Как "Южен поток" хем е, хем не е
Директното спиране на проекта всъщност би увеличило щетите за България


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Всеки път когато се заговори за прекратяване на руски енергиен проект в България, първата дума, която изниква, е арбитраж. Със замразяването на "Южен поток" вече започнаха да хвърчат милиарди и сценарии за възможните загуби. Аналогиите с АЕЦ "Белене" макар и поучителни, всъщност са погрешни. Замразяването на проекта стана една минута преди дванадесет и този път руският партньор има повече проблем с Брюксел, отколкото със София.
От самото начало на проекта Европейската комисия настоява "Южен поток" да спази европейското право, а с началото на кризата в Украйна газопроводът се превърна и средство за натиск върху Русия. Този сблъсък България трябваше да използва много преди да стане нарицателна ("ключов поддръжник" според The Financial Тimes) за прокарването на руски интереси в Европейския съюз и да се окаже в ситуация на кръстосан огън – с претенции от Москва, но и с наказателна процедура от Брюксел. Нещо за което различни експерти и "Капитал" предупреждават от години. За да няма повече щети обаче, замразяването трябва да е пълно. Ето защо.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
39 коментара
А защо българските правителства правят не инвестират със замах в разработване на собственити ни находища от газ в Черноморския шелф (с капацитет за задоволяване по предварителни данни на нашите нужди за 150 години !), ами се напъват да ни поставят въс все по-голяма зависимост от Русия ?
А защо българските правителства не инвестират със замах в разработване на собствените ни находища от газ в Черноморския шелф (с капацитет за задоволяване по предварителни данни на нашите нужди за 150 години !), ами се напъват да ни поставят във все по-голяма зависимост от Русия ?
Кабинетът Орешaрски стaнa зaложник на един проект -проектa наречен "Южен поток".
Хидроинженера Доган щеше май наистина да си купи летяща чиния ако чрез обръчите от фирми беше се облажил от строежа на Южен поток.
За Белене ще платим на рашките 2-3 млрд лева, без да имаме централа. За ЮП към момента сме потънали с 1-1,5 млрд лева. Някога ще има ли виновни?
До коментар [#2] от "objective":
Защото никой в българската администрация - от министър, през зам-министър, шефове на дирекции, старши и всякакви експерти на всички нива разират от тоя бизнес вкл. технология и мениджмънт не повече от кака Гинка дето им продава кафето.
Дори и да имат желание, дори и са преимем че не крадат - те просто не знаят и не разбират.
И не само те.
Никой в България - нито в БАН, нито е Университети или институти дори е виждал през плет съвременните технологии.
Не владеят дори сносен английски да си прочетат ръководствата за ползване на машинариите.
Единственото което би трябвало да могат да направят е да проведат ясен и конкерентен конкурс да концесия. Както виждаме и с това не могат да се справят.
Кому е нужен ДАНС, кому е нужен Писанчев... Цацата го знаем кой му поръчва... Где сте бре службици? Срама нямате ли? До кога да ви плащаме, изедници недни!
Едният лъже, а вторият маже!Единят от незнание, вторият по традиция.Боже пази България!
До коментар [#1] от "objective":
Находища от черноморския шелф има само в главата на Боко, но са неизползваеми.
До коментар [#3] от "xalikarans":
Кабинетът си отива. България стана заложник на ЕС и САЩ с проекта ЮП.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.