Всички политици: Банките са стабилни
Лидерите на партиите и институциите обещаха пълна подкрепа за банковия сектор на думи, остава да се видят и действия


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
След продължилия над четири часа консултативен съвет при президента Росен Плевнелиев всички политически сили се обединиха около подкрепа към банковия сектор, но не очертаха никакви конкретни мерки. Държавният глава увери, че банките, включително и Първа инвестиционна банка, която миналия петък беше изправена пред 800 млн. лв. тегления, ще продължат да работят и че няма никакви притеснения за валутния борд, който е непоклатим и ще остане до приемането на еврото.
Твърди обещания
Ключовата дума в прочетената от президента позиция беше "спокойствие", като политическите лидери призоваха хората да не си теглят спестяванията, но увериха, че който все пак желае да го направи, ще има възможност.
"Разполагаме с достатъчно средства и механизми, за да се справим", каза Плевнелиев. "Няма банкова криза, има криза на доверието и криминална атака", допълни още той, като увери, че банковата система е стабилна, добре регулирана и капитализирана.
Беше подметнато и, че в ход са и законодателни промени в банковата сфера, но нямаше детайли. Според неофициална информация те ще адресират основно санкциите за разпространяване на слухове, които могат да дестабилизират системата.
Липса на конкретика
Въпреки очакванията, че към твърдата позиция на подкрепа и призивите ще има и конкретни мерки, такива не бяха съобщени. Но средства има и са осигурени, са заявили на срещата и премиерът, и министърът на финансите и ръководството на БНБ.
Така остава неясно откъде ще бъде набавена ликвидност за Първа инвестиционна банка, ако притесненията на вложителите не се успокоят и тегленията продължат. На теория в момента управляващите и БНБ разполагат с известни буфери, които могат да ползват. В началото на седмицата правителството ще разполага с пласираните миналата седмица 1.5 млрд. евро дълг. Те са предвидени за покриване на бюджетния дефицит и рефинансиране на падежиращата емисия от 1.1 млрд долара в началото на 2015 г. Така в следващите месеци тези средства са свободни и могат да се депозират в търговски банки.
При системна опасност и БНБ има право да използва собствените си средства на управление "Банково" за ликвидна подкрепа на кредитни институции. По баланс те са 5 млрд. лв., но в това число влиза и монетарно злато, квота в МВФ и др., така че реално незабавно използваемата част е под 2 млрд. лв.
За такъв вариант на готовност говориха и финансисти и банкери. "Министерството на финансите и БНБ трябва да осигурят необходимата ликвидност на институции, които са фундаментално стабилни и които имат само ликвиден проблем", каза Мартин Заимов.
Ако проблемът на ПИБ е само ликвиден, тя може да си е осигурила подкрепа и от други търговски банки, като е заложила ДЦК и други свои високоликвидни активи от портфейла си. В събота БНБ е провеждала работна среща с банкери и не е изключено именно това да е било обект на разговорите.
Какво се случи в петък
След комбинация от вредно политическо говорене и разпространил се слух в петък клоновете на ПИБ бяха препълнени от клиенти. По информация от самата банка само за ден, при това непълен, от нея са изтеглени 800 млн. лв. От ПИБ обещаха на клиентите си да отворят отново в понеделник.
Още в петък по обед премиер, БНБ и вътрешен министър излъчиха сигнал, че банковата система е стабилна и институциите разследват кой е подклаждал паниката (виж стр. 5). "Българската народна банка заявява категорично, че ще използва всички свои средства и ресурси, за да гарантира спестяванията на хората", казаха от централната банка. През уикенда финансисти, спортисти, артисти излъчваха успокоителни сигнали за ПИБ и банките като цяло.
По информация от банкери показателно за системата е, че много от панически изтеглените суми се депозират в други банки, т.е. има доверие във финансовите институции. Нова подробност е, че клиентите се насочват към продукти в евро. Дали успокоителното говорене ще подейства ще се види в понеделник.
В неделя от ПИБ също препотвърдиха, че ще работят в понеделник. "Банката разполага с достатъчно пари в брой, за да посрещне нуждите на своите клиенти", се казва в разпространено до медиите съобщение.
Колко голяма е ПИБ
Към края на първото тримесечие на 2014 г. Първа инвестиционна банка е трета по големина в България. След сливането с придобитата през 2013 г. МКБ Юнионбанк активите й са 8.7 млрд. лв. Собственият капитал е близо 700 млн. лв., като към края на годината общата й капиталовата адекватност е 13.58%, а тази от първи ред - 12.54%. Това са от сравнително ниските показатели за системата, макар и над регулаторните изисквания.
Привлечените средства от граждани и домакинства са 5.5 млрд. лв., а тези от фирми - близо 2 млрд. лв. Няма данни каква част от тях подлежат на държавна гаранция, но дори и след оповестените от банката 800 млн. лв. тегления ПИБ вероятно има над 6.5 млрд. лв. на депозит и разплащателни сметки.Според анализа на Fitch, която рейтингова ПИБ, регулаторно признатите лоши кредити са 12.2% от кредитния й портфейл към края на първото полугодие на 2013 г. Това е доста по-близо до средното за банковата система (малко под 17%), отколкото декларираните от КТБ под 2%, което означава, че има по-малко потенциал за отписване на лоши активи. Покритието на лошите кредити с провизии обаче е ниско - 32%, което означава, че все пак има възможност за отчитане на загуби.
Влошаването на портфейла било основно резултат на големи експозиции, които са станали необслужвани, като според Fitch това подчертава рисковете около високата концентрация на кредитополучателите. Рейтинговата агенция директно говори и за висок риск от отпускане на кредити на свързани лица. Оценката на агенцията за ПИБ е BB- (три степени под инвестиционен клас), като изрично е посочено, че в този рейтинг е отчетена вероятността от държавна подкрепа при нужда като за системно важна банка.
33 коментара
Бареков какво прави там, нали за политици иде реч...
Амин.
До коментар [#1] от "tanazius":
Стърчи.
Тези политици, които бяха при президента днес са същите, които осигуриха избирането и толерирането на некадърни финансови регулатори. Заедно те, с користни цели предполагам, са причината за банковите проблеми.
Сега същите хора с охота ще похарчат огромни пари на данъкоплатците, зада гасят паниката предизвикана от самите тях.
Е колко пъти могат да ни дерат??
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#1] от "tanazius":
Тея дето клатят лодката са го пратили там да чуят какво се гласи на съвета
Президентът и БНБ бяха достатъчни,за да внесат успокоение.
Не виждам как и с какво "политически сили" биха повлияли на каквото и да е мнение.
А ПИБ се справи много точно и елегантно.Поздравления.
Браво на Бареков, извисява се над всички останали мишки! Очаквам първо място на предстоящите избори.
Господа политици, а отчитате ли кризата на доверие във Вас?
Самият факт, че 3 000 000 от населението, които не са мангали, пенсии или наследствени комунета, не са гласували притеснява ли Ви?
Кога ще спечелите тяхното доверие?
До коментар [#1] от "tanazius":
Дори политиците употребяват капути !
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.