Председателят на ДКЕВР заподозрян в конфликт на интереси
Освен че преди назначаването си Боян Боев е бил в ръководството на БЕХ, той е заемал и два поста за няколко дни
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Евентуален конфликт на интереси на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Боян Боев може да доведе до поредни трусове в системата. Сигнал за това е бил внесен в Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси. Проблемът се състои в това, че Боев е бил изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) точно преди да поеме председателството в регулатора, както и това, че в продължение на шест дни той е изпълнявал и двете длъжности. В случай че съмненията се потвърдят, това може да означава нелегитимност на всички актове на комисията от назначаването му в ДКЕВР. Според Боев твърденията са необосновани и показват, че с действията си регулаторът явно пречи "на някои хора".
Според чл. 9 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси лице, заемащо публична длъжност, няма право да издава удостоверения, разрешения или лицензи или да контролира тази дейност в интерес на лица, в които то е член на органа на управление. Пак според същия член лице, заемащо публична длъжност, няма право да извършва всички тези дейности по отношение на дружества, в които е било член на ръководството 12 месеца преди датата на избирането или назначаването му или докато заема длъжността.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Има ли изненадани.Как пък едно нещо не направиха като хората.Как все неподходящи,но наши хора,заемат високите постове.Кой няма ценз,кой има фирма,кой има висящо дело.Имам чувството,че всичко читаво вече се е изнесло от България.
Съобщението набляга на формалната страна на въпроса и разбира че тази страна е важна. Ако не е спазена по-лесната, чисто формалната процедура, какво остава за същинската.
Ама не са от тоя тип хора управляващите.
Спомняте си че закон промениха за Пеевски и му издадоха разрешение за достъп до секретни документи преди даже да е назначен ( да не коментираме самата процедура по обучение за работа с такива документи отнема поне 15-20 работни дни), така постъпвиха и с Иванов - назначават/уволняват, така и с кандидатите за магистрати - може да се каже че това е стила на хората, които трябва да ни научат да уважаме реда и законите.
Но случая с ДКВЕР излиза много от тези формални упущения - в този случай ние имаме съвсем предумишлина и предубедена намеса в работата на комисия, която трябва да е обществен и обективен регулатор.
Видяхме какви са делата и мога да кажа, че последствията с много надхвърлят формалните прегрешения на комисията и управляващите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.