Стимул за длъжниците и затруднение за кредиторите
Или какво не отчита инициативата за премахване на част от таксите на частните съдебни изпълнители
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
От становище на Красен Станчев, председател на УС на Института по пазарна икономика, изпратено до Министерския съвет и качено на сайта му
В Тарифата за таксите и разноските към Закона за частните съдебни изпълнители се предлагат изменения, които да позволят на длъжника да не заплаща такса за изпълнението върху сумата, която е погасил в срока за доброволно изпълнение. Така "ще бъде уеднаквена регламентацията на събираните от частните и държавните съдебни изпълнители такси за изпълнение на парични вземания в хипотезата на извършено от длъжника доброволно плащане в срока за доброволно изпълнение" - гласи докладът на правосъдния министър до нейните колеги от Министерския съвет.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Че тия да са направили дори и един закон като хората? Внасят и гласуват каквото им падне, "експерти" са.
приеме ли се това... отново ще е налице феном
енален по своята същност институт... частен - безплатен труд по събиране на суми, отговорност по събиране, прецизиране на срокове, отговорност по пазене / фалират Банки /, преизчисляване на лихви, превод и в крайна сметка ... мерси :) е такова няма по света безплатно и отговорно бъхтене!
Агент янукович откраднал 3млрд евро, а нашите от днес за утре оставка и оп - 3 млрд лева ги няма. И те да не останат по назад. На хубави работи са ги научили в московската школа.
Наскоро Дневник цитира Стоян Александров:
"Не може таксата за изпълнение за 5000 лв и за 1 млн лв да е една и съща" ЩОто сега е!
Всъщност освен насърчаване възпроизводството на невежи и необразовани маси, не спират и усилията за оформяне на многомилионна рая от затънали до уши в дългове за кредити, парно, ток, вода и данъци. Дори великият "десен" политик Иван Костов се разписа в този политически "мейнстрийм", като катурна единната сметка на НАП, предвождайки за целта група свои стопроцентови съмишленици от ДПС и БСП, които попълниха групата на сезиралите Конституционния съд.
До коментар [#4] от "Диверсификация на корупцията и излишните проекти":
Преди да коментирате и ти проф. Стоян Александров, няма да е лошо да се запознаете с тарифата на ЧСИ - http://www.bcpea.org/viewpage.php?page_id=14. Твърдението Ви е абсолютно не вярно.
Не съм фен на теории за конспирации, обаче някак си като погледнем от началото на годината как се мъчат да променят ГПК-то и реда за събиране на задължения от банките, в комбинация със случките от последния месец с КТБ ми се струва, че целия я сценарии клони към това няКОЙ да не си погаси задълженията, или ако се наложи да плаща, то да е минимално.
До коментар [#6] от "sinnerinc":
Малко извън конкретната тема, но като отворихте въпроса за КОЙ,
ще запитам-
1)кой допусна г-н ниКОЙ да стане няКОЙ
2)кой допусна същия вече този няКОЙ да стане великия КОЙ ?
1)ДПС и БСП, който бяха кръвожадни на всяка цена да консумират властта, и бяха готови на всякакви компромиси и жертви, жертви от страна на държавата разбира се
2)ГЕРБ, които по същия начин бяха кръвожадни да консумират властта, и бяха готови на всякакви компромиси и жертви, жертви от страна на държавата разбира се
Таксите , като цяло се поемат в повечето случаи от кредиторите!
ЧСИ събират далеч повече от нормалното!
Вярното решение е да не се плаща за малки суми - до 10 000 или 100 000 лева или евро, и да се плаща за големи суми неизпълнение в срока за доброволно погасяване, разбира се
Пак поръчкова статия, какво им става на Капитал, вчера метнаха Костов, днес станаха най-големите застъпници на съдебните изпълнители. Промяната, която се обсъжда е да не се плаща такса за успех по т.26 от ТТЗЧСИ, при плащане в срока за доброволно изпълнение, който е 14 дни. Никой не говори за премахване на таксите, които са платени при образуване на делото. Целта е да се стимулира длъжника да намери начин да плати в 14 дневния срок за доброволно изпълнение. На практика в момента няма значение за длъжника дали ще плати в срока за доброволно изпълнение или 1 година по-късно (освен законната лихва разбира се). Авторът нещо се е объркал, не е ясно до колко разбира материята и доколко е безпристрастен, но целта на изпълнителното производство не е да се санкционира длъжника, а да се събере вземането на кредитора, ГПК не е закон за санкциониране на никого. Не съм някакъв защитник на длъжниците, по скоро съм на страната на кредитора, но въвеждането на стимули за плащане в срока за доброволно изпълнение е добра идея и осмисля даването на такъв срок, без такива стимули този 14 дневен срок е напълно безмислен.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход