// К1: Средата / Политика
ДПС и ГЕРБ засилиха пълната забрана за критика на банки
Проектът за допълнение на Наказателния кодекс мина само с пет гласа "против"
Янаки Стоилов от БСП сравни проекта на Цонев със закона за защита на държавата, който попита колегите си защо "не се предложи наказателна отговорност за раздаване на кредити на свързани лица." Неговата колежка Екатерина Заякова го подкрепи: "Излагайки пред нас вашето становище, цитирате само и единствено този случай с КТБ, което е прецедент. Смятам, че тази промяна е преждевременна, тъй като законодателството се променя, дописва тогава, когато са установени трайни изменения в обществените отношения, които следва да бъдат нормативно уредени."
Проектозаконът, одобрен на първо четене, предвижда от две до пет години затвор за всеки, който "разпространява заблуждаваща или невярна информация или други сведения за банка или финансова институция, които могат да доведат до всяване на смут и страх в населението". Ако от деянието са "причинени другиму значителни вреди или са получени значителни неправомерни доходи", наказанието вече е от "пет до десет години и глоба от пет до десет хиляди лева".
Още по темата
Непредсказуемият жокер в парламента
ГЕРБ, от които зависи приемането на закона за КТБ и бюджета, може да изтъргуват подкрепата си срещу свой дневен ред
16 юли 2014Правната комисия подготви нова редакция на текстовете от НК за криминализирането на слуховете за банките
12 юли 2014В опит да прикрие бездействието си, КФН започна саморазправа с медиите
11 юли 2014БНБ иска спешни законови промени за спасяването на КТБ
Новите текстове дават вариант банката ускорено да се капитализира с държавни пари и намалява възможностите акционери да обжалват решението
10 юли 2014Законопроектът на БНБ налага абсолютна цензура, смята Съюзът на издателите
Според организацията предложенията за криминализиране на всяко мнение, насочено срещу банка, погазва свободата на словото и правото на информация
9 юли 2014
Частно обвинение и съдебен контрол ще решат голяма част от проблемите
13 дек 2019, 1051 прочитания

Управляващите, президентът и БСП имат различни идеи за реформата на прокуратурата
13 дек 2019, 885 прочитания
13 дек 2019, 5204 прочитания
13 дек 2019, 3470 прочитания
13 дек 2019, 2505 прочитания
13 дек 2019, 1681 прочитания
13 дек 2019, 1306 прочитания
Финансовият министър и червените предлагат това да стане след данъчна проверка