Седем посланици критикуват рискови промени в енергетиката

В писмо до председателя на парламента те изразяват безпокойство от идеята за ценови промени при тецове и ВЕИ

Дипломатите изтъкват, че предлаганите от регулатора решения са временни, а не част от стратегическо решение за възстановяване и дългосрочно развитие на сектора
Дипломатите изтъкват, че предлаганите от регулатора решения са временни, а не част от стратегическо решение за възстановяване и дългосрочно развитие на сектора
Дипломатите изтъкват, че предлаганите от регулатора решения са временни, а не част от стратегическо решение за възстановяване и дългосрочно развитие на сектора    ©  Юлия Лазарова
Дипломатите изтъкват, че предлаганите от регулатора решения са временни, а не част от стратегическо решение за възстановяване и дългосрочно развитие на сектора    ©  Юлия Лазарова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Посланиците на Австрия, Великобритания, Република Корея, САЩ, Франция, Чехия и Япония са подписали писмото.

В писмо до председателя на Народното събрание Михаил Миков посланиците на седем държави изказват безпокойството си от изискването на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да бъдат намалени цените и количеството изкупувана електроенергия от възобновяеми източници и от двете американски централи в комплекса "Марица-изток". 


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

20 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    today avatar :-|
    Изо Дзадзе
    • - 2
    • + 6

    На управляващите не им пука, тяхната цел да докарат такива задължения на БЕХ, че да се стигне до схемата "замяна на дълг срещу собственост".
    НЕК вече е на финалната права, сега и с газовите договори набутаха Булгаргаз.

    Нередност?
  • 2
    kardinalat avatar :-|
    kardinalat
    • - 2
    • + 5

    Интересно,посланиците негодуват че ДКВЕР реши за първи път прозрачно да действа (което си е чудо за този орган) и сезира ЕК за мнение и становище - и хоп, лобистки изпълнения. А редакцията да не се крие зад дипломатически гръб при прокарване интересите на съиздателя си.

    Публикувано през m.capital.bg

    Нередност?
  • 3
    lz73 avatar :-|
    lz73
    • - 2
    • + 1

    "...ВЕИ са поставени пред много сериозно изпитание поради налагането на 20% такса върху печалбата"

    Де да беше вярно.....ВЪРХУ ПРИХОДА Е, НЕ ВЪРХУ ПЕЧАЛБАТА!!!

    Нередност?
  • 4
    naffoo avatar :-|
    naffoo
    • - 2
    • + 5

    Хич не се вълнувам какви мислят чуждите посланници, а ме интересува какво плащам аз! Забравихме май какви сметки плащахме по времето на ББ и опита да се назначи за председател на ДЕКВР човек със средно образование! хаха
    пародия!

    Нередност?
  • 5
    zaw12929 avatar :-|
    zaw12929
    • + 4

    До средата на 20-и век бяхме последни в Европа по енергийни мощности. От 1945 до 1990 г. те нараснаха 120 пъти! Стигнахме Белгия и Австрия. Изпреварихме Дания, Португалия и Гърция. Изравнихме се с Европейския съюз.

    Енергийната ни стратегия, проектите, инженерната реализация се изпълняваха от забележителния научен център “Енергопроект”. Създаден през 1948 г., той обедини творческите сили на няколко поколения специалисти и стигахме върховете на световната енергетика:
    Тези невежи хора ( сини демократи и ДСБ ) дори нямат представа какво разрушиха!
    МАТЕРИАЛА ВЗЕТ ОТ http://bgpravda.blogspot.com/2014/07/blog-post_4.html#more

    Нередност?
  • 6
    zaw12929 avatar :-?
    zaw12929
    • + 2

    Източномаришкият енергиен комплекс. Горивната му база са лигнитни въглища с най-ниска калоричност – 1400 ккал/кг. По екологични изисквания две от централите са с железобетонни комини по 325 метра – най-високите в Европа!
    /Сега абсурдът на капиталистическата непланова икономика е следният: “… Най-големият трън в очите на всички е проектът на ХХI век – АЕЦ “Белене” (започнат преди 89 г. и спрян след избухването на демокрацията). Изграждането на 2000-мегаватова ядрена мощност обедини цялото анти-ядрено лоби не само у нас, а и в чужбина. Начело е целият източномаришки енергиен комплекс. Той вече дава близо половината електроенергия на България и на него се възлагат огромни надежди да отстоява енергийната независимост на страната за десетилетия напред

    Нередност?
  • 7
    zaw12929 avatar :-|
    zaw12929
    • + 3

    Производството на водни турбини и тенератори.
    До 1950 г. у нас са изработвани водни турбини с мощност до 10 КW. През 1954 г. произведохме турбина и генератор с мощност 700 КW. В 1960 г. изнесохме в Китай 30 турбогенераторни комплекта за ВЕЦ. Към 1980 г. вече работеха 30 ВЕЦ с 80 български турбогенератори с обща мощност 840 МW. Венец на турбостроенето ни са трите агрегата за ПАВЕЦ “ЧАИРА”, всеки с мощност 215 МW по чертежи на “Тошиба”, Япония.

    Нашите енергетици проучваха, проектираха и строиха енергийни обекти за сложни геоложки, земетръсни и други условия в Ливан, Йордания, Кувейт, Сирия, Ирак, Алжир, Либия, Румъния, Чехословакия, Испания.
    Благодарение на енергийната ни стратегия през целия период 1950-1990 г. България беше сред европейските страни с най-редки и кратки сътресения в енергоснабдяването! Няколко поколения българи изнесоха на гърба си строителството на енергийния отрасъл, който към 1989 г. зае 18% от националните промишлени фондове.

    След 1990 г. управленската ни прислуга на чужди сили упорито подготви взривяването на енергетиката:

    Нередност?
  • 8
    zaw12929 avatar :-?
    zaw12929
    • + 3

    След 1990 г. управленската ни прислуга на чужди сили упорито подготви взривяването на енергетиката:

    Разруши мозъчния й център “Енергопроект”. Старателно организира националното престъпление – закриване на АЕЦ “Козлодуй”. – Спря строителството на АЕЦ “Белене”. – Разпродаде електроразпределителната система. – Ликвидира енергомашиностроенето. Днес дори 100-киловатова водна турбина трябва да се внася от чужбина! Чужди фирми, които трябва да се учат от нашите енергостроители, получават поръчки за строителство на енергийни обекти у нас. Каскадата “Горна Арда”, 4 пъти по-малка от каскадата “Арда”, която е българско инженерно решение и изпълнение, се възлага на чужденци, не построили нито един енергиен обект! Това е грозно унижение на нашия индустриален интелект!

    Нередност?
  • 9
    zaw12929 avatar :-|
    zaw12929
    • + 2

    Към 1989 г. отрасълът вече произвеждаше годишно:
    Нефто-химическият комбинат в Бургас
    Нефто-химическият комбинат в Бургас – 1974 г.
    – 2,5 млн. т минерални торове
    – 1 милион тона калцинирана сода
    – 400 хил. т пластмаси
    – 1,8 милиона броя автомобилни гуми
    – 20 хил. т химикали за растителна защита
    – Преработваше 12 млн. т суров нефт
    – Имаше 11% от националните промишлени основни фондове.
    – Даваше 8,5% от националната промишлена продукция
    – Осигуряваше 20% от постъпленията от западна валута
    – Поддържаше 100 000 работни места
    “Химпроект” водеше инвестиционното развитие на отрасъла. Двадесет научноизследователски институти, много катедри във ВУЗ, БАН и развойни бази с 1500 научни дейци осигуряваха научната дейност. Те поддържаха тесни връзки със световния научен и делови свят.
    Химпроект-Варна
    – Българският карбамид имаше неограничени пазари.
    – Заемахме 4-то място в света по производство на калцинирана сода.
    – Държахме 17-а позиция по производство на пластмаси.
    – В изкуствените текстилни влакна изпреварвахме Франция, Италия, Белгия, Испания, Канада.
    – Произвеждахме или таблетирахме от вносни субстанции всички масови лекарствени средства.
    – Първи от източноевропейските страни организирахме производство на спринцовки за еднократна употреба.
    – Закупихме лицензи и марки за съвременна козметика. – Огромният износ в Русия ни направи първи в света по производство на пасти за зъби.
    Всичко това вече е ликвидирано.С НАЙ АКТИВНИТЕ АПЛОДИСМЕНТИ НА МЕДИИТЕ, КОИТО НЕ ЗНАЯТ КАКВО ПРАВЯТ...

    Нередност?
  • 10
    zaw12929 avatar :-?
    zaw12929
    • + 2

    Корабостроенето
    От Освобождението до 1945 г. е произвело 86 плавателни съда с обща товароподемност 15 500 тона. Най-големият кораб е бил с товароподемност 800 тона. От 1945 до 1990 г. са произведени 1450 плавателни съда с обща товароподемност 5 милиона тона. От износ на кораби спечелихме 2 млрд. щ. д. (5 пъти повече от инвестициите за отрасъла).

    Нередност?
Нов коментар