Защо не трябва да се покрият всички депозити в КТБ
Залогът е интересът на гражданите срещу интереса на политиците


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Кой сега да плати за колосалното източване в Корпоративна търговска банка? В следващите дни политиците от най-големите партии ще трябва да вземат това решение, при това без да знаят точно колко ще е крайната сметка (дупката след ликвидацията на банката), но някъде между 2 и 4 млрд. лв. – гигантска сума, равняваща се 2-3 пъти годишни бюджет на град като София.
Ето как изглеждат нещата. В КТБ са заключени (и частично похарчени) парите на:
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
107 коментара
Има и трети вариант, който трябваше да бъде приложен от самото начало, но явно заплахите срежу Иван Искров са подействали.
КТБ не трябва да се обявява в несъстоятелност и БНБ да разреши на някой от акционерите и да я рекапитализира!
Само така всички вложители ще получат парите си ЗАКОННО!
Очаквам съдът да обяви за НИЩОЖНО решението на БНБ!
Чобака е неадекватен
По-главният въпрос продължава да бъде, защо БНБ е допускала толкова много време да остави без проверка раздаването на кредити от КТБ, след като признаците за недобросъвестност на ръководството на банката циркулират от много-много отдавна? Толкова ли ги е било страх БНБ от Пеевски, докато все още беше с Василев и/или ги е било страх от ДПС, да не оттегли подкрепата си за Искров? А може да са се притеснявали да не се очерни репутацията на банковата ни система, затова са си затваряли очите през цялото време! Ако е последното, стои въпросът - сега по-добре ли е, отколкото, ако си бяха свършили работата преди години?
Да! Ако въобще се приема някакво извънредно законодателство, то трябва да е за пълна или частична отмяна на банковата тайна по отношение на КТБ. Имаме право да знаем конкретно кой, как и в чия полза е откраднал милиарди.
[quote#3:"Станислав Янков"]По-главният въпрос продължава да бъде, защо БНБ е допускала толкова много време да остави без проверка раздаването на кредити от КТБ, след като признаците за недобросъвестност на ръководството на банката циркулират от много-много отдавна?[/quote]Имате ли доказателства за тези признаци освен публикации в медии?
Одитор на КТБ АД е специализираното одиторско предприятие „КПМГ -България" ООД, което е регистриран одитор съгласно Закона за независимия финансов одит. Съгласно Закона за кредитните институции всяка банка съгласува предварително с БНБ избора на одитор. Съгласно разпоредбите на Закона за независимия финансов одит изборът на независим одитор, който да извърши независим финансов одит на банката в качеството й на предприятие, извършващо дейност от обществен интерес, се извършва въз основа на препоръка на Одитния комитет.
Редовното годишно общо събрание на акционерите, проведено на 14.05.2013 г. , избра специализираното одиторско предприятие "КПМГ - България" ООД за одитор, който да провери и завери годишния финансов отчет на Банката за 2013 година, както и надзорните отчети, определени от БНБ. Изборът на "КПМГ - България" ООД за одитор на банката се извърши въз основа на препоръка на Одитния комитет на банката, както и беше предварително съгласуван с БНБ.
http://www.corpbank.bg/investor_relations_11.html
Да кажат по колко милиона са дали на определени хора от БНБ - единственият орган, който трябва да следи за спазването на правилата!
Глупаво е да се намесват политици и други некомпетентни лица.
Просто БНБ не си свърши работата. Да не говорим, че става въпрос за престъпление и е време много банкери да отидат за дълго в затвора!
Кой от акционерите ще я рекапитализира, да не е луд!
Има логика за подобно действие, ако поначало банката има читави активи. Ако активите и са кредити към свързани лица с кухи обезпечения, просто забрави някой да налее милиарди и да държи едни хартии с подписи и печати, без нищо реално зад тях.
Защо ли не вярвам на "Искров и сие" и имам доста дълбоки съмнения, че обвиненията към Цв. Василев може да са поредният кьорфишек тип "цаца". За да се замажат големите липси от страна на Пеевски, Доган и всички обръчи около тях. За да се измият ръцете и да се прехвърли основната вина върху някой друг. Просто защото идват избори и ако се размирише, ще стане много, много лошо.
Но преди това идва и датата 21 Юли.
И им трябва удобен виновен!
По никакъв начин не защитавам Василев, но в тази държава съм виждал какво ли не. Просто не вярвам на изявленията нито на Искров, нито на Йовчев. А още по-малко на Йордан Цонев или пък на Прокуратурата.
Въпросът е добър, но целият анализ му липсват няколко много съществени параметъра:
1. Колко е размерът на депозитите до 100к евро. Авторът взема размера на фонда (2 милиарда) като ориентир но това е заблуждаващо - могат да са повече или по-малко.
2. Колко са депозитите над 100к на държавни фирми и институции - ясно е че това така или иначе ще се понесе като сметка от държавата
3. Колко са депозитите на Василев и компания - съответно под и над 100к.
Та това са чисто финансовите параметри които не са ясни, но вероятно правят въпроса и решението много по-сложни от избора "2 или 5 милиарда ще гарантираме". Пък после идват идеологията за депозитите, БНБ, банките, морала и интереса - и те са важни, но първо данните.
по принцип гражданите трябва да спечелят-но надали ще се получи така
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.