Кой да плати за КТБ
От избора на политиците ще се разбере кой работи за себе си и кой за данъкоплатците
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Вместо да се разрешават, с всяка изминала седмица вариантите за изход от кризата с КТБ стават все по-неясни. Причината за това е, че зад публичния театър по случая се води много сериозна битка как да бъдат задоволени интересите на няколко различни групи. В това противопоставяне се включиха БНБ, депутати, бивши финансови министри и дори един експремиер.
Всичките варианти, подварианти и просто подхвърлени размисли могат да се систематизират в, грубо казано, три групи:
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
179 коментара
Не разбирам достатъчно, но никоя опция не ми звучи приятно!
Проблемът е в надзора и зависимостта му от някои политици, които се изживяват като бизнесмени и ментори. В цялата сага нито БНБ нито политиците предложиха мерки как да се проследят и евентуално върнат раздадените пари, а мисленето им е как да бръкнат в джоба на всеки от вас, за да възкресят далаверата в нова банка.
Просто е, мотивацията им е - страх от белите, които са направили и трябва да се замажат, и алчност - да се възстанови системата на точене в нова форма.
Никаква креативност и отговорност не показват - и това важи за всички политици от сегашната власт и парламент.
Най-важното е, да не се прекрояват никакви закони. По принцип, при фалит вложителите си горят от раз, до крак. Законодателството у нас предвижда възможност да се гарантира бързо връщане на до 100000 евро. Причината сумата да е ограничена се дължи на това, че ако фалира повече от една банка скоро една след друга, бюджетът не би се справил с бързо изплащане на всички вноски без изключение, без да фалира самият той. Затова законът предвижда и въпросното ограничение от бързо изплащане на до 100000 евро, което също не е никак малко спрямо нищото по принцип, при съвсем нормален, пазарен фалит.
Усилията на всякакви кръгове:
1) било да тупкат топката, докато ги чкаме да благоволят да влеят ликвидност;
2) било да разделят банката на "добра" и на "лоша" с покриване на разходите по процеса от прите на данъкоплатците;
3) било, най-голямата наглост, да променят закони, за да се гарантира изплащането и на сметките от над 100000 евро на политици в КТБ (полакомели за нереално-високите лихви по влогове, предлагани от банката, което навежда на подозрения за финансова пирамида).
Подобни усилия трябва да се сблъскат с тежък обществен отпор, защото не се различават по наглост от опита да бъде инсталиран Пеевски като шеф на ДАНС. Наистина и без такива протести партиите, ангажираните с крадене на публични средства за гарантиране големите влогове на политици в КТБ, почти гарантирани ще понесат тежки рейтингови загуби (особено "десните" такива). Обаче един протест би бил много дисциплиниращ!
Сега обаче да видим, дали оманският фонд бързо ще си влее ликвидност в КТБ и да се решат проблемите на банката или всичко е просто хитрина за мотаене, докато текат някакви съдебни процеси и всякакви безпринципни политически и икономически ходове около собствеността...
В Лагер 2 е пропусната групата на партийните каси. Самата идея, че държавата ще трябва да събира 4,4 млрд лева е мокрият сън на всеки партиен вожд. Ще се наслушаме на "Бате к*ре, иъм 500 чоека къде ни износиха изорите на гърба си. Нали сс-се'шъшш, не моем ъ ги сложим на 600 кинта по гишетата. Требе ъ е нешо по-така...Е са прочели, 4 милиарда, документи неа, викат ми: "Ша ма туриш на едно такова, заплата ни ти искам!" . Я че ги турим, те си знаат раотата....Па ако потръгнат нещата, че върнат по нешо и у касата...Най-важно е ъ си запазиш ората, че идат и местни изори..."
След многодневни упражнения на тема ктб от кого ли не,след като няма яснота дори на 20% от действителното състояние на банката,след като всеки стиска информацията за себе си /минимална,разбира се/,след като два или три пъти се обади Цветан Василев,но не му е поискано официално обяснение,все още се пръкват нови и нови статии......
Лагерът на теглилите кредити...
Никой няма да плаща. Отворете банката и оставете хората да си изтеглят парите. За тези които няма да стигнат, законът до 100 хиляди ще ги покрие. За останалите ще се погрижат ликвидаторите на активите докъдето могат.
истинска веселба е последните 3-4 седмици човек да чете КАПИТАЛ. С толкова усукване и мънкане се прокапват факти (иначе ще трябва да се признае на глас и то черно-на бяло за адекватната позиция на БСП спрямо останалите парламентарни и извънпарламентарни партии) за ситуацията. След 15 дни от епизода ПИБ се заговори,че е отделен въпрос паниката и се изкоментира нуждата от оценка на активите. А оглушителната липса на идеята за банкова ваканция просто вади очите :-)
КПМГ, освен на КТБ, са одитори на ПИБ и БНБ. И на други банки, но тези са знакови.
Абе важното е парите на костов да бъдат спасени.. :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.