
Поздравления! Вече ви предложиха работата мечта! Но сега трябва да съобщите новината и на настоящия си работодател. Макар това да изглежда най-лесната задача на света, тя може и да ви донесе сериозни главоболия и неприятности. Ето и няколко съвета как успешно и възможно най-безболезнено да направите прехода от една работа към друга.
Когато ви отправят оферта
След като вече успешно сте преминали етапа на подбор по документи и лично събеседване и вече имате предложение за нова работа, най-добре е да поискате да ви изпратят оферта в писмен вид. Така ще имате време и възможност да прегледате всички детайли на спокойствие. Ако забележите нещо, което ви притеснява, най-добре го посочете. Можете например да кажете/пишете нещо от сорта на: "Благодаря ви. Аз наистина съм силно заинтересован/а да се присъединя към вашата организация, но има нещо/неща, които бих искал/а да изясним: ..."
Не се страхувайте да откажете предложението, ако то е в пълен разрез с вашите очаквания, ценности и пр. и преразглеждането му от страна на бъдещия ви работодател не е възможно. В крайна сметка не само той е този, който избира.
Когато договаряте заплатата
Въпросът с договарянето на възнаграждението и допълнителните придобивки винаги плаши хората. Всички знаем, че е много важно какво ще успеете да си издействате още в самото начало, преди да ви назначат, защото това ще е базата, която ще ви мотивира в краткосрочен план, а и върху нея ще се надграждат бъдещите ви повишения. Но всъщност няма нищо страшно или притеснително и не е трудно да се почувствате така все едно сте сключили успешна сделка. Просто трябва да сте наясно с няколко особености и как най-добре да подходите в подобна ситуация.
Имайте реалистични очаквания и не забравяйте, че повечето компании са наясно с нивата на заплащане на пазара на труда. Когато посочвате очакваното от вас възнаграждение, аргументирайте се защо настоявате за тази сума, например имате N на брой години опит на подобна позиция, специфичните ви компетенции, резултатите, които сте постигнали, и т.н.
Не правете драстични компромиси с вашите очаквания – това би било временно решение, което ще предизвика постоянно недоволство, а впоследствие това неминуемо ще ви накара и да започнете да търсите нова работа.
Направете коректните изчисления – освен заплатата в компенсационния пакет се включват и други фактори, като например допълнителни социални придобивки, бонуси, допълнително здравно/пенсионно осигуряване и др. В много случаи те балансират на пръв поглед по-ниското от очакваното възнаграждение.
И не на последно място – работната среда и служителите са друг изключително важен фактор, който също не бива да се подценява. Все пак 8 часа на ден са сериозен период от време, през който, за да бъдете продуктивни, трябва да се чувствате добре.
Когато напускате настоящата си работа
Подгответе заявлението си за напускане – вашето решение освен всичко останало трябва да бъде и формализирано. За да бъдете максимално коректни, дайте необходимото предизвестие. Обикновено то е в рамките на един месец. В случай че се налага да започнете по-скоро на новото си работно място, не се притеснявайте да го коментирате с настоящия си работодател и да бъде намерен компромисен вариант.
Приемането на контраоферта от настоящия ви работодател не е добро решение – най-общо казано, фактът, че сте заявили желанието си да напуснете, няма да бъде забравен. А ето и някои конкретни причини, за да не приемате подобно предложение:
- За организацията, предложила ви новата позиция, вашият отказ на предложението ще бъде загуба на инвестираните ресурс и време, което значително ще намали шансовете ви да бъдете назначени в тази компания за в бъдеще.
- И накрая нещо, което не е никак маловажно - отношенията ви с колегите никога няма да бъдат същите.

1 коментар
Интересни съвети. Могат да бъдат полезни. Звучат реалистично.