Мартин Заимов: В случая с КТБ има некотролирана алчност
Председателят на надзорния съвет на Societe Generale Експресбанк пред "Капитал"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Мартин Заимов е завършил електроника в Техническия университет в София. Има магистърска степен по икономика от London School of Economics и диплома по икономика от колежа Birkbeck в Лондон. От 1997 до 2003 г. е подуправител на БНБ, ръководещ управление "Емисионно", което отговаря за валутния борд в страната. След централната банка преминава в частния сектор като закратко влиза в управлението на Пощенска банка, а сега е председател на НС на Societe General Експресбанк.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
43 коментара
Къде ги търсите подобни елементи?
Кога ще уведомите уважаемите си читатели, че поне 12 от българските банки НЯМАТ рейтинг от Moody's и никога не са имали- просто защото от рейтинговата агенция смятат, че е принципно невъзможно, прилежащият им кредитен риск, да бъде изчислен.
В този смисъл, наличието на някакъв (незапочващ със С) рейтинг от Moody's, в българските реалности всъщност следва да се приема като гаранция за някаква относителна стабилност.
Много добро интервю на Заимов. Предоставя необходимите отговори по наболелите въпроси.
Браво на Заимов, макар и по банкерски казва нещата в прав текст - за разлика от политиците и регулаторите, които бягат от отговорност за наша сметкал
Като гледам, съвсем по другарски е пропуснал да обясни, защо след като "очевидно от страна на регулатора има недоглеждане", вложителите трябва да носят отговорност за грешките на институциите.
Тоя за обществен договор чувал ли е? А за това какво се слу чва, когато държавата не изпълнява задълженията си по него?
До коментар [#5] от "klecho":
вложителите трябва да носят отговорност за грешките на институциите-
човече не те знам какъв ресурс си затворил там но е трябвало малко да се поинтересуваш приди да теглиш парафа. Аз помня отлично преди години откривах депозит в МКБ Юнионбанк - два пъти ходих и ги накарах да ми разпечатат предварително договора - ма нямали били такава практика- е оказа се че имат. Седнах с приятел завършил счетоводство и контрол и буква по буква ми го разясни, така че да ми е ясно кво подписвам. Щото булките на гишето беха супер кухи леики - и това е договор за депозит не за кредит. И човека ми ги проигра всичките тия варианти - до 100 хиляди в 1 банка - позна и че ще бавят максимално дълго плащането от фонда. И ако са в левове и правителството е в положение партер най-лесния вариант е курса да стане примерно 4 лв за евро, било по-добре за износа- и всичко ми излезе една черпня. Е вярно тогава МКБ взех 6% а при мустака бе майче 9 или 10
До коментар [#5] от "klecho":
а и забравих най- интересното- едвам е завършил в Свищов, вечен студент и пак ме отърва :)
До коментар [#7] от "ke4o":
Виж сега, ако имаше дори най-минималната възможност, да се предвиди затварянето на КТБ, на базата на икономически анализи, БФБ нямаше да държи 40% от парите си там, не мислиш ли?
Иначе, черпи го твоя човек още едно, явно в него ти е късмета.
До коментар [#8] от "klecho":
"на базата на икономически анализи"
На анализи, не защото за да ги направиш или имаш трябва да ти е достъпна счетоводна информация, но
1. При 20% лоши кредити в другите банки - в КТБ около 2% - веднага ти светва червена лампа.
2. Да купуваш вестници със, които работят на загуба и са жълта преса - втора червена лампа.
3. Голяма част от държавните предприятия по партийна повеля от времето на триглавата ламя си държат парите в КТБ - защо има партийна повеля за това - трета червена лампа.
Е, има и друго, осмо чувство, но мисля, че червеното е достатъчно банката да бъде избягвана, без да се интересуваш от еволюцията на рейтингите на Moody's.
"...да се предвиди затварянето на КТБ, на базата на икономически анализи, БФБ нямаше да държи 40% от парите си там"
До коментар [#8] от "klecho":
Кой ще е този гениален собственик на БФБ и неговите суперспецове? А може би имаш предвид Българската Федерация по Борба. Виж, ако там не са били наясно, няма какво да говорим.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.