Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
На 13 юни, три дни след като лидерът на БСП Сергей Станишев обяви, че правителството трябва да си подаде оставката, а останалите политически сили призоваха управляващите да не организират обществени поръчки и да не извършват действия, които ще затруднят следващия кабинет, Министерството на здравеопазването пусна един от основните обществени търгове за здравния сектор – за подготовката на националната здравно-информационна система. Поръчката е на стойност 10 млн. лв. без ДДС и срокът за изработването й е една година, като гаранцията за участие е 1% от стойността й. Две седмици след обявлението то беше поправено и крайният срок за приемане на оферти беше изместен от 24 юли на 7 август, което означава, че те трябва да бъдат разгледани от служебното правителство. Измененията обаче не засегнаха същността на поръчката.
А проблемите с нея са много. Като начало няма единна стратегия какво точно трябва да представлява информационната система и каква информация да съдържа, а явно се очаква от фирмата да измисли какво точно трябва да се случи, включително и да направи анализ. В момента системи с данни за работата си поддържат здравната каса, болниците, лекарите, различните медицински центрове и аптеките. Някои от тях обаче нямат компютри и със сигурност няма да участват в бъдещата информационна система, което поставя под въпрос пълнотата й.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
[quote#0:"статия"]В противен случай ще става въпрос само за това просто да се похарчат едни 10 млн. лв. без значение какъв ще е ефектът от тях[/quote]
Имам неприятното подозрение, че точно това е целта. Най-лошото е, че вероятно загубите ще са много повече от тези 10 милиона.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход