Бързите заеми стават по-трудни след 22 юли

Осем компании в сектора на небанковото кредитиране учредиха асоциация

Неделчо Спасов, председател на новоучредената асоциация
Неделчо Спасов, председател на новоучредената асоциация
Неделчо Спасов, председател на новоучредената асоциация    ©  НАДЕЖДА ЧИПЕВА
Неделчо Спасов, председател на новоучредената асоциация    ©  НАДЕЖДА ЧИПЕВА
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

По-ниският ГПР ще се компенсира с по-високи допълнителни такси и изисквания.

Клиентите на компаниите за т.нар. бързи кредити ще бъдат оценявани по-рестриктивно. Това стана ясно по време на представянето на новата браншова организация в сектора на небанковото кредитиране – Асоциация за отговорно небанково кредитиране (АОНК). Самите компании в бранша ще преминат на нов режим по отношение на предлаганите кредити след 22 юли.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    daks avatar :-|
    ДАКС
    • - 1
    • + 2

    "Заради поставения таван на ГПР компаниите за бързи кредити ще приложат други допълнителни изисквания и плащания, някои от които в момента са калкулирани в съществуващия годишен процент на разходите. С тях от бранша обясняват и високите му стойности – в някои случаи трицифрени."

    Това да се чете по следния начин: Годишния процент на разходите е е бил предимно предимно четирицифрени числа, но в някои случаи са се срещали и трицифрени числа.

    Лично съм виждал договор за паричен заем на ИЗИ КРЕДИТ в който ГПР е над 1300 % !!! Да, ХИЛЯДА И ТРИСТА ПРОЦЕНТА на година.

    Нередност?
  • 2
    tochka87 avatar :-|
    tochka87

    Отдавна трябваше да спрат бързите кредити, които стигат ГПР 600%... Малко им е дори

    Нередност?
  • 3
    sa6 avatar :-|
    sa6

    [quote#1:"ДАКС"]Лично съм виждал договор за паричен заем на ИЗИ КРЕДИТ в който ГПР е над 1300 % !!! Да, ХИЛЯДА И ТРИСТА ПРОЦЕНТА на година. [/quote]

    Аз лично не бих взел пари на такъв ГПР, но това е пазара, затова има конкуренция, търсене и предлагане. Ако говорим дали е честно, справедливо и дали хората имат пари да плащат, на мен лично ми се иска хляба да е 20 стотинки, киселото 30, а литър бензин - левче. Справедливо, нали?

    Нередност?
  • 4
    daks avatar :-|
    ДАКС
    • + 1

    До коментар [#3] от "sa6":

    Изобщо няма да подхващам темата дали е справедливо или не. Нито ще подхващам темата за това доколко всъщност има избор човек, който по една или друга причина е опрян до стената след като е решил да вземе подобен заем. Приказката м беше съвсем друга и тя се отнася за манипулативното поднасяне на информацията от страна на "бранша".

    От изказването на "бранша" е нормално човек да си помисли, че видиш ли, ГРП-то в болшинството случаи е двуцифрено число и само чат пат, рядко виждаш ли било трицифрено. Подобно изказване, ако не си запознат, те кара автоматично да си помислиш, че тези трицифрени стойности на ГРП ще да са близки до 100, точно заради конкуренцията, нали? За ЧЕТИРИ ЦИФРНИ СТОЙНОСТИ дума дори не става. На този фон ми се ще да попитам "бранша", къде в изказването им се вписва ГРП от над 1300% по кредит на ИЗИ КРЕДИТ??? И по точно, то част ли е от редките ТРИ цифрено стойности на ГРП.

    Същите въпроси бих задал и на автора на статията, защото този в. Капитал има претенцията за сериозен вестник, при това с мото "Анализи, които се сбъдват" (или нещо от този род). Но когато папагалски повтаряш изказване на заинтересован източник без да си направиш труда да провериш изложените от този източник факти (поне отгоре - отгоре), това не само НЕ показва и следа от анализ, това си е просто елементарна и слаба журналистика.

    Нередност?
Нов коментар