// К1: Средата / Политика
България ще подкрепи ПИБ и банковата система с 3.3 млрд. лв. (обновена)
Министерство на финансите отказа да даде детайли около помощта
При всички тези позитивни развития обаче остават редица въпроси (виж карето), на които управляващите и централната банка трябва да отговорят предвид това, че ще се ползва публичен ресурс за подкрепа на ПИБ. Засега няма официални съобщения от българските институции по темата, като от финансовото министерство отказаха коментар по допълнителни въпроси в рамките на деня. А те при намеса на държавата са ключови.
Брюксел разрешава
Въпросните 3.3 млрд. лв. се предвижда да се предоставят като кредитна линия за подкрепа на ликвидността на банковата система, става ясно от съобщението на ЕК. Целта е да се спрат спекулативните атаки, започнали миналата седмица срещу Първа инвестиционна банка.
По късно през деня зам.-министърът на финансите Людмила Елкова каза пред "Банкер", че подкрепата "ще стане под формата на краткросрочни депозити на Министерството на финансите в банката. Предвидените средства ще се депозират със срок и определена пазарно изчислена лихва и ще подлежат на връщане от ПИБ".
"ЕК оцени предложението и прецени, че то е съвместимо с правилата на Единния пазар на ЕС", се казва в съобщението.
От съобщението става ясно, че на ПИБ ще бъде предоставена достатъчна ликвидност, за да отвори в понеделник. Българските институции обаче досега не са обявявали да са подпомагали банката. "Комисията е в близък контакт с българските власти и наблюдава ситуацията, завършва пресинформацията.
По принцип държавните помощи в ЕС са забранени. Има изключителни случаи, в които са разрешени, но за това е нужно произнасяне от страна на Брюксел. Затова правителството е поискало, а ЕК бързо е реагирала, като е разрешила механизма.
София мълчи
Подробности около конкретната схема на подпомагане няма в прессъобщението Хоакин Алмуния, член на Европейската комисия, отговарящ за конкуренцията. "Капитал" изпрати въпроси до пресцентъра му за същината на схемата и механизма на контрол от страна на ЕК, но до редакционното приключване нямаше отговор.
По-късно вечерта в редакцията бе получено писмо от Европейската комисия, в което се заявява, че институцията продължава да държи връзка с българските власти и случващото се по линия на одобрената схема за осигуряване на ликвидност е под нейния мониторинг. По конкретните въпроси обаче какви са точно инструментите, чрез които ще бъде осигурена тази държавна помощ за банковия сектор и при какви условия ще бъде предоставяна тя, от комисията посочват, че това е от компетенциите на българските институции и не дадоха отговор.
Запитани още сутринта, от българското министерство на финансите по обед казаха, че в рамките на деня няма да предоставят коментар.
Макар подкрепата за действията от ЕК да е добър сигнал, мълчанието едва ли е най-добрата стратегия. В момент, в който доверието в банковата система е разклатено, а решенията на хората какво да правят с парите си се променят светкавично от всеки слух, държавните органи и БНБ са длъжни да действат не само бързо, но и максимално прозрачно. Единствено по този начин могат да пресекат опасенията и да покажат, че имат ясен план.
Неотговорените въпроси - Откъде идват въпросните 3.3 млрд. лв. които ще бъдат предоставени за ликвидна подкрепа? Ако става въпрос за публични средства (например фискалния резерв или пласираната миналата седмица 1.5 млрд. евро облигационна емисия, която също трябва да се озове в резерва), тогава е задължително обществото да бъде уведомено за какво се ползват средствата. - Под каква форма се наливат пари на ПИБ? В прессъобщението на Европейската комисия се споменава кредитна линия, което изключва участие в капитала на банката. Засега обаче не се знае нищо за срок, лихви, условия и т.н. - Как е обезпечена кредитната линия на държавата? ПИБ и евентуални други институции, които ще се възползват от нея, ще трябва ли да заложат активи и какво ще е изискването към тях? - Ще получи ли правителството под някаква форма контрол над операциите на банката? При такава подкрепа е най-малкото логично държавата да може да следи по-изкъсо банката чрез свои представители в управлението или по друг начин. - Защо се проявява двоен стандарт към различните банки? Докато при Корпоративна търговска банка решението беше временното й затваряне, влизане на квестори, оценка на активите и преминаване към отписване на акциите на собствениците й, при ПИБ подходът е запазване на операциите и ликвидна подкрепа от държавата, като засега няма информация да се предвижда смяна на собствеността. Разликата в подхода би могла да се обясни, ако качеството на активите на двете институции е драматично различно и регулаторът и правителството приемат едната за неплатежособна, а другата, че просто има ликвиден проблем. Засега обаче институциите не са направили такова разграничение, като настояват, че целият сектор е бил добре регулиран, ликвиден и капитализиран. |
Още по темата
ПИБ е изплатила още 300 млн. лв. от държавната помощ
В банката остава малко над 500 млн. лв. депозит на финансовото министерство, който трябва да бъде върнат до май 2016 г.
3 авг 2015Европейската комисия одобри 900 млн. лв. държавна подкрепа за ПИБ
Банката е поела ангажимент да върне помощта до 28 май 2016 г. и да не използва агресивни търговски практики
25 ное 2014Еврокомисията разкри условията на държавната помощ за ПИБ
Банката трябва да представи план за преструктуриране до края на август и да плаща минимум пазарни лихви
13 авг 2014Над 1 млрд. лв. са били изтеглени от банките през юни
За последния месец депозитите на домакинствата са намалели с 478 млн. лв.
23 юли 2014S&P: Сътресенията в банковия сектор няма да засегнат рейтинга на България
От Fitch посочват, че банките с чужда собственост в страната имат по-добро корпоративно управление и по-силно управление на риска
3 юли 2014ПИБ е спряла временно набирането на депозити от Германия
От началото на годината банката е привлякла десетки милиони евро от местния пазар
2 юли 2014Годишната доходност на извънредния заем на държавата е 1.95%
На аукцион в понеделник Министерство на финансите набра 1.23 млрд. лв.
2 юли 2014МИЕ: Държавните дружества не са местили депозити от КТБ, само са се разплащали
Ведомството и депутатът Йордан Цонев отричат теглене на големи суми от държавни предприятия да са причина за проблемите на КТБ
1 юли 2014В следобедните часове на понеделник опашките пред клоновете на ПИБ в София изчезнаха
30 юни 2014Министерство на финансите отказа да даде детайли около помощта за ПИБ
Остават редица въпроси, на които управляващите и централната банка трябва да отговорят, предвид на това, че ще се ползва публичен ресурс
30 юни 2014Всички политици: Банките са стабилни
Лидерите на партиите и институциите обещаха пълна подкрепа за банковия сектор на думи, остава да се видят и действия
29 юни 2014ДАНС и прокуратурата задържаха още двама души – подавали тревожни повиквания
Инвестиционен посредник изпращал мейли, че три банки са в ликвидна криза, ПИБ обаче не е сред тях
29 юни 2014ПИБ: Изплатихме 800 млн. лв. днес, ще обслужваме клиенти отново в понеделник
Банката ще работи с клиенти до 15:00 часа в петък
27 юни 2014
Идеите за нови звена и лица в общината звучат красиво, но въпросът е доколко ще са ефективни на практика
7 дек 2019, 1252 прочитания

Предложението на правителството е това да е началникът на отдел "Инспекторат" във ВКП, което не кореспондира с препоръките на Венецианската комисия
7 дек 2019, 2336 прочитания
7 дек 2019, 2678 прочитания
7 дек 2019, 2283 прочитания
7 дек 2019, 1194 прочитания
7 дек 2019, 1120 прочитания
7 дек 2019, 1001 прочитания
Приходите изостават основно заради ДДС и по-малко дивиденти