Дъщерно дружество на "Газпром" ще влезе в консорциума, който беше избран да строи българската отсечка на газопровода "Южен поток". "Центргаз" ще заеме мястото на руската "Стройтрансгаз", тъй като Европа има резерви към основния й собственик Генадий Тимченко, който е включен в черния списък на САЩ. Това съобщи руският вестник "Ведомости", като цитира неназовани източници. По информация на "Капитал" Българският енергиен холдинг (който държи 50% от "Южен поток България", което отговаря за проекта) вече е бил уведомен от "Газпром" за промяната.
Въпреки че проектът в България беше официално замразен от премиера Пламен Орешарски заради проверка от Брюксел, за "Газпром" той остава на дневен ред, като стартът на строителството на българска територия е планиран за началото на този месец. Подкрепа за газопровода изказа и външният министър Кристиан Вигенин на среща със сръбския си колега Ивица Дачич в четвъртък.
Новият играч
"Центргаз" е била определена за победител в търга за строителството на сръбския участък на "Южен поток", пише "Ведомости", като цитира двама участници в процедурата. Според единия от тях решението вече е взето, но официално ще бъде обявено до няколко дни, след като бъдат съгласувани техническите формалности.
Нещо повече, според другия източник на вестника "Центргаз" ще бъде включен и в схемата за строителството на българския участък, макар че засега не е ясно под каква форма. Единият от вариантите е това да стане чрез провеждането на нов търг в страната. Такъв вариант теоретично съществува, тъй като именно заради непрозрачния начин, по който беше организирана и проведена процедурата тук, Европейската комисия започна наказателна процедура срещу България. Ако обаче предварително се знае, че "Центргаз" ще бъде сред победителите, това няма да направи процедурата по-прозрачна. Другият вариант е "Стройтрансгаз" да бъде заменен от "Центргаз" в самия консорциум. За такава възможност миналата седмица съобщи и Forbes. По информация на "Ведомости" "Центргаз" има опит в изграждането на магистрални газопроводи в Русия, но няма данни дали е участвала в подобни проекти и в чужбина.
Сегашните участници
Консорциумът "Стойтрансгаз", в който партньори са едноименната руска фирма и обединението от български фирми "Газпроект юг", беше избран за изпълнител на българската отсечка в края на април. Самата процедура беше обявена от "Южен поток България" (освен БЕХ акционер в него с 50% е и "Газпром").
Руската компания е с мажоритарен собственик STG Holdings, в която основни акционери са Volga Group на Генадий Тимченко (63%) и Газпромбанк (20%). Тъй като е смятан за близък приятел на президента Владимир Путин, Тимченко беше включен в списъка на САЩ със санкции срещу високопоставени представители на руското правителство и руски бизнесмени, които са допринесли за кризата в Украйна и анексирането на Крим. Заради участието на компанията му в българския консорциум преди време американският посланик у нас Марси Рийс предупреди, че САЩ може да наложат санкции и на българските партньори.
Не по-малко интересни са и участниците в българското обединение. Акционери в "Газпроект юг" са "Промишлено строителство холдинг", "Техноекспортстрой", "Понсстройинженеринг", "ПСТ холдинг" и "Главболгарстрой". С изключение на последното другите се свързват или с някогашните партньори Корпоративна търговска банка и Делян Пеевски, или с Първа инвестиционна банка, или с хора, близки до управляващите. "Южен поток" е най-голямата поръчка в страната досега. При официалния старт на проекта беше обявена стойност от 3.5 млрд. евро без ДДС. Според източници на "Капитал" обаче договорената цена е 3.8 млрд. евро.
По график
На фона на политическите изказвания едва ли е изненада, че за "Газпром" газопроводът е сигурен. Плановете на руския гигант са строителството на сухопътната част в България да започне в началото на юли. Миналата седмица председателят на борда на директорите Алексей Милер е коментирал, че засега ситуацията с проекта не е критична, пише "Ведомости". Руският министър на енергетиката Александър Новак пък е уверил, че проблемите ще бъдат решени и проектът ще бъде изпълнен по график. Пускането в експлоатация на първия участък е планирано за края на 2015 г.
Дъщерно дружество на "Газпром" ще влезе в консорциума, който беше избран да строи българската отсечка на газопровода "Южен поток". "Центргаз" ще заеме мястото на руската "Стройтрансгаз", тъй като Европа има резерви към основния й собственик Генадий Тимченко, който е включен в черния списък на САЩ. Това съобщи руският вестник "Ведомости", като цитира неназовани източници. По информация на "Капитал" Българският енергиен холдинг (който държи 50% от "Южен поток България", което отговаря за проекта) вече е бил уведомен от "Газпром" за промяната.
29 коментара
Ето цитат (на руски) от това какво мислят в Блумберг за опортюнизма на малките държави и руската енергийна политика: siya-pokupaet-rychagi-vozdejstviya-v-stranah-vosto chnoj#ixzz36PiFzTwR
" Оппортунизм — это именно то, на что рассчитывает Россия, считает Дханд из Teneo Intelligence. Вот почему России выгодно строить экономические отношения с более бедными и маленькими европейскими странами, которые при этом имеют право голоса в ЕС: «Для россиян это эффективно. Они инвестируют миллиард долларов в маленькую страну, и эта страна куплена. Это совершенно рациональное бизнес-решение», — считает Дханд."
http://www.vedomosti.ru/politics/news/28526761/ros
Нахални болшевики.Ще строите по правилата на ЕС,а не както на вас ви харесва.
БЪЛГАРСКАТА ЧАСТ на газопровода не трябва да е на производителя на енергоносителя т.е. Газпром. За да може през нея да преминават и други количества газ на други производители или доставчици.
Докато това изискване небъде прието газопровода ще бъде нелегитимен за Европа.
Отстраняването на Тимченко и компанията му е най-малкият проблем.
До коментар [#2] от "chicago514":
Болшевики няма от 1956 година!
За Б-я има мафиоти!
И най-големите ни мафиоти са извън Б-я , на българска издръжка!
До коментар [#1] от "daskal1":
Нищо лошо , по този начин и малките държави имат глас .
П.С.
България не е малка държава .
Ако не строят "правилните" фирми, газопровод няма да има. Цялата борба е именно да се усучат едни големи пари покрай строителството, иначе газопроводи има предостатъчно, дори и в момента не могат да им запълнят сериозно капацитета.
Така че ако накарат дружествата да пускат поръчки и да гонят най-ниска цена, руснаците отпадат от схемата и се отказват от проекта.
До коментар [#5] от "xyha":
Като малки държави в текста на Блумберг са дадени "Чехия, Унгария, Словакия"- вижте линка
А вие кой искате да строи ЮП? Папския нунций ли?
От трън та на глог. Руснаците строят 3-4 пъти по-скъпо поради ОГРОМНАТА корупция, това го признават самите те. Въобще не трябва да им се позволява да стъпят в България защото ще заразят всичко около себе си. Международен прозрачен конкурс от водещите световни фирми и без руснаци. Нашата част можем и ние да си я построим Булгаргаз има съответните възможности. Но Газпром да плати на НАС тези 3-4 милиарда евро които твърди че ще струва, тъкмо ще спечелим поне 2 милиарда чиста печалба. Пък нека си го ползва но според изискванията на ЕС.
http://obozrevatel.com/news/2010/11/23/405130.htm
В России газопровод обходится в три раза дороже чем в Европе
Аааааа, ще видим дали ще го строи....