга (S&P трябва да се произнесе в петък) процедурата ще се извърши при изгодни условия с доходност под 3%. Сега обаче анализатори и дилъри отказват да се наемат с конкретни прогнози. Държавата има нужда от парите, за да рефинансира дълг през следващата година и да запълни бюджетния дефицит.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
11 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев
    • - 5
    • + 12

    На документи да...Но като българин ви питам: Рисковата премия не трябва ли да е по-малка, щом не ни управляват вече БСП и ДПС?

    Нередност?
  • 3
    krastitel avatar :-|
    krastitel
    • - 5
    • + 5

    Съмнявам се рисковата премия на българския дълг да спадне след оставка на това кофти управление, особено при перспективата да управлява Борисов без Дянков...
    Дълговете ще са ни скъпи!

    Публикувано през m.capital.bg

    Нередност?
  • 4
    bluewater avatar :-P
    BlueWater
    • - 2
    • + 2

    Оставката на това некадърно правителство, което играеше по свирката на пУТИН и против основни чуждестранни инвеститори в България, ще е показателна за инвеститорите, че се прави

    СТЪПКА В ПРАВИЛНА ПОСОКА!

    Оставката трябва на всяка цена да е ПРЕДИ емисията!

    Всички, които мислят да инвестират в новите български бонове, следят какво става в България и са отлично информирани.

    Нередност?
  • 5
    graf avatar :-|
    Graf
    • - 3
    • + 6

    "Според финансист разликата от 25 базисни пункта между доходността, на която се финансират сравними с България държави, означава по-голям разход за лихви."Това просто означава 3.75 млн. евро повече разход за лихви на година за новия дълг от 1.5 млрд. евро за всяка една от годините до неговия падеж", изчислява експертът."

    Ех тези анонимни "експерти". А от вестника даже не са ни казали, кои са сравнимите с България държави.
    Предполагам, те са членове на ЕС. Предполагам, не са въвели еврото, а също така предполагам, че не гледат държави под опеката на МВФ и Комисията.
    "Така, ако през май икономистите следяха при какви лихви се финансират Литва и Латвия, сега вече сравненията с тях са неудачни и държавата е приравнена по-скоро на Румъния.."
    Гениално невежествено. България си стои в общата група на държавите от Източна Европа, в която са Румъния, Чехия и Унгария, Полша, Хърватска... Т.е. членки на ЕС, които още не са въвели еврото.
    Сравненията с Литва и Латвия са неудачни, защото.. Защото едната страна - Литва въведе еврото на първи януари 2014, а другата е на входа на зоната.
    Да се върнем на разликата от 25 базисни пункта, защото такава няма. Изсмукана е от пръстите на "експерта". Или на списващия статията.
    CDS-а ни на 9 юни е 117 пункта, на Румъния е 128 пункта - с 11 пункта над нашия, на Унгария е 166 пункта. Словения, членка на еврозоната, е с CDS от 129 пункта или 12 пункта над нашия.
    По добре от нас стоят само Чехия и Полша от "нашата група", но силно вярвам, че "експертите" не са се водили по този аршин.
    От миналата година слушам и чета, какво страшно влияние върху цената на кредита ще има политическата нестабилност, а това влияние го няма и няма. Даже усилията на любимците ми от S&P не успяват да го докарат пустото влияние. Въпреки това мантрата се повтаря до втръсване:
    "Експерт от финансовите среди обръща внимание, че освен недостатъчното спадане на българския CDS (виж графиката) се наблюдава и леко покачване на доходността на вътрешния пазар, което се дължи на политическата несигурност."
    Къде го видя този "експерт" това "леко покачване", па и откри релация между несигурност и лихвени равнища е пълна загадка за мен.
    Или експертът не става за нищо, или имаме типична журналистическа измислица. От началото на годината по всички емисии, с всякакъв матуритет, има спад на лихвите, нещо, което може да се види даже на страницата на ЕЦБ, където са и данните за дългосрочния лихвен процент ползван за целите на конвергенцията.
    Ефектът от политическата нестабилност засега е равен на нула. И слава Богу. Цената на която може в момента да се рефинансира дълга е наистина добра, а това ще доведе до много по-ниски разходи за обслужването му след януари 2015 г. Без значение кой ще управлява тогава.

    Нередност?
  • 6
    graf avatar :-P
    Graf
    • - 2
    • + 4

    До коментар [#4] от "BlueWater":


    [quote#4:"BlueWater"]Всички, които мислят да инвестират в новите български бонове, следят какво става в България и са отлично информирани.[/quote]

    Ъхъ..
    И са склонни да четат, слушат и се доверяват на огладнелия BlueWater. :D
    Има и добра новина. Инвеститорите в държавни дългови книжа даже не знаят за болките и страданията на местния форумен "експерт". Гледат у едни наръчници с данни за равнище на дълг, за кредитен рейтинг, за тренд на доходност и цена, гледат пазара на риска(CDS), оглеждат се за нещо друго, а ако няма по-добро - купуват.
    Да дадем един комикс на местния капацитет да видим дали може да мисли: http://sdw.ecb.europa.eu/browseChart.do?node=bbn3146&SERIES_KEY=229.IRS.M.BG.L.L40.CI.0000.BGN.N.Z&SERIES_KEY=229.IRS.M.CZ.L.L40.CI.0000.CZK.N.Z&SERIES_KEY=229.IRS.M.LT.L.L40.CI.0000.LTL.N.Z&SERIES_KEY=229.IRS.M.PL.L.L40.CI.0000.PLN.N.Z&SERIES_KEY=229.IRS.M.RO.L.L40.CI.0000.RON.N.Z&SERIES_KEY=229.IRS.M.LV.L.L40.CI.0000.EUR.N.Z&SERIES_KEY=229.IRS.M.SI.L.L40.CI.0000.EUR.N.Z

    Нередност?
  • 7
    today avatar :-|
    today
    • + 6

    А политическата криза е предизвикана от БСП. Казано накратко -
    БСП оскъпява живота на хората!
    Гласувайте!

    Нередност?
  • 8
    bluewater avatar :-P
    BlueWater
    • - 3
    • + 2

    [quote#6:"Graf"]Гледат у едни наръчници с данни за равнище на дълг, за кредитен рейтинг, за тренд на доходност и цена, гледат пазара на риска(CDS), оглеждат се за нещо друго, а ако няма по-добро - купуват.[/quote]Елементарни "разсъждения" на един червен икономически манупулатор. :)

    Защо тогава Гърция успя да пласира през април емисия пет годишни бонове за 3 млрд. евро при близо седем кратно презаписване (20 млрд. евро) с лиха от 4.95%, въпреки че и трите кредитни агенции и даваха рейтинг с осем девет нива под инвестиционния, и отписване на огромни дългове преди това?

    Очевидно инвеститорите гледат и други неща за които вие не знаете. :)

    Нередност?
  • 9
    graf avatar :-|
    Graf
    • - 1
    • + 6

    До коментар [#8] от "BlueWater":

    Щото са петгодишни, на лихва аха без малко 5%, за страна от еврозоната.
    И зад дълга на Гърция стоят МВФ, ЕЦБ и ЕК.
    Затова.
    Ако си мислиш, че лихва от 4.95% по петгодишни книжа за страна от еврозоната е ниска, значи си влезнал да пишеш глупости, което ти е обичайното състояние. :)
    Само ще те ограмотя, че преди два дена местният пазар финансира Орешарски с лихва от 1.8% за петгодишните му хартии. На 12 май за десетгодишни такива поискаха лихва 3.16%
    Капацитет, гръцкият рейтинг е само шест нива под най-ниския инвестиционен, а не [quote#8:"BlueWater"]осем девет нива под [/quote]
    Е, цената на риска е калкулирана, и е над два пъти по висока от онази, на която ние бихме взели заем за пет години. :)

    Нередност?
  • 10
    rosiraycheva50._ avatar :-|
    Роси
    • - 1
    • + 1

    Внимавайте за кого гласувате.Всичко следващо ,зависи от това.

    Нередност?
Нов коментар