// К1: Средата / Политика
КОЙ владее строителството
След овладяването на "Водстрой 98" и милиардни поръчки, Делян Пеевски гледа и към банка
Част от темата
Империята на задкулисието се разпада с обиски, смъртни заплахи и разпити
Скандалът между Цветан Василев и Делян Пеевски
Формулата "държавни пари - придобиване на активи - кредитиране на свързани компании" утрои банката, но може и да я срути
Как Пеевски държи съдебната система
ДПС успя да изгради стабилна мрежа в службите, прокуратурата и съда
Електрификация и банкерска власт
Разводът между Пеевски и Цветан Василев може да постави на изпитание сегашните схеми в енергетиката
Делян Пеевски взе контрола над цигарения холдинг и измести КТБ в ъгъла
Доскоро разделителна линия между двамата трудно можеше да се постави – КТБ осигуряваше финансиране, а депутатът от ДПС – лоби при спечелването на обществени поръчки. Пример за това беше "Водстрой 98", чийто основен кредитор в продължение на години беше банката, а политически гръб – Делян Пеевски. След разрива в отношенията обаче компанията твърдо мина в орбитата на депутата.
Дружеството има водеща роля и в проекта "Южен поток". Смятано е за архитект на българското обединение "Газопроект Юг", което бе избрано за местния партньор на руската "Стройтрансгаз". От петте български фирми в "Газопроект Юг" три са смятани за близки до Пеевски (дъщерната на "Водстрой 98" "Промишлено строителство холдинг", ПСТ и "Техноекспортстрой"). Договорът за строителство на газопровода по информация на "Капитал" вече е подписан при цена от 3.8 млрд. евро.
С финансови амбиции
Според трима независими източници от строителния сектор Делян Пеевски се опитва да събере и коалиция за купуването на банка. Идеята е резултат от разрива между Делян Пеевски и Цветан Василев, заради който депутатът от ДПС вече не може да разчита на финансова подкрепа от КТБ. Според източниците идеята на етапа е да се купи Токуда банк, като вече текат правен и финансов анализ. Планът е, ако се стигне до сделка, тя да се фокусира върху финансирането в строителния сектор. За продажбата на Токуда банк се говори отдавна. На въпрос на "Капитал" от надзорния съвет на банката посочиха, че нямат коментар, тъй като за момента няма какво да се съобщи по темата.
Според хора от пазара, на които е предлагано да се включат в тази схема, цената по бъдещата сделка трябва да бъде платена от строителните компании. Купувач ще бъде специално учредено дружество, в което акционери ще са над десет големи компании в сектора. Срещу това впоследствие те ще разчитат на банката за финансиране и гаранции при участието им в обществени поръчки. За да изглежда офертата по-примамлива, между запознатите с този план се говори и че ще бъде направено всичко възможно там да бъдат прехвърлени и парите на държавните дружества, част от които още са в КТБ.
С мирис на картел
Недостатъкът на подобно обединение е донякъде очевиден. То превръща строителните компании в свързани лица и ги поставя под постоянни съмнения за картел. Освен това има законови ограничения за експозициите на банките към свързани лица. Както се вижда и от много примери в момента обаче, при наличие на мощна политическа подкрепа тези недостатъци могат да бъдат преодолени. Комисията за защита на конкуренцията е практически държавен орган и контролът върху него от лица като Пеевски може да бъде съвсем пряк. Примерът с отношението на надзора в БНБ към КТБ показва, че и другият проблем има решение.
Според източниците на "Капитал" в момента проектът за купуване на банка е на много ранна фаза и предвид сложната политическа обстановка може и да не бъде реализиран.
Дори това да не стане, на пазара вече е ясно кои строителни компании остават в орбитата на Цветан Василев и КТБ и кои – в тази на Делян Пеевски.
Освен "Водстрой 98" за свързани с депутата се сочат също "Промишлено строителство холдинг" (дъщерна на "Водстрой 98"), както и "ПСТ холдинг", чиито реални собственици са скрити зад офшорни компании. По-сложна е ситуацията с "Техноекспортстрой", която бе приватизирана с кредит от КТБ, но в момента според собственици на компании в строителния сектор по-скоро гравитира около Делян Пеевски.
В орбитата на КТБ остават други строителни компании, които още от началото са смятани за свързани с нея, но не и с Делян Пеевски. Такава е "Интегрирани пътни системи" (ИПС), а също и нейният собственик "Евробилд проект". Миналата година "Евробилд проект" създаде и още едно дъщерно дружество със строителна дейност - "Глобални пътни системи".
С банката се свързва и "Инфраструктурна компания" – бивша "ИПС инфраструктури", което бе дъщерно на "Интегрирани пътни системи". Дружеството е притежавано от Валери Карадачки, бивш собственик и управител на "Интегрирани пътни системи".
Показателно е, че докато преди компаниите от двете групи рядко се конкурираха в обществените поръчки, сега все по-често участват едни срещу други.
Още по темата
Инвеститорско "Доверие" в Токуда банк
Бившият приватизационен фонд е поискал от БНБ разрешение да придобие кредитната институция
3 апр 2015На прощаване управляващите обявиха стотици обществени поръчки, някои с доста съмнителни условия
4 юли 2014След внезапния интерес към разследванията за Цветан Василев, предлагаме подбор от най-важните ни статии за банкера и бившия му партньор Делян Пеевски
17 юни 2014Най-големите обществени поръчки през седмицата
15 юни 2014Империята на задкулисието се разпада с обиски, смъртни заплахи и разпити
13 юни 2014Две големи строителни компании са с нови собственици
"ПСТ холдинг" става формално кипърски, а "Пътища Пловдив" вече е с благоевградски акционер
6 апр 2014"Водстрой 98": Всички пътища водят към КТБ
За няколко години банката изгради голяма строителна група
21 мар 2014Как печеленето на обществени поръчки с политически протекции превърна "Водстрой 98" в инфраструктурен гигант
21 мар 2014
Бойко Борисов се размина с Венецианската комисия за това как трябва да се гарантира независимост на процедурата
6 дек 2019, 2534 прочитания

Министерството на труда предлага подмяна на сегашните трудови книжки с нови, без да може да обясни защо не ги цифровизира
6 дек 2019, 1571 прочитания
6 дек 2019, 4177 прочитания
6 дек 2019, 3341 прочитания
6 дек 2019, 2430 прочитания
6 дек 2019, 2404 прочитания
6 дек 2019, 1935 прочитания
ДПС успя да изгради стабилна мрежа в службите, прокуратурата и съда