През юни е имало "раздробяване" на влогове с цел влизане в гарантирания размер
Депозитите за суми над 200 000 лв. са намалели и при фирмите, и при домакинствата
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Влоговете за суми над 200 000 лв. са намалели към края на юни, показват данните на БНБ от секторната статистика за депозитите за второто тримесечие на 2014 г. Цифрите потвърждават наблюденията в сектора, според които в пиковите дни през втората половина на юни около събитията с Корпоративна търговска банка (КТБ) и ПИБ е имало раздробяване на влоговете в банките на по-малки суми с цел "влизане" в границите на гаранцията по закон от 196 000 лв.
Освен това е имало и теглене на средства и съхранението им в сейфове. По наблюденията им такава е била реакцията повече на домакинствата и в по-малка степен на фирмите. Фондът за гарантиране на влоговете гарантира изцяло депозитите на един вложител в една банка, независимо от броя и размера им, до 196 000 лв. Тази сума включва главницата и натрупаните до момента на отнемане на лиценза лихви. Ако няколко депозита до тази сума обаче бъдат разпределени в различни банки, то депозанта може по закон да ги получи всичките, ако има фалити.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Хубаво , само че след КТБ пари за гарантираните влогове няма да има.
До коментар [#1] от "djb95":
затова явно не я отварят ,а иначе пари има в системата ,просто банките ще отделят повече провизии за гаранционния фонд
За българските доходи 100,000 евро гарантиран влог са прекалено големи. Нашите заплати са 5-10 пъти по-ниски от европейските съответно трябва да е по-нисък и гарантираният влог, т.е. да бъде 10-20,000 евро. Като се има предвид, че средният размер на влога е 4750 лв такава сума съвсем спокойно може да се нарече справедлива и ще защити огромната част от вложителите.
По-богатите няма какво да ги жалим, имат си достатъчно резерви. Както гледам раздробяват влогове затова в законодателството трябва да се предвиди, че гаранцията се отнася за СУМАРНАТА сума на влоговете за физическо лице във фалиралата банка. Ако имат повече да диверфицират в различни банки, откога ги съветват.
Знам, че не е популярно предложение но повтарям, като имам предвид мафиотският дух на държавата ни съвсем не ми е мъчно за богатите.
БНБ мотивира хората да си прехвърлят спестяванията в чужбина.
С бездействие и глупави приказки.
Може да предизвикат кризата на 97 г.
До коментар [#3] от "Fred":
В Германия мисля не гледат на влог, а на обща сума в банката. Дори да са разбити на няколко влога няма значение - минаваш ли 100 хиляди евро - гориш.
Хей,йо! Не всички заможни са мафия!
До коментар [#3] от "Fred":
Хайде прочети статията пак. Да ти цитирам:
Фондът за гарантиране на влоговете гарантира изцяло депозитите на един вложител в една банка, независимо от броя и размера им, до 196 000 лв. Тази сума включва главницата и натрупаните до момента на отнемане на лиценза лихви. Ако няколко депозита до тази сума обаче бъдат разпределени в различни банки, то депозанта може по закон да ги получи всичките, ако има фалити.
Тоест това е СУМАРНАТА сума, като в случая раздробяване значи прехвърляне на роднини..
БНБ заедно с някои силови групировки в лицето на ДПС, прокуратура и правителство размахаха пръст, за да припомнят:
- преклонена главица сабя не я сече;
- ще си правим каквото решим, пък да става каквото ще;
- битият бит е....ят е..н.
Какво по-ясно?
То хубаво, ама вече и трезорите започнаха да ги обират и то не по класическия начин - чрез взлом, а с подправени ключове /случая с "Пиреос"/, което е още по-опасно. И аз се подадох на емоции и редуцирах двата си депозита, въпреки че са под защитения таван и си наех касетка в уж сигурен трезор на читава банка, но мисля отново да вкарам парите на влог. Ако е трезор - единствено този на БНБ е почти непробиваем, поне няма случай на грабеж в над стогодишната история на банката. Проблемът там е, че от години няма свободни касетки.
Цацаров да си обира крушите. Искров и Доганчо и те с него. И двамата са за затвора. Накрая ще излезне, че банката си е била адекватна (както тихомълком се спомена на няколко пъти), но се опитаха да я фалират по руски маниер. Няма банкер, който да е с чиста съвет. На кой сива, на кой черна има и други начини, а не да правим умишлени фалити и да плаща цялата държава за това че разбираш ли доганчо нямало да е във властта през есента защото щяло да им друг балансьор... Еми смъкнете бариерата да не е 4% , а примерно 2% за да може повече хора да имат представители, ама някой няма далавера, нали. Вярно че тогава ще влезне и Болен, но ще го преживея ако общият резултат е положителен.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.