🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Какво да се прави

Пет неща, с които България може да се адаптира към климатичните промени и да намали ефектите им

Счупената комуникация е съществен проблем, особено когато става въпрос за човешки животи и щети
Счупената комуникация е съществен проблем, особено когато става въпрос за човешки животи и щети
Счупената комуникация е съществен проблем, особено когато става въпрос за човешки животи и щети    ©  СТОЯН НЕНОВ REUTERS
Счупената комуникация е съществен проблем, особено когато става въпрос за човешки животи и щети    ©  СТОЯН НЕНОВ REUTERS
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

"Няма природни бедствия, има човешка немарливост", обича да казва директорът на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН (НИМХ-БАН) доц. Георги Корчев. И наистина, повечето от негативните последствия от екстремните климатични явления през последните години може би щяха да бъдат предотвратени, ако властите и населението спазваха конкретни мерки за борба с тях. Какви трябва да се те е ясно от отдавна - както учени метеоролози, така и експерти от неправителствени организации сигнализират от години за вредните въздействия от промените в климата и нуждата от план за адаптация към тях. Ето някои от най-наложителните действия.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    daskal1 avatar :-|
    daskal1
    • - 2
    • + 7

    Нека специалистите си кажат думата, но оправданието за 25 години корупция и безхаберие с думите "В момента в България освен това действа изключително амортизирана система за защита от вредното въздействие на водите, включваща дигите и язовирите, строени в съвсем други политически, икономически и климатични условия. ' е крайно безотговорно и заблуждаващо. Водата е стратегическия ресурс за който ще се водят войните на близкото бъдеще, стига с прехвърляне на отговорността и политизиране ако искаме тази страна да съществува в що-годе цивилизован вид.

    Нередност?
  • 2
    pipon avatar :-P
    pipon
    • - 3
    • + 3

    В България любимия дебилен въпрос е ''Какво да се прави ?'' За начало нека държавното безмозъчие да се ограмоти малко , а не да се прехвърля чиновническо безхаберие Защото започнаха да загиват и хора !
    На въпроса WTF? се случва с климата в Европа в момента ще ви подскажа един жокер :) Отговорете си на въпроса какво се случи през 2010 г :)
    И още нещо :
    Климата се контролира почти на 100 % от човека т.нар ГЕОИНЖЕНЕРИНГ Забелязвам , чè дори метеоролозите не са в час Свиквайте с новите реалности :)
    http://www.dnevnik.bg/zelen/2012/05/17/1829295_kitai_finansira_zasiavane_na_oblaci_i_promiana_na/

    https://www.youtube.com/watch?v=WYS4sc21mhA
    МУХАХА ЗА ГОРНОТО КАКВО ЩЕ КАЖЕТЕ ??? КОНСПИРАЦИЯ ? НЕ ! ПРОСТО ТЕХНОЛОГИЯ :) Пичове, който владее технологиите -той владее света , независимо дали ви харесва или не Отговорете си на въпроса: В час ли сте с възможностите на съвременната наука ? )

    Нередност?
  • 3
    afanko avatar :-(
    afanko
    • - 1
    • + 2

    Това действия срещу глобалното затопляне ли са?

    Според мен са добри практики и администрацията трябва да работи така, защо не се случва е друг въпрос!

    Нередност?
Нов коментар