Хаосът "Конкурентоспособност" продължава
Съдът замрази решение за спиране на 97 млн. лв по едно от направленията на ОП "Конкуретноспососбност", фирми се готвят да обжалват и от двете страни, МИЕ е в ступор, а крайният срок за договори изтича


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ситуацията в "Конкурентоспособност" - основната програма, по която бизнеса получава евтин ресурс за инвестиции, продължава да се заплита. След като в началото на седмицата ръководителят на програмата Ели Милушева спря подписването на договори за 97 млн. лв. по "Технологична модернизация", вчера Административният съд в София е отменил предварителното изпълнение на решението на Милушева, с което де факто позволява парите към фирмите да тръгнат.
"Не са установени особено важни държавни или обществени интереси, опасност, че може да бъде осуетено или затруднено изпълнението на акта или че от закъснението на изпълнението може да последва значителна или трудно поправима вреда", смята съдът. Министерство на икономиката сега ще трябва да докаже пред съда, че има сериозно накърняване на важни обществени интереси поради решения на оценителната комисия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Хайде сега Местан и Станишев пак да организират митинг в подкрепа на правителството, да се гушкат пред камерите и да обясняват как това е най-доброто и най-експертното управление!
Спасявайте парите на хората! Ако съдът отмени няколкото отпаднали проекта, които са завели жалби - тях ги плащайте с пари от бюджета, което е по-малката щета от 100 милиона в дерето. Свършете това за последно и се измитайте, защото накрая ще ви намразят и портиерите ви.
Друго си е "експертната" каша - по-гъста и по-воняща от обичайното дори и у нас.........
Няма да има никакъв смисъл от това правителство, ако не катастрофират държавата още по-тотално, така, че и най-големите червени олигофрени да разберат, че от комунист не може да се очаква нищо добро.
Иначе през няколко години ще гледаме същата история - фалиращи банки, спрени еврофондове, корупция на макс и тотален хаос.
Уникални некадърници са шефовете в МИЕ. Като се започне от консссомолеца и продължи с тази дама с модерната прическа.
Прическите не са достатъчни, другари и другарки, трябва да има и некъв матриал в кухината под тях!
'От "Конкурентоспособност" не бяха открити за коментар, а други експерти от министерството отказаха да говорят, под предлог че ситуацията е объркана.'
Отврат! Що за некадърници работят там, като не могат да отреагират и да обяснят на обществото какво става? Типично по комунистически- пълно информационно затъмнение по време на кризисна ситуация. да се махат по-бързо, че от дена на ден правят все по-големи поразии.
От некадърност, или нарочно?! Това е въпросът ... И защо пак и отново?
Програмата трябва да се спре, до пълната смяна на администраторите, които в момента са в схеми с консултантски фирми !
Трябва да зададем няколко въпроса на управляващите досега и тези , които се опитват да се домогнат до властта.
1. Защо в критериите за оценка на проектите няма такива за вече платени данъци с тежест за 1 служител , които да дават основната тежест при формирането на общият сбор ? Финтират ни с "обеми" ,които нищо не означават ,както и обещания за бъдещи периоди и още други хватки ,които позволяват на оценителите да прокарат който и да е проект в комбинация с консултантите .
Таксите за ЕС се плащат от бюджета ,тоест от фирмите ,които коректно си плащат данъците -печалба ,осигуровки ,ДДС , акцизи и т. н . При усвояването на средствата от ЕС обаче тези фирми нямат предимство ? какъв по хубав повод за възпитание на фирмите ? Бонуси получават тези ,които вече са усвоили проект ,тоест са вътре в схемата ,за което си плащат отстъпвайки проценти , както и за реализиран износ , което пък по принцип се прави от дистрибутори .
Критерия " вече платени данъци" ще бъде лесно проверим от агенцията по вписване и няма да има нужда от много администратори по програмите.
При обществените поръчки се използват същите престъпни похвати. Щяха ли фирмите на Пеевски да печелят обществени поръчки при наличие на този критерий ?
Нека зададем тези въпроси преди да изберем следващите !
Тук става дума за 100-на милиона, в земеделието "висят" 1млрд, какво става в околна среда, и другите спрени програми един Господ знае, НЕК-а само 3млрд е влязъл, арбитража с Росатом виси като дамоклев меч, за сметка на това на хоризонта е Белене 2 (визирам ЮП), здравеопазването и НОИ го закъсват като Марко на Косово поле, правосъдието вече е извън всякакви, включително български норми, Зинаида очевидно не можа да направи нищо за новия програмен период с ЕС (така наречената нулева година за нас) и т.н.
Но за сметка на това, почти успяха да фалират една банка с действия/бездействия, Пеевски и стояшите зад него разиграват прокуратура и МВР като маймуни - страхотни успехи за управляващата тройна коалиция и предлагам, да си ги изберем пак, ама с категорично мнозинство и при едно условия, премиер да бъде само и единствено Орешарски.
Ако една фирма дължи пари на бюджета (освен ако няма споразумение за разсрочване, което се изпълнява) не може да подпише договор. При подписване на договор, ако не извадиш удостоверение от НАП, че не дължиш - няма договор. И тогава за подписване се кани първата фирма от резервния списък - ако отговаря на това (и други условия) - подписва договор. Ако не отговаря - следващия. Какъв е смисълът да е предимство при оценката, при условие, че резултатът ще е същият - отпада некоректния и се класира следващия най-добър проект.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.