// К1: Средата / Политика
Как "Южен поток" хем е, хем не е
Директното спиране на проекта всъщност би увеличило щетите за България
От самото начало на проекта Европейската комисия настоява "Южен поток" да спази европейското право, а с началото на кризата в Украйна газопроводът се превърна и средство за натиск върху Русия. Този сблъсък България трябваше да използва много преди да стане нарицателна ("ключов поддръжник" според The Financial Тimes) за прокарването на руски интереси в Европейския съюз и да се окаже в ситуация на кръстосан огън – с претенции от Москва, но и с наказателна процедура от Брюксел. Нещо за което различни експерти и "Капитал" предупреждават от години. За да няма повече щети обаче, замразяването трябва да е пълно. Ето защо.
И това не е лошо.
"Проектът ще продължи само след като отстраним всички забележки на Брюксел и уточним начина на неговото изпълнение по-нататък." Изказването на премиера Пламен Орешарски от 6 юни всъщност не означава край, а отлагане. По време на вота на недоверие тази седмица Орешарски уточни, че министърът на икономиката Драгомир Стойнев е разпоредил спирането на всички процедури по проекта в България, след като е получено писмото от Европейската комисия, в което тя изказва опасенията си.
Това вече породи съмнения, че строителството продължава тайно и това само ще увеличи загубите за страната. До голяма степен причината е реакцията на БСП, особено на председателя на Народното събрание Михаил Миков, който категорично каза, че проектът не е спрян. Всъщност това е така и този подход е верен.
Немотивирано и едностранно прекратяване на проекта щеше да предизвика автоматична реакция от "Газпром", както и от акционерите в "Южен поток Транспорт" - Eni, EDF, Wintershall (поделение на BASF), да съдят България за нанесени щети. При спирането на проект, по който вече са изхарчени стотици милиони евро (и няколко милиарда в самата Русия), има направени поръчки за оборудване и подписани договори с подизпълнители, за компаниите няма да е никак трудно да докажат, че България е знаела отлично какво означава да се отдръпне от този проект в етап, в който вече всичко е планирано.
Преди България да докаже, че е имала непреодолими препятствия пред проекта или руската страна не е изпълнила ангажиментите си по него, всяко спиране всъщност е опасно.
2. Няма клаузи за неустойки
Не е точно така
Фактът, че никъде няма посочени неустойки за прекратяването на договора – нито в междуправителственото споразумение между България и Русия от 2008 г., нито в акционерното споразумение между "Газпром" и Българския енергиен холдинг от 2010 г. за създаване на смесената комисия "Южен поток България", не означава, че такива не могат да бъдат потърсени. "Неустойката по българското и руското право е просто едно улеснение за оценка на вредите в случай на неизпълнение преди настъпване на самото неизпълнение. Ако няма такава клауза, се следва общият ред", казва адвокат с практика в областта.
България не може да се позове на факта, че натискът срещу "Южен поток" идва от Европейската комисия, и да посочи това като аргумент за своята непричастност към преустановяването на проекта. Дори и България да посочи, че сключените договори нарушават не само европейското законодателство, но и дори и самия Договор за ЕС, "ако в споразумението няма изрично предвидена клауза, според която суверенът може да прекрати изпълнение на договор между свързано лице и частен съкотрагент от друга държава, поради нарушение на конфедеративното право (или в случая това на ЕС), договорът няма как да се прекрати. Освен ако в него няма клауза, която да екскулпира (оневинява) България при подобни ситуации", казва същият юрист.
3. Договор за строителство по-скоро няма
Това обаче е положението към края на седмицата.
Договорът за строителството на българската отсечка на газопровода е подписан на 29 април, но въпреки това според два източника всъщност не е влязъл в сила. В него е имало едномесечен срок, в които фирмите от консорциума "Стройтрансгаз Консорциум" ДЗЗД да внесат финансови гаранции. Едва след това те са могли да получат аванса си. Вероятно един от проблемите е бил, че фирмите, свързвани с депутата от ДПС Делян Пеевски, не са получили финансови референции от нито от една банка, включително и от доскорошния си основен кредитор КТБ. Като се има предвид войната, която започна между Пеевски и Цветан Василев, както и заплахата на САЩ да санкционират всяка фирма, която работи с руската "Стройтрансгаз", тази версия изглежда доста достоверна.
Тъй като едномесечният срок за внасяне на гаранцията е изтекъл, според договора това е причина той да бъде развален. Ако срокът не е удължен с анекс, интересно е дали вторият в конкурса на "Южен поток България" ще бъде поканен за преговори.
Липсата на договор с изпълнителя значително ограничава преките щети за България от отлагането на строежа, тъй като изпълнителят не може да претендира за преки вреди. При спирането на АЕЦ "Белене" основният изпълнител "Росатом" имаше напълно легитимен контракт на стойност поне 600 млн. евро.
4. Има нужда от истинско замразяване
В "Южен поток България" има над 200 млн. лв.
Това, че засега няма големи преки щети, не означава, че те не могат да бъдат предизвикани в периода на неяснота и безвластие в България. По баланса на "Южен поток България" се вижда, че към края на миналата година е имало над 200 млн. лв. Основната част от тях влязоха в дружеството след увеличението на капитала му в края на миналата година. Тогава "Газпром" преведе 191 млн. лв., но Българският енергиен холдинг задържа своето плащане, докато не получи заем от съакционера си в компанията. До края на миналата година похарчените средства от българско-руската компания са малко над 24 млн. лв., но вероятно са нараснали доста от началото на годината, когато "Южен поток България" започна да раздава малки поръчки на фирми, които да извършват подготвителната работа по проекта.
Междувременно обаче заемът от "Газпром" от 620 млн. евро, с който БЕХ трябва да финансира своето дялово участие в "Южен поток", е бил подписан, но не е ясно дали средствата вече са дошли по сметките на БЕХ.
За да няма по-големи разходи, движението на средства в компанията "Южен поток България" трябва да бъде блокирано до изясняване на ситуацията. Иначе всяка похарчена там стотинка може да се окаже невъзвратим разход за БЕХ.
Още по темата
Строителят на морския участък на "Южен поток" плати на банката рекордните 100 млн. евро за гора по пътя на газопровода
28 ное 2014Лавров в София - здравеопазване, филателия и "Южен поток"
Руският външен министър отново заяви руското искане газопроводът да бъде изключен от правилата на ЕС
7 юли 2014Дъщерна компания на "Газпром" ще строи "Южен поток" в България
Според източници "Центргаз" ще замени "Стройтрансгаз" в консорциума
3 юли 2014Украйна обмисля енергийна реформа, която да обезсмисли "Южен поток"
Проектозаконът на премиера предвижда западни компании да участват в управлението на газопреносната мрежа
19 юни 2014Сърбия ще започне строежа на "Южен поток"
Според руския външен министър Сергей Лавров замразяването на проекта в България е само временно
17 юни 2014Орешарски отказа и на парламента информация за неустойките по "Южен поток"
Договор за строителството е подписан, а какво съдържа и дали е спряно действието му остава неясно
15 юни 2014Електрификация и банкерска власт
Разводът между Пеевски и Цветан Василев може да постави на изпитание сегашните схеми в енергетиката
14 юни 2014Курсът на Изток може да стопи БСП, вместо да я обедини
Политологът Иван Кръстев пред "Капитал"
13 юни 2014Миков: "Южен поток" не е спрян
Не виждам в правова държава как може да бъде спрян такъв проект с някакво изявление, заяви председателят на парламента
12 юни 2014Вашингтон е упълномощен да заяви
Кратка история на американските посещения и българските решения
9 юни 2014Премиерът най-сетне обеща да се съобрази със забележките на Брюксел
8 юни 2014Вашингтон се присъединява към Брюксел със заплаха за санкции срещу България заради газопровода
6 юни 2014
Националният съвет на левицата насрочи дата за изборите на председателя на партията в края на април
14 дек 2019, 1176 прочитания

Гражданите имат право на здравословна околна среда, както и право да получават информация за нея, се казва в решението на Административен съд - София-град
14 дек 2019, 10687 прочитания
14 дек 2019, 10664 прочитания
14 дек 2019, 1315 прочитания
14 дек 2019, 1251 прочитания
14 дек 2019, 1164 прочитания
14 дек 2019, 1031 прочитания
Какво се случва с телените заграждения на границата с Турция