Българска банка за развитие (ББР) вече има нов надзорен съвет, съобщи за "Капитал" източник, близък до банката. Изборът на новите хора в надзора на държавната банка е станал от общото събрание на акционерите (Министерството на финансите с 99.99% от капитала), провело се на 4 юли, петък. Избраните са икономистът Николай Неновски, началникът на политическия кабинет на финансовия министър Деница Кирова и изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Емил Караниколов (виж подробности тук). Нито държавната банка, нито принципалът Министерство на финансите съобщиха за събранието и решенията.
Поредна промяна
Промените в банката са факт в ключов за ББР и за банковата система момент. Банката за развитие ще е една от двете държавни институции (заедно с Фонда за гарантиране на влоговете в банките), които ще влязат като акционери в поставената на 20 юни под специален надзор от БНБ Корпоративна търговска банка (КТБ). Това ще стане, след като одитът на КТБ, който би трябвало да е приключил в петък, 4 юли, изясни и покаже от какви и колко средства (капиталова и ликвидна подкрепа) има нужда банката, за да бъде стабилизирана и да може да посрещне нуждите на клиентите си при отварянето й на 21 юли (виж карето). Освен средства за попълване на капиталова дупка, ако такава се отвори, в Корпоративна банка, ББР ще е и институцията, която ще трябва да осигури и ликвиден буфер, ако се наложи да се ползва такъв след 21 юли.
Официално съобщение за провелото се общо събрание и направените промени в надзорния съвет на банката не беше разпространено до неделя нито от основният й собственик и принципал - финансовото министерство, нито от самата кредитна институция.
И преди провеждането на общото събрание нямаше обявление за това в Търговския регистър (което не е нарушение, ако са поканени всички акционери), от Министерството на финансите не коментираха предложенията за промени в надзора, които станаха известни още миналата седмица, и от банката не казаха ще има ли общо събрание и кога точно. Подобна непрозрачност е притеснителна, защото ББР управлява публичен ресурс и скоро ще взима важни решения около значителното по-голямата КТБ.
Промените в ръководството на ББР - в надзорен съвет или оперативен мениджмънт, са нерядка практика, като са свързани обичайно с промените в конфигурацията на управляващите, тъй като банката е държавна. Предпоследната промяна в управлението й беше в управителният й съвет през лятото на миналата година, като в началото на есента новият борд беше сформиран и в банката влязоха Димо Спасов, главен изпълнителен директор, и изпълнителните директори Билян Балев и Иван Христов. Преди това финансовата институция претърпя промяна в оперативното управление през пролетта на 2011 г. Тогава беше сменен целият състав на управителния съвет и ръководството й беше поето от дотогавашния дългогодишен изпълнителен директор на Пощенска банка Асен Ягодин.
На 4 юли, петък, изтече срокът, в който одиторите Deloitte, EY и АФА трябваше да завършат проверка на активите и пасивите на КТБ, както и на кредитния й портфейл, и на инвестиционния портфейл. В "Креди агрикол България", дъщерна на КТБ и също поставена под специален надзор на 22 юни, проверката се прави само от АФА. Одитът трябва да покаже има ли и колко е дупката в капитала, какви средства са необходими за осигуряване на ликвидност и пр. До неделя от БНБ не са съобщили никакви данни и цифри за състоянието на банаката, посочвайки, че тази информация ще бъде ясна след приключване работата на одиторите. Дали централната банка ще оповести резултатите и ще излезе с конкретни цифри, ще стане ясно през седмицата.
Българска банка за развитие (ББР) вече има нов надзорен съвет, съобщи за "Капитал" източник, близък до банката. Изборът на новите хора в надзора на държавната банка е станал от общото събрание на акционерите (Министерството на финансите с 99.99% от капитала), провело се на 4 юли, петък. Избраните са икономистът Николай Неновски, началникът на политическия кабинет на финансовия министър Деница Кирова и изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Емил Караниколов (виж подробности тук). Нито държавната банка, нито принципалът Министерство на финансите съобщиха за събранието и решенията.
17 коментара
И с какво са неудобни старите?
... и как да не крадеш като знаеш, че след 3 месеца те сменят ?!?!?!?!?!?!
Още един експерт от БНБ 1996...
До коментар [#3] от "intergalactic":
Неновски е един от малкото родни икономисти от световна класа.
В случая, дежурните реплики от сорта – „давай Баце, онези са по-големи маскари“ просто са по-неуместни от обикновено ;)
Само БСПДПС, само така! Давайте и автомонтьорите и бояджиите си в управителни и надзорни съвите. Намерете и детегледачката на някое високопоставено внуче и нея да уредим на висок пост.
Иначе сериозно имам въпрос и не намирам отговора. Да КОГО държавата открадна КТБ, сега я опакова....и ще я подари за 1 лев на.....??? Абсолютно съм убеден в горното. Няма причина държавата да гони вложителите от банката /а със служебното рязане на депозитните лихви това прави/ и да я обрича на неадекватност. На 21 юли ще е голям цирк, как се осигуряват 4-6 млрд лева кеш?
Човек вече не знае, какво да мисли или как да тълкува подобни новини.
Очевидно и редакцията на "Капитал" няма мнение или не желае даго сподели с нас.
В някакъв смисъл, доколкото цялата операция не е от най-обичайните, може би трябва да бъдат хора, които знаят с какво се захващат и поемат задължение да се справят, но това би трябвало да бъде изказано от банковите среди, а не да бъдем в положение на "хвърляне на боб":))
От друга страна, всичките назначения в 12 без 5 някак не вдъхват доверие, та човек не знае какво да мисли.
Грешка на статията. Неновсик е преподавал някога в УНСС. В момента е професор на Университета в Амиен, Франция. Той е преподавал и изградил като икономисти Калин Христов, Петър Чобанов, а е преподавал и на главния изпълнителен директор - Димо Спасов.
Това е от малкото смислени български икономисти,к оито разбират от монетарна политика, а в момента,к огато четвъртата най-голяма банка в страната трябва да се стабилизира един такъв ум ще е повече от полезен.
Значи Неновски докато е преподавал във Франция е бил по съвместителство съветник, сътрудник, ръководил, секретарствал на великите БСП икономисти. Не иронизирам, явно са използвали името му на уважаван и грамотен човек за да пробутат другите "звезди".
До коментар [#6] от "tsvetko_51":
Да, на хора, които не знаят нищо за въпросните експерти (и доста други неща) е трудно да си направят заключение. На мен, като незапознат ми изглежда изключително сенчесто, независимо от коментарите колко бил квалифициран въпросния мъж. Недоверие вдъхва и дргуия експерт, който е от политическия кабинет на министъра. На мен, отново като незапознат, ми прилича че тя е експерт в управлението на хора и ситуации... Доста е трудно да си сформираш мнение от цялото това задкулисие и 45(+25)г. мътна история. Остава само да наблюдаваме и помним нишките и какво се ще случил в крайна сметка.
[quote#7:"ustav"]Това е от малкото смислени български икономисти,к оито разбират от монетарна политика,[/quote]Не го познавам, но си позволявам известен скепсис по отношение на някой, който е работил като съветник на Първанов и Орешарски, а и е научен ръководител на светила като Драгомир Стойнев и Чобанов.