Върховният касационен съд: Мащабът на следенето в интернет нарушава конституцията
Върховните магистрати подкрепят аргументите на Съда на ЕС, който отмени директивата за съхранение на трафичните данни


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Мащабът на следенето в интернет, въведен със Закона за електронните съобщения (ЗЕС) от 2010 г., нарушава конституцията, тъй като ограничава неприкосновеността на личния живот и свободата на кореспонденцията. Това става ясно от становището на Върховният касационен съд (ВКС) по делото в Конституционния съд, заведено по искане на омбудсмана Константин Пенчев за обявяването на тези разпоредби от закона за противоконституционни.
Повод за искането на Пенчев стана решението на Съда на Европейския съюз от април тази година, с което бе обявена за нищожна европейската директивата за съхраняване на трафичните данни (известна като директива 24). Тя задължава интернет доставчиците да съхраняват данните за интернет и телефонния трафик на своите абонати в продължение на до две години и да ги предоставят на властите с цел предотвратяване или разкриване на тежки престъпления.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Да се премахне и регистрацията на СИМ картите - тя доказано не работи за обявените при въвеждането и цели, а служи за следене на неудобните политически активисти! В половината страни в Европа няма регистрация! Освен това И европейските съдилища осъдиха тези закони съвсем скоро!
До коментар [#1] от "anonymousx":
На приятел му откраднаха мотора скоро и го намериха в нает под наем гараж. Гаража е нает от човек, който собственика на гаража е видял само при предплащането на гаража за годината. По телефона, от който се е обадил намерихме собственика на СИМ картата - гражданин от ромски произход от Ихтиман, на който му били платени 50лв. за да си изкара предплатена карта от МТел и да я предаде на изхода на Ихтиман към София. От цялата работа спечелил 30лв. Доволен бил.
Та така за сим картите - поредната гениална инициатива на родното МВР!
Няме нещо с което Народната милиция да се е заела и да не го е довела до трагичен, че и фатален понякога край...
До коментар [#2] от "Пловдивски":
Ние това го пишехме, че ще стане още, когато се говореше за въвеждане на регистрациите, но нямаше кой да слуша.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.